حریرچی: فرایند بیماری کرونا در کشور نزولی شده، مردم نباید فکر کنند که با برداشته شدن محدودیت ها شرایط عادی است

به گزارش بازی های اندروید، معاون کل وزیر بهداشت و درمان گفت: فرایند بیماری کرونا در کشور نزولی شده و هفته آینده اسامی شهرستان های سفید در کشور اعلام می شود ولی مردم همچنان باید پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند.

حریرچی: فرایند بیماری کرونا در کشور نزولی شده، مردم نباید فکر کنند که با برداشته شدن محدودیت ها شرایط عادی است

به گزارش گروه اجتماعی بازی های اندروید، ایرج حریرچی پنجشنبه شب در جلسه ستاد کرونای استان قزوین که در استانداری قزوین برگزار شد گفت: شرایط کشور عادی نیست و با یک بیماری و انتقال گسترده می تواند کشور را به شرایط قبلی بازگرداند و ما را به بحران دیگری برساند.

وی بیان نمود: مردم نباید فکر کنند که با برداشته شدن محدودیت ها شرایط عادی شده و از رعایت پروتکل های بهداشتی خودداری کنند، زیرا هنوز در بیمارستان ها در حال مقابله و درمان بیماری هستیم.

معاون کل وزیر بهداشت گفت: سه استراتژی باید در این شرایط مورد توجه همه شهروندان باشد و همه اقدامات در این جهت تعریف شود تا به شرایط حاد نرسیم در غیر این صورت محدودیت ها اعمال می شود.

وی افزود: باید رعایت فاصله گذاری اجتماعی و توجه به نکات بهداشتی در بازگشایی اماکن به دقت مورد توجه قرار گیرد تا در کنار آن کسب و کار ها بتواند به فعالیت خود ادامه دهد و این توجه حتی از گذشته هم بیشتر باشد و در رفت و آمد ها لحاظ شود.

حریرچی شرح داد: همه کشور های پیروز در مبارزه با کرونا نسبت به شناسایی افراد مبتلا جدی بوده اند و ما نیز باید این استراتژی را مورد توجه قرار دهیم و با غربالگری و تست افراد نگذاریم افراد آلوده مشکل ساز شوند.

معاون کل وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی یادآور شد: نکته سوم این که همه کسانی که با بیماران کرونایی تماس داشته اند حتماً باید مورد تست و غربالگری قرار گیرند، زیرا می توانند افراد زیادی را آلوده کنند و این دغدغه جدی است.

حریرچی گفت: خوشبختانه در استان قزوین اقدامات بسیار خوبی اجرا شده و منطقه ای که در اسفند ماه شرایط خوبی نداشت و آمار بالایی ثبت شده بود امروز به شرایط عادی و کنترل شده رسیده که مرهون تلاش کادر درمانی و پزشکی و همکاری و تعامل مردم و مسئولان است.

وی افزود: دو ماه است مدارس و دانشگاه ها که برای ما بسیار مهم هستند و نیز مراکز کسب و کار، بازار، مساجد و نماز های جمعه تعطیل شده تا بتوانیم بیماری را مدیریت کنیم و امرو. ز اگر دچار اطمینان و غرور کاذب شویم به روز های قبل بازخواهیم گشت.

حریرچی یادآور شد: کشور را به مناطق سفید، زرد و قرمز تقسیم بندی کرده ایم و هر شهرستانی که به سمت بهبود شرایط و کاهش بیماران مبتلا برود و در کمتر از دو هفته تنها 4 بستری داشته باشد در شرایط سفید قرار خواهد گرفت.

وی بیان نمود: هر شهرستانی که سفید اعلام شود محدودیت ها برداشته شده و بازگشایی مراکز تعطیل شده بیشتر می شود و برای نمونه ورزشگاه ها و آموزشگاه ها هم می توانند فعال شوند.

حریرچی افزود: البته هر شهرستانی که شرایط سفید دارد اگر شهروندانش نکات بهداشتی را رعایت نکنند و بی احتیاطی شود و شاهد افزایش بیماری باشیم بلافاصله زرد اعلام شده و محدودیت ها ر ا اعمال می کنیم لذا بهتر است شهروندان مناطقی که زرد یا سفید است نکات بهداشتی را بیشتر رعایت کنند.

وی گفت: با توجه به عادی شدن شرایط که در بیشتر بیمارستان ها ایجاد شده باید به گونه ای طراحی و برنامه ریزی کنیم که بخش های دیگر مراکز درمانی آلوده ویروس نشود.

معاون کل وزیر بهداشت یادآور شد: تا زمانی که حتی یک بیمار مبتلا به ویروس کرونا داشته باشیم شرایط عادی نیست و باید مردم مراقبت کنند و امیدواریم بتوانیم با مشارکت مردم بر ویروس غلبه کنیم.

بیمارستانها عاری از آلودگی است

حریرچی در ادامه گفت: متأسفانه یک ترس کاذبی در برخی بیماران که نیازمند مراجعه به درمان هستند ایجاد شده که از مراجعه به بیمارستانها نگران هستند و فکر می کنند آلودگی وجود دارد ولی ما اطمینان می دهیم که هیچ آلودگی در بیمارستانها نیست و کسانی که بیماری حادی دارند نباید جان خود را به خطر انداخته و از مراجعه برای درمان خودداری کنند.

فرسودگی تخت های بیمارستانی قزوین بالاست

وی در خصوص شرایط درمانی استان هم گفت: میانگین سرانه تخت در کشور به ازای یک هزار نفر 1.72 صدم و در استان قزوین 1.65 صدم است و فاصله شما زیاد نیست ولی آمار تخت های فرسوده شما بالاست که باید برای بازسازی و نوسازی آن کمک کنیم.

معاون وزیر بهداشت گفت: البته در این میان دانشگاه علوم پزشکی قزوین از دانشگاه های بزرگ و مهم است و ما هم کمک می کنیم تا طرح های توسعه بیمارستانی را اجرا کنید.

90 درصد بیماران در استان باید درمان شوند

وی افزود: با امکانات خوبی که دارید سیاست ما این است که باید 90 درصد بیماران در داخل استان درمان شوند و بجز جراحی های خاص در بقیه موارد نیازی نیست که اعزام بیمار داشته باشید.

حریرچی گفت: از ما بخواهید تجهیزات شما را تکمیل کنیم تا همه بیماران در داخل استان درمان شوند و کسی به تهران و سایر استان ها برای معالجه مراجعه نکند.

معاون کل وزیر بهداشت قرار است از بیمارستان بوعلی قزوین هم بازدید کند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 10 تیر 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: droidgamers.ir شناسه مطلب: 500

به "حریرچی: فرایند بیماری کرونا در کشور نزولی شده، مردم نباید فکر کنند که با برداشته شدن محدودیت ها شرایط عادی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حریرچی: فرایند بیماری کرونا در کشور نزولی شده، مردم نباید فکر کنند که با برداشته شدن محدودیت ها شرایط عادی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید