شریعتی: نباید به مشترکان پر مصرف برق یارانه داد

به گزارش بازی های اندروید، یک عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: امروز در تعرفه گذاری برق منطقه ها عادی از پله دوم به سوم 115 درصد افزایش تعرفه داریم که حتی این افراد در قالب الگوی مصرف از برق استفاده می کنند اما از پله پنجم به ششم میزان افزایش تعرفه تنها حدود 20 الی 30 درصد است که کاملا ظالمانه است.

شریعتی: نباید به مشترکان پر مصرف برق یارانه داد

مالک شریعتی نیاسر در گفت وگو با خبرنگاران، با تاکید بر ضرورت کاهش یارانه برق مشترکانی که بیش از الگوی مصرف از برق استفاده می کنند، بیان نمود: آنچه که در حال حاضر به عنوان تعرفه هزینه های انرژی نظیر برق و گاز در جامعه اعمال می شود، نه تنها عادلانه نیست بلکه حتی ظالمانه است. چراکه میزان یارانه ای که طبقات مرفه و پرمصرف جامعه بهره منده می شوند بیشتر از طبقات پایین است، درحالی که نیاز طبقات پایین به این یارانه بیشتر است.

این عضو کمیسیون انرژی مجلس در ادامه اظهار کرد: به عبارت دیگر افرادی که نیازمندتر هستند کم تر از یارانه انرژی بهره مند می شوند و افرادی که کم تر به این یارانه نیاز دارند، بیشتر از آن استفاده می کنند. ما در بودجه سال 1400 به دولت تاکید کردیم که نظام تعرفه گذاری افزایشی-پلکانی موسوم به (IBT) را عملیاتی کند. در این نظام تعرفه گذاری هرچقدر به پله های مصرف بالاتر می رویم، باید شیب رشد تعرفه مشترکان افزایشی شود.

کننده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، شرح داد: این امر اکنون در عمل اتفاق نمی افتد و وجود ندارد. امروز در تعرفه برق منطقه ها عادی از پله دوم به سوم 115 درصد افزایش تعرفه داریم که حتی این افراد در قالب الگوی مصرف از برق استفاده کرده و جزو طبقات پرمصرف به شمار نمی فرایند اما از پله پنجم به ششم میزان افزایش تعرفه حدود 20 الی 30 درصد است.

وی در ادامه تاکید کرد: این نشان می دهد که ما عملا طبقات مرفه و پرمصرف را به مصرف بیشتر تشویق می کنیم و طبقات پایین تر را نادیده می گیریم. آنچه که مجلس مصوب کرده و تکلیف دولت نیز می باشد، اجرای نظام تعرفه گذاری افزایشی - پلکانی است. بر اساس این نظام هرچه قدر پله های مصرف بالاتر می رود باید میزان افزایش تعرفه نسبت به پله قبلی حتما افزایشی باشد. جلساتی در این زمینه با مسئولان وزارت نیرو برگزار کردیم و مقرر شد باتوجه به پیشنهادات محاسباتی که از سوی مجلس ارائه شده، بررسی های لازم اجرا شده و محاسبات نو را انجام دهند و در نهایت گزارش آن را به کمیته برق کمیسیون انرژی ارسال کنند. ما نیز جمع بندی آن را به صحن کمیسیون انرژی ارائه میدهیم تا در آنجا تصمیم گیری لازم صورت گیرد.

این عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در ادامه، شرح داد: در حوزه گاز نیز باید این اتفاق رخ دهد. در جلسه کمیسیون انرژی با مدیر عامل شرکت گاز نیز بر این موضوع تاکید شد. یکی از سیاست هایی که می تواند به اصلاح الگوی مصرف در سطح جامعه کمک کند اعمال این سیاست های قیمتی است که متناسب با عدالت نیز می باشد.

شریعتی در انتها با بیان اینکه پرمصرف ها باید هزینه بیشتری بپردازند، گفت: اقشاری که بسیار پرمصرف هستند با کاهش یارانه انرژی آنان و اعمال قیمت های نو یا باید متقاعد شوند که مصرف خود را کاهش دهند یا هزینه فرصتی که از کشور برای صادرات برق و یا تولید محصولات با ارزش سلب می شود، را بپردازند. چرا ما باید برقی را که می توانیم صادر کنیم و برای کشور ارزآوری داشته باشد، بدهیم یک عده پرمصرف با یارانه آن را مصرف کنند. مشترکانی که خیلی بیشتر از الگوی مصرف استفاده داشته و بسیار پرمصرف هستند باید هزینه برق را به نرخ صادراتی بپردازند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 5 آذر 1400 بروزرسانی: 5 آذر 1400 گردآورنده: droidgamers.ir شناسه مطلب: 1393

به "شریعتی: نباید به مشترکان پر مصرف برق یارانه داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شریعتی: نباید به مشترکان پر مصرف برق یارانه داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید