خبرنگاران تیم اخلاق پزشکی کشور در مساله کووید19 مشغول برنامه ریزی است

به گزارش بازی های اندروید، تهران- خبرنگاران- نایب رییس شورای اخلاق پزشکی گفت: در زمینه واکسن کرونا ملاحظات اخلاقی زیادی در خصوص اینکه چگونه می توان میزان فراوری اولیه محدود را عادلانه توزیع و نیازمندترین افراد را انتخاب و حمایت کرد، وجود دارد. تیم اخلاق پزشکی کشور در مساله کووید19 مشغول طراحی و برنامه ریزی است.

خبرنگاران تیم اخلاق پزشکی کشور در مساله کووید19 مشغول برنامه ریزی است

به گزارش روز سه شنبه گروه آموزش خبرنگاران، باقر لاریجانی در هشتمین کنگره سالیانه اخلاق در پزشکی ایران اضافه کرد: پیشرفت های زیادی در دانشگاه های علوم پزشکی کشور در زمینه اخلاق پزشکی داریم. ایران همچنین، سابقه بزرگی در زمینه تاریج اخلاق پزشکی دارد که باید از آنها استفاده کرد. این دانشی که با آن روبرو هستیم دانش بدون ریشه ای در معارف ما نیست. تاریخچه اخلاق پزشکی ما یک تاریخچه طولانی است.

وی تاکید نمود: در بخش های مختلف پزشکی ما در خصوص بحث های اخلاق پزشکی وجود دارد. بحث اخلاق پزشکی مرتبط با فرهنگ و معارف ما است. باید کوشش کنیم در زمینه های مختلفِ برطرف چالش اخلاق پزشکی به بحث های فرهنگی و دینی خودمان توجه جدی تر داشته باشیم.

لاریجانی مطرح کرد: هرچند در زمینه های مختلف این کوشش کم و بیش اجرا شده است، اما هنوز جای زیادی دارد تا برای چالش های این حوزه، نگاه اسلامی را ببینیم که چگونه است.

وی ادامه داد: بسیاری از بحث های اخلاق پزشکی با معارف ما سازگاری دارند؛ به عبارتی درصد قابل توجهی مورد قبول فرهنگ های مختلف است و ما می توانیم از آنها استفاده کنیم.

نایب رییس شورای اخلاق پزشکی با اشاره به چالش ها در زمینه کووید 19 توضیح داد: امروزه با موضوعی روبرو هستیم که تعداد زیادی از مردم جهان را درگیر نموده و موارد زیادی مرگ و میر مرتبط با کرونا داریم. تا بحال بیش از یک و نیم میلیون نفر جان خود را از دست داده اند.

وی ادامه داد: اگرچه پیک کرونا در این مرحله در کشور در حال کاهش است، اما این بیماری مسئله ای جدی است. اکنون کشور نسبتا جوانی هستیم، اما در حال مسن تر شدن هستیم.

لاریجانی از لزوم درپیش دریافت اخلاق پزشکی در ساخت واکسن کرونا سخن گفت و اضافه کرد: برای ساخت واکسن ملاحظات اخلاقی زیادی وجود دارد که چگونه می توان میزان فراوری اولیه محدود را عادلانه توزیع کرد و چگونه می توان احتیاجمندترین افراد را انتخاب و از آنان حمایت کرد.

توسعه اخلاق پزشکی

لاریجانی در ادامه به موضوع توسعه اخلاق پزشکی اشاره نمود و گفت: اکنون توسعه اخلاق پزشکی در کشور را شاهد هستیم و پیشرفت های زیادی در دانشگاه های علوم پزشکی کشور اجرا شده است.

وی اضافه کرد: امروز اخلاق قسمتی از بحث های حوزه پزشکی است. ما سابقه بزرگی در زمینه تاریخ اخلاق پزشکی داریم و باید از آن ها استفاده کنیم. تاریخچه اخلاق پزشکی تاریخچه ای طولانی است. در قسمت های مختلف پزشکی بحث های اخلاقی در دوران تمدن اسلامی وجود داشته است.

این مقام مسئول گفت: اخلاق پزشکی متفاوت از سایر رشته های علوم است و با فرهنگ و معارف در ارتباط است. نمی توان در کشور اسلامی از این بحث ها فارغ بود. باید به این حوزه از معارف توجه کرد. باید کوشش کرد در زمینه های مختلف اخلاق پزشکی به بحث های فرهنگی و دینی توجه بیشتری داشت. چالش های حوزه سلامت را باید با نگاه اسلامی منطبق ساخت.

لاریجانی توضیح داد: بسیاری از بحث های اخلاق پزشکی با معارف ما سازگاری دارند و درصد قابل توجهی از آنها مورد قبول فرهنگ های مختلف است، اما متناسب با ظهور مسائل جدید در زمینه اخلاق پزشکی باید روش های خود را اتخاذ کرد.

اخلاق پزشکی در دوره کووید 19

وی در ادامه گفت: تیم اخلاق پزشکی کشور در مساله کووید مشغول طراحی و برنامه ریزی است. در کشور یک برنامه راهبردی در زمینه اخلاق پزشکی در حوزه آموزش و پژوهش داشته ایم و به رغم چالش های موجود بسیاری از آن به سوی اجرا رفته است.

لاریجانی بیان داشت: در دانشگاه های علوم پزشکی کشور اخلاق پزشکی مطرح شده است. این برنامه راهبردی که سال 81 طراحی شد، 15 سال بعد مورد بازبینی نهاده شد. امروز برنامه دوم راهبردی اخلاق پزشکی که بازبینی شده شروع شده است. در این میان، نقش شورای عالی اخلاق نقش مهمی است؛ چرا که با بازوهای مختلف آموزش پژوهش و بالینی می تواند ارتباط برقرار کند.

وی با اشاره به کوشش برای توسعه بعضی برنامه های مورد احتیاج دانشگاه ها در زمینه اخلاق پزشکی، توضیح داد: فعالیت های اساسی در کشور در حال پیگیری است تا دایره المعارفی مرتبط با مباحث اسلامی در اخلاق پزشکی تهیه گردد.

لاریجانی گفت: انتشارات ما در زمینه اخلاق پزشکی در بعضی حوزه های پراولویت هنوز مغفول مانده است. مثلا در زمینه افراد آسیب پذیر باید در کشور بیشتر کار گردد. چالش های اخلاقی همان طور که در جهان زیاد است، در کشور ما نیز کم نیست و ضرورت دارد دانشگاه ها به این زمینه توجه نمایند.

لاریجانی همچنین مطرح کرد: گزارشی که به شورای انقلاب فرهنگی در باره چالش های اخلاقی در پژوهش ارائه شد، نگران نماینده است و باید کوشش گسترده ای در کاربردی کردن اخلاق پژوهش در دانشگاه ها اجرا شده و تضمین رعایت اخلاق در پژوهش جدی تر ساماندهی گردد.

هشتمین کنگره سالانه اخلاق پزشکی ایران صبح امروز 25 آذرماه شروع به کار کرد. در این کنگره که به مدت پنج روز تا 29 آذر ماه برگزار می گردد، اصحاب جامعه پزشکی کشور در باره موضوعات مختلف در حیطه اخلاق پزشکی گردهم آمده و در نشست های گوناگون مباحث را مطرح می سازند.

محور اصلی این کنگره، اخلاق در همه گیری کووید 19 و آموزش اخلاق حرفه ای است.

منبع: ایرنا
انتشار: 3 بهمن 1399 بروزرسانی: 3 بهمن 1399 گردآورنده: droidgamers.ir شناسه مطلب: 906

به "خبرنگاران تیم اخلاق پزشکی کشور در مساله کووید19 مشغول برنامه ریزی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران تیم اخلاق پزشکی کشور در مساله کووید19 مشغول برنامه ریزی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید