رقم فرار مالیاتی در ایران: بیش از 60 هزار میلیارد تومان!

به گزارش بازی های اندروید، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: متاسفانه تبعیض مالیاتی در کشور به گونه ای است که دهک های پایین که درآمد چندانی ندارند تمام مالیاتشان را میدهند ولی از کسانی که درآمد میلیاردی دارند مالیات اخذ نمی شود و فرار مالیاتی می کنند.

رقم فرار مالیاتی در ایران: بیش از 60 هزار میلیارد تومان!

به گزارش گروه اقتصادی بازی های اندروید، در اقتصاد ایران علاوه بر فرار های اقتصادیاتی کلان، میزان معافیت های اقتصادیاتی نیز اعداد و ارقام بالایی دارد. یکی از این معافیت های اقتصادیاتی مربوط به اقتصادیات بر بهره بانک ها و انواع اوراق است. در واقع سود اضافه شده به سپرده هایی بانکی نیز نوعی کسب درآمد محسوب شده که باید از آن اقتصادیات گرفته شود. وقتی از بخش های مولد اقتصاد که باعث رشد اقتصادی در کشور می شوند اقتصادیات اخذ می شود؛ به دور از منطق است که از بازار های پولی که رقیب بخش مولد نیز هستند اقتصادیات گرفته نشود. در نتیجه، ضرورت دارد که بحث ساماندهی معافیت های اقتصادیاتی و جلوگیری از فرار های اقتصادیاتی در دستورکار دولت قرار گیرد.

در این راستا، علی وقف چی عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی درباره ضرورت ساماندهی اقتصادیاتی در کشور گفت: در حال حاضر سازوکار اعطای یارانه و اخذ اقتصادیات در کشور به نفع طبقات برخوردار است و این موضوع باعث ایجاد فاصله طبقاتی در کشور شده است. ما به جای اینکه اقتصادیات و درآمد را براساس سرانه تقسیم کنیم، براساس میزان برخورداری تقسیم کردیم. یعنی هر کسی هر چقدر امکانات و توانمندی بیشتری دارد به همان میزان از بیت المال سهم بیشتری می­برد.

وی ادامه داد: به نظرم تنها راه برون رفت از چالش های موجود این است که سازوکار اخذ اقتصادیات اصلاح شود. با توجه به کسری بودجه دولت ما منابع درآمدی موجود را به صورت مکتوب به سازمان برنامه و بودجه اعلام کردیم و گفتیم که ما منابع زیادی برای درآمد اقتصادیاتی داریم که از جمله آن اقتصادیات بر خانه های خالی است.

*معافیت اقتصادیاتی سود سپرده های بانکی، ضدتولید داخلی است

وقف چی با اشاره به معافیت اقتصادیاتی سود سپرده های بانکی گفت: موضوع بعدی که می­توانست منبع خوبی برای درآمد دولت شود، اقتصادیات بر سود سپرده های بانکی بود. ما معتقدیم که این حجم از سپرده ها در بانک غیرمنطقی است و هر چه میزان سپرده ها در بانک ها بیشتر باشد باعث رکود اقتصادی می شود. همه باید تلاش کنیم این سرمایه وارد چرخه تولید شود. در نتیجه از یک طرف باید مشوق هایی تعریف کنیم که مردم سپرده های خود را به سمت تولید ببرند و از طرفی باید از سپرده ها اقتصادیات بگیریم.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس تاکید کرد: مضاف اینکه ما وقتی سود 20 درصدی به سپرده ها می­دهیم و در مقابل برای تولید کننده یک درصد هم تضمین سود نداریم این نشان دهنده این است که رویکرد ما حمایت از تولید نیست. معتقدیم هستیم از طریق اخذ اقتصادیات از سپرده های بانکی می­توان برای دولت درآمد خوبی ایجاد کرد تا این کسری بودجه جبران شود. البته باید این اقدامات با ملاحظات خاص خودش انجام شود.

وی در سرانجام گفت: رقم فرار اقتصادیاتی در اقتصاد ایران بسیار زیاد است و بیش از 60 هزار میلیارد تومان فرار اقتصادیاتی داریم که امیدواریم دولت از اختیاراتی که مجلس داده به خوبی استفاده کند و جلوی این فرار ها را بگیرد. متاسفانه تبعیض اقتصادیاتی در کشور به گونه ای است که کارمندان دولت و معلمان و دهک های پایین که درآمد چندانی ندارند تمام اقتصادیاتشان را میدهند، ولی از کسانی که درآمد میلیاردی دارند اقتصادیات اخذ نمی شود و فرار اقتصادیاتی می کنند. ما معتقدیم این فرار اقتصادیاتی کوتاهی سازمان اقتصادیاتی است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 27 آذر 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: droidgamers.ir شناسه مطلب: 11

به "رقم فرار مالیاتی در ایران: بیش از 60 هزار میلیارد تومان!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رقم فرار مالیاتی در ایران: بیش از 60 هزار میلیارد تومان!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید