خبرنگاران احتمال برگزیت بدون توافق قوت گرفت

به گزارش بازی های اندروید، لندن - خبرنگاران - نخست وزیر انگلیس عصر پنجشنبه پس از نشست با اعضای دولت نسبت به احتمال قوی خروج این کشور از اتحادیه اروپا بدون دست یابی به توافق تجارت آزاد هشدار داد.

خبرنگاران احتمال برگزیت بدون توافق قوت گرفت

به گزارش خبرنگاران، بوریس جانسون در گفت وگو با خبرنگاران گفت که پس از مرور مذاکرات دیروز او با رئیس کمیسیون اروپا، اعضای دولت با او هم عقیده شدند که توافق پیشنهادی اتحادیه منافع لندن را تامین نمی کند.

نخست وزیر انگلیس مدعی شد که لندن به شکل فوق العاده ای از خود در مذاکرات انعطاف نشان داده و تلاش کرده تا در تمام حوزه ها پیشرفت حاصل شود. وی اعلام کرد که تا آخرین لحظه به تلاش برای دستیابی به توافق با اتحادیه اروپا ادامه خواهد داد و برای تحقق این امر حاضر است به پایتخت کشورهای اروپایی سفر کند.

او با این حال خاطر نشان کرد که احتمال تحقق برگزیت بدون توافق و راه حلی مانند رابطه استرالیا با اتحادیه اروپا بسیار زیاد است. جانسون افزود: زمان آن رسیده که مردم و شرکت های تجاری برای یکم ژانویه 2021 آماده باشند؛ چون در هر دو صورت تغییراتی در راه خواهد بود.

او درباره اختلاف نظر با اتحادیه اروپا توضیح داد که طرف مقابل اصرار دارد انگلیس همچنان از قوانین اتحادیه پیروی کند. این در حالیست که به گفته نخست وزیر انگلیس این شیوه با اصل برگزیت و پایان فزونی قوانین اتحادیه اروپا در انگلیس سازگاری ندارد.

انگلیس 31 ژانویه 2020 (11 بهمن 1398) رسماً اتحادیه اروپا را پس از چهار دهه عضویت ترک کرد. این کشور تا پایان امسال تابع مقررات اتحادیه اروپاست بدون آنکه حق رأی داشته باشد. دو طرف در 10 ماه گذشته تلاش کردند تا برای دوران پسابرگزیت به یک توافق تجارت آزاد دست یابند اما تا به امروز این امر محقق نشده است.

انگلیس در حالی به دنبال رابطه تجاری مشابه استرالیا با اتحادیه اروپاست که این کشور توافقنامه تجارت آزاد جامع با اتحادیه اروپا ندارد. بخش زیادی از مبادلات تجاری بین اتحادیه اروپا و استرالیا بر اساس قوانین سازمان تجارت جهانی انجام می شود.

نخست وزیر انگلیس و رئیس کمیسیون اروپا توافق کرده اند که تصمیم نهایی در این زمینه را به روز یکشنبه موکول کنند. تا آن زمان مذاکره کنندگان دو طرف به تلاش ها برای دستیابی به توافق تجارت آزاد ادامه خواهند داد.

هم زمان گزارش ها از بروکسل مقر برگزاری نشست دو روزه سران اتحادیه اروپا حاکیست که آنها نیز امیدی به نتیجه مذاکرات برگزیت نداشته و بر لزوم آمادگی برای تحقق برگزیت بی توافق تاکید دارند.

منبع: ایرنا
انتشار: 17 دی 1399 بروزرسانی: 17 دی 1399 گردآورنده: droidgamers.ir شناسه مطلب: 885

به "خبرنگاران احتمال برگزیت بدون توافق قوت گرفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران احتمال برگزیت بدون توافق قوت گرفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید