خبرنگاران تدوین 34 استاندارد بین المللی به رهبری ایران در 7 سال اخیر

به گزارش بازی های اندروید، تهران- خبرنگاران- رئیس سازمان ملی استاندارد ایران گفت: از سال 92 همزمان با شروع به کار دولت تدبیر و امید تا به امروز 34 استاندارد بین المللی در سطح دنیا به رهبری جمهوری اسلامی ایران تدوین شده است.

خبرنگاران تدوین 34 استاندارد بین المللی به رهبری ایران در 7 سال اخیر

نیره پیروزبخت امروز (چهارشنبه) در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار مالی خبرنگاران اضافه کرد: این در حالی است که مجموع استانداردهای بین المللی تدوین شده به رهبری ایران از بعد از پیروزی انقلاب اسلامی تا سال 92 تنها 18 مورد بوده است.

وی ادامه داد: تدوین این استانداردها طی 6 سال (از سال 92 تا 97) به 28 استاندارد افزایش یافت، اما از آن موقع تا به امروز به 52 مورد افزون شده است؛ این در حالی است که از ماه های انتهای پارسال و در پنج ماهه سال جاری جلسات تدوین به دلیل شیوع ویروس کرونا تعطیل بوده است.

حفظ صندلی ایران در ISO

پیروزبخت گفت: سازمان ملی استاندارد ایران با وجود همه مسائل و تحریم های بین المللی در دو سال اخیر توانست همچنان رتبه 21 خود را در بین 163 کشور عضو سازمان دنیای استاندارد را حفظ کند.

وی به عضویت این سازمان در کمیته های فنی و فرعی ISO اشاره نمود و گفت: در حالی که تا پیش از انقلاب تنها در 46 کمیته عضویت داشتیم، تا سال 92 این رقم به 240 کمیته افزایش یافت، اما در هفت سال اخیر عضویت در کمیته های یاد شده با افزایش چشمگیری به 737 مورد رسیده است.

این مقام مسوول گفت: یکی از مهمترین قوانینی که در سال های اخیر در مجلس شورای اسلامی برای سازمان ملی استاندارد مصوب شده، عضویت در مجامع سه سازمان بین المللی پک (اتحادیه تایید صلاحیت آسیا و اقیانوسیه یا PAC)، آیلک (اتحادیه بین المللی تایید صلاحیت آزمایشگاهی یا ILAC) و آی. ای. اف (مجمع بین المللی تایید صلاحیت یا IAF) بود که در حقیقت مجامع تایید صلاحیت بین المللی هستند.

وی گفت: تا انتها سال 97 تعداد 800 اظهار نظر فنی و از آن موقع تا به امروز 76 اظهار نظر فنی دیگر از سوی سازمان ملی استاندارد در این سه مجمع و اتحادیه ارائه شد.

رئیس سازمان ملی استاندارد ایران گفت: این سازمان قادر است تا موافقت نامه هایی در زمینه های سیستم مدیریت کیفیت، سیستم مدیریت انرژی، ایمنی غذایی و زیست محیطی، همچنین ایمنی و بهداشت شغلی با مجامع یادشده امضا کند که در این صورت گواهینامه های صادره از سوی ایران در 80 کشور دنیا قابل پذیرش خواهد بود.

وی همچنین از انتخاب مژده روشن طبری پژوهشگر سازمان ملی استاندارد به عنوان یکی از اعضای 15 نفره هیات مدیره فنی ISO اشاره نمود که برای نخستین بار در بین 163 کشور رخ داد و افتخاری برای جمهوری اسلامی ایران است.

یاری به تسهیل صادرات غیرنفتی

پیروزبخت در ادامه از امضای تفاهم نامه های متعدد همکاری بین سازمان با کشورهای منطقه و همسایگان اطلاع داد که تعداد آنها تا انتها پارسال به 68 مورد رسیده است و گفت: اجرایی شدن این تفاهم نامه ها، یاری به تسهیل صادرات به این کشورها است.

وی گفت: هرچند با هر یک از پنج کشور عضو اتحادیه اوراسیا در گذشته تفاهم نامه همکاری داشتیم، اما با امضای توافقنامه تجارت ترجیحی ایران با اتحادیه مالی یاد شده در آبان ماه پارسال، سازمان ملی استاندارد نیز در جلسات دو طرف حاضر شده و به رد و بدل کردن استانداردها، مقررات ارزیابی انطباق، نحوه رسیدگی به محموله های صادراتی و وارداتی و غیره می پردازد که یاری ویژه ای به تسهیل تجارت فیمابین خواهد بود.

منبع: ایرنا
انتشار: 27 مهر 1399 بروزرسانی: 27 مهر 1399 گردآورنده: droidgamers.ir شناسه مطلب: 718

به "خبرنگاران تدوین 34 استاندارد بین المللی به رهبری ایران در 7 سال اخیر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران تدوین 34 استاندارد بین المللی به رهبری ایران در 7 سال اخیر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید