دنیا، همیشه در حال چرخش بوده است

به گزارش بازی های اندروید، طبق تازه ترین کشفیات که با آنالیز 200 هزار کهکشان مارپیچی سراسر دنیا حاصل شده است، کیهان در واقع می تواند ساختار تعریف شده ای داشته باشد

دنیا، همیشه در حال چرخش بوده است

تصویری منتشر شده از ناسا که مرکز کهکشان راه شیری را نشان می دهد

طبق کشفی که دانشمندان انجام داده اند و می تواند شناخت ما از ساختار دنیا را دگرگون کند کهکشان ها در جهات مختلف در حال چرخش هستند. چرخش کهکشان ها بیان گر وجود پیوند هایی غیرمنتظره و نامشخص بین جهات چرخش آن ها است.

طبق آنالیز جدیدی، ساختار شکل گرفته با آن پیوند های غیرمعمول می تواند نشان گر آن باشد که دنیا اولیه نیز در حال چرخش بود. چنین چیزی با فهم قبلی از ساختار دنیا در عظیم ترین مقیاس آن تعارض دارد.

ده ها سال بود که دانش مندان اعتقاد داشتند دنیا در جهتی نامشخص در حال گسترش است و توزیع کهکشان های درون آن ساختار خاصی ندارد. اما طبق تازه ترین کشفیات که با آنالیز 200 هزار کهکشان مارپیچی سراسر دنیا حاصل شده است، کیهان در واقع می تواند ساختار تعریف شده ای داشته باشد.

طبق این آنالیز جدید کهکشان های مارپیچ در فضا و زمان توزیع شده اند، اما ظاهراً به وسیله نحوه چرخش شان با هم پیوند دارند. محققان هنگامی این الگو را کشف کردند که توانستند کهکشان ها را در عظیم ترین مقیاس شان بشناسند.

لیور شامیر که این یافته ها را در دویست وسی وششمین نشست انجمن ستاره شناسی آمریکا عرضه کرد گفت: علوم داده ای نه تنها تحقیقات نجومی را مقرون به صرفه تر نموده است، که به ما امکان داده است تا به روشی کاملاً متفاوت به دنیا بنگریم. الگوی هندسی توزیع کهکشان های مارپیچ روشن است، ولی فقط با تحلیل شمار خیلی زیادی از اجرام نجومی قابل مشاهده است.

کهکشان های مارپیچ منحصر به فرد هستند، چون براساس آن که مشاهده نماینده کجا باشد جلوه متفاوتی دارند. اگر کهکشانی از منظر کره زمین در حال چرخش در جهت عقربه های ساعت باشد از منظر شخصی در سیاره دیگری واقع در آن سوی این کهکشان در جهت خلاف عقربه ساعت می چرخد.

اگر دنیا ساختار خاصی نداشته باشد انتظار داریم که شمار کهکشان هایی که در هر جهت می چرخند تقریباً برابر باشد، اما طبق داده هایی که دانشگاه ایالتی کانزاس تحلیل نموده است این چنین نیست. دانشمندان با رصد کردن آسمان و تصویربرداری از میلیون ها کهکشان توانستند کهکشان های مختلف بسیاری را به گونه ای نسبتاً سریع آنالیز نمایند.

آن ها متوجه شدند شمار کهکشان هایی که در هر جهت می چرخد فرق دارند. طبق این تحقیق جدید این اختلاف اندکی بیش از 2 درصد است و احتمال آن که چنین اختلافی در این همه کهکشان مشاهده شده رخ دهد 1 در 4 میلیارد است.

ضمناً اختلاف در جهت چرخش در سراسر دنیا فرق می نماید. کهکشان مفروض هرچه دورتر باشد، وقوع چنین اختلافی محتمل تر است و نشان می دهد که دنیا در روز های آغازین خود نسبت به امروز انسجام بیشتر و آشوبناکی کمتری داشته است.

طبق ادعای این محققان چنین نتایج غیرمنتظره ای ناشی از خطا نیست بلکه به ما نشان می دهد که دنیا اطراف ما ساختاری غیرعادی دارد.

شامیر می گوید: هیچ خطا یا آلایشی نمی تواند با چنین الگو های منحصر به فرد، پیچیده و منسجمی بروز کند. دو رصد مختلف ما از آسمان، حتی وقتی کهکشان ها کاملاً متفاوت بودند الگو های دقیقاً مشابهی را به دست داده اند. هیچ خطایی چنین پیامدی ندارد. این دنیای است که در آن زندگی می کنیم و خانه ما است.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 15 مرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: droidgamers.ir شناسه مطلب: 566

به "دنیا، همیشه در حال چرخش بوده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دنیا، همیشه در حال چرخش بوده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید