انحراف هزینه سبد معیشت کارگران ممنوع!

به گزارش بازی های اندروید، به گزارش خبرنگاران، ناصر چمنی با تاکید بر محاسبه تورم اقلام مصرفی سبد معیشت کارگران اظهار کرد: از سال 1392 اقلام سبد معیشت خانوارهای کارگری را مشخص کردیم و بر اساس همان اقلام طی سالهای گذشته هزینه سبد معیشت کارگران مشخص می شد. سال گذشته رقم هزینه سبد معیشت کارگران توسط کمیته مزد 4 میلیون و 940 هزار تومان مشخص شد ولی امسال با توجه به آمار بانک مرکزی که خط معیشت را 10 میلیون تومان اعلام کرده، قطعا این هزینه بیشتر شده و لذا بی صبرانه منتظر هستیم ببینیم از کمیته دستمزد امسال چه عددی بیرون خواهد آمد.

انحراف هزینه سبد معیشت کارگران ممنوع!

وی ادامه داد: طبق آمارها تورم ماهانه و تورم نقطه به نقطه از سوی مراجع رسمی آماری معین است ولی در دوماه آخر سال به طور عجیبی کاهش می یابد و این تورم تغییر یافته مبنای معین دستمزد سال آینده کارگران قرار می گیرد.

رئیس کانون عالی انجمن های صنفی کارگران با بیان اینکه نمی توانیم بحث سبد معیشت را مثل دستمزد منحرف کنیم، به جزییات سومین جلسه کمیته دستمزد شورای عالی کار اشاره کرد و افزود: متاسفانه پیشنهاداتی که از سوی برخی کارفرمایان در این جلسه مطرح شد نظیر اینکه برای معین دستمزد باید آمار کارگران متاهل و مجرد به دست آید یا خانواده هایی که بیکار دارند شناسایی شوند، این تلقی را به وجود می آورد که معین سبد معیشت کارگران در یک راستا انحرافی قرار گرفته است؛ در حالی که منحرف کردن هزینه های سبد معیشت کارگران به هیچ وجه قابل قبول نیست!

چمنی شرح داد: در هیچ کجای ماده 41 قانون کار و تبصره های آن برای معین حداقل مزد چنین مواردی اعلام نشده و اساسا طرح چنین مسایلی در این زمان جای تعجب دارد. در کل دنیا این قبیل موضوعات مطرح نیست و برای معین حداقل حقوق یا دادن حق مسکن و مزایای دستمزد، مرد و زن و مجرد و متاهل ندارند و مزد به شکل یکسان معین می شود.

این مقام ارشد کارگری درعین حال با اشاره به حضور نماینده مرکز آمار ایران در سومین نشست کمیته دستمزد اظهار کرد: در حالی که قرار بود نماینده مرکز آمار گزارش دقیق و جامعی از هزینه های سبد معیشت کارگران و تورم ده ماه گذشته ارائه دهد این گزارش مورد تایید گروه کارگری قرار نگرفت چون با واقعیت های روز جامعه همخوانی نداشت و لذا جلسات آینده کمیته مزد، بر مبنای نتایجی که گروه کارگری با استناد به آمار دقیق تر و گزارش های مرجع مرکز آمار و تورم موجود به دست آورده پیش خواهد رفت.

وی در سرانجام گفت: در کشور ترکیه قبل از ژانویه 2021 دستمزد کارگران را معین کردند که به بالای 10 میلیون تومان رسید و جالب اینکه یکی از سندیکاهای کارگری به نشانه اعتراض جلسه را ترک کرده بود؛ در حالی که ترکیه نه نفت دارد نه معدن طلا و مس. قبلا ترکیه گران بود ولی اکنون که ارزش پول ملی ما پایین آمده شاید شرایط زندگی، تورم و هزینه های ما دیگر با آنها تفاوتی نداشته باشد.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 8 اسفند 1399 بروزرسانی: 8 اسفند 1399 گردآورنده: droidgamers.ir شناسه مطلب: 978

به "انحراف هزینه سبد معیشت کارگران ممنوع!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انحراف هزینه سبد معیشت کارگران ممنوع!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید