حضور مکرون در مراسم تشییع جنازه رئیس جمهور چاد

به گزارش بازی های اندروید، نشریه فرانسوی لوپریزین در گزارشی شرکت امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه در مراسم تشییع جنازه ادریس دبی رئیس جمهوری چاد که سه شنبه گذشته ، کشته شد را ناشی از بیم پاریس در از دست رفتن منافع خود در اثر بی ثباتی منطقه توصیف کرد.

حضور مکرون در مراسم تشییع جنازه رئیس جمهور چاد

لوپریزین همچنین در ادامه این گزارش از احتمال انجام مذاکره میان مقامات الیزه با نظامیان و حتی مخالفان دولت چاد بر سر جانشینی ادریس دبی اطلاع داد؛ امری که بیش از پیش بر اهمیت استراتژیک چاد برای فرانسه تاکید دارد.

روابط فرانسه و آفریقا؛ تداوم رویه پیشین یا چشم اندازهای جدید؟

لوپریزین در ادامه نوشت، چرا رئیس جمهور جوان فرانسه که در 18 مه،28 اردیبهشت میزبان اجلاس فرانسه-آفریقا؛ افقی تازه خواهد بود، باید همان رویه ای را در پیش گیرد که روسای جمهور پیشین فرانسه نیز طی نموده اند؟

این نشریه فرانسوی اضافه کرد: از زمان ریاست جمهوری فرانسوا میتران در فرانسه در سال 1990 میلادی یعنی زمانی که ادریس دبی، افسر جوان و جنگجوی مورد احترام فرانسه، توانست ارتش قدرتمند سرهنگ قذافی را شکست داده و با کودتایی نظامی علیه حسین حبره (Hissène Habré) دیکتاتور پیشین چاد، قدرت را در دست گیرد، هیچ رئیس جمهوری در فرانسه حاضر به از دست دادن چنین متحدی در آفریقا نشده است.

لوپریزین یادآور شد: فرانسه در سال 2019 میلادی، به منظور نابودی شورشیان در انجامنا، پایتخت چاد، جنگنده های خود را علیه آن ها به کار گرفت. چاد منطقه ای استراتژیک میان دیگر مناطق ناپایدار و بی ثبات آفریقا همچون لیبی، سودان، جمهوری آفریقای مرکزی، ساحل، بوکوحرام و غیره است که ادریس دبی در زمان حیات خود شخصاً همیشه به صورت فعال در میدان حضور داشته است.

این رسانه فرانسوی همچنین توضیح داد: هرگونه بی ثباتی احتاقتصادی چاد در آینده، کابوسی برای فرانسه است. آینده عملیات برخان (Lopération Barkhane) که مرکز آن در انجامنا مستقر است، در معرض خطر قرار خواهد گرفت. چاد از ابتدای سال جدید میلادی، حدود 1200 سرباز کارکشته خود را برای یاری به نیروهای برخان در مبارزه با گروه های تروریستی اعزام نموده بود.

در سال 2012، استقلال طلبان تُوارِگ با حمایت گروه های مسلمان - از جمله شاخه القاعده در آفریقای شاقتصادی - علیه دولت مرکزی اقتصادی قیام کردند و شمال کشور را به تصرف خود درآوردند. ارتش فرانسه به درخواست مقامات باماکو وارد عمل شد. عملیات سروان و بعد عملیات برخان با هدف ایجاد ثبات در این کشور به اجرا گذاشته شد؛ عملیاتی که با همکاری نیروهای گروه پنج از سال 2013 تا به امروز ادامه دارد.

لوپریزین گفت: در صورتی که شورشیان، پایتخت را تهدید نمایند، محمد دبی، ژنرال 37 ساله و فرزند رئیس جمهور فقید چاد، در راس کمیته نظامی انتقال (CMT) شورشیان را سرکوب خواهد نمود و به زعم استراتژیست های فرانسوی، اگرچه ممکن است در حال حاضر شورشیان از توان لازم برای به دست دریافت قدرت برخوردار نباشند، اما قادر به ویرانی و تخریب مناطق مختلف کشور هستند.

فرانسه نگران از آینده قدرت در چاد؟

لوپریزین در ادامه این گزارش، حضور رئیس جمهور و وزیر امور خارجه فرانسه در چاد را حاکی از نگرانی مقامات الیزه و از طرفی تمایل پاریس برای انتقال قدرت دموکراتیک دانست.

این نشریه فرانسوی با اشاره به اینکه زمانی برای انجام مذاکرات عمیق وجود ندارد با طرح پرسشی نوشت: آیا ممکن است که مکرون و لودریان موضوع را با مقامات نظامی یا حتی نمایندگان جامعه مدنی یا مخالفان مطرح نمایند؟

ادریس دبی، رئیس جمهوری 68 ساله چاد به طور ناگهانی و در جریان درگیری های چند روز پیش با شورشیان در شمال این کشور کشته شد.

وی در دسامبر سال 1990 میلادی به وسیله کودتای نظامی علیه حسین حبره (Hissène Habré) دیکتاتور پیشین چاد، قدرت را در دست گرفت و با هدف حفظ قدرت و با ایجاد تغییراتی در قانون اساسی این کشور، در انتخابات ریاست جمهوری سال های مختلف به پیروزی رسید.ایرنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 4 خرداد 1400 بروزرسانی: 4 خرداد 1400 گردآورنده: droidgamers.ir شناسه مطلب: 1144

به "حضور مکرون در مراسم تشییع جنازه رئیس جمهور چاد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حضور مکرون در مراسم تشییع جنازه رئیس جمهور چاد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید