ظریف: رای امروز دیوان لاهه پیروزی حقوقی دیگری برای ایران است

به گزارش بازی های اندروید، وزیر خارجه کشورمان در توییتی صدور حکم صلاحیت دیوان لاهه در آنالیز پرونده شکایت ایران از آمریکا را پیروزی حقوقی دیگری برای ایران خواند.

ظریف: رای امروز دیوان لاهه پیروزی حقوقی دیگری برای ایران است

به گزارش خبرنگاران، محمدجواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان روز چهارشنبه در توییتی نوشت: دیوان بین المللی دادگستری تمامی اعتراض های اولیه ایالات متحده در پرونده مطرح شده توسط ایران علیه تحریم های نامشروع آمریکا را رد کرد. این یک پیروزی حقوقی دیگر برای ایران در پی صدور دستور 3 اکتبر 2018 است. ایران همواره به طور کامل به قوانین بین المللی احترام گذاشته است. زمان آن رسیده که ایالات متحده به وظایف بین المللی اش عمل کند.

به گزارش خبرنگاران، ایران در واکنش به اقدام دولت آمریکا در اعمال تحریم های غیر قانونی یک جانبه علیه ایران، شکایتی را در 25 تیر ماه سال 1397 با استناد به نقض مفاد عهدنامه 1955 مودت، روابط مالی و حقوقی کنسولی میان دو کشور نزد دیوان بین المللی دادگستری مطرح و ثبت کرد.

ایران هم زمان با ثبت این شکایت از دیوان بین المللی دادگستری درخواست کرد با توجه به آثار مخرب زیان بار و جبران ناپذیر این تصمیم دولت آمریکا در اعمال و تشدید تحریم های یک جانبه که نقض صریح مفاد و ترتیبات عهدنامه 1955 به شمار می آیند، با صدور قرار موقت خطاب به آمریکا، این دولت را ملزم به توقف اجرای تصمیم غیرقانونی خود تا زمان صدور رای نهایی کند.

دیوان بین المللی دادگستری امروز به اتفاق آرا اعتراضات آمریکا مبنی بر اینکه این دادگاه صلاحیت رسیدگی به اختلاف بین واشنگتن و تهران را ندارد، رد کرد.

دیوان بین المللی دادگستری در جلسه امروز اعلام نمود که این دادگاه صلاحیت رسیدگی به پرونده شکایت ایران علیه ایالات متحده بر اساس پرونده مودت را دارد.

دادگاه لاهه تاکید نمود: تحریم های آمریکا علیه ایران، تعهدات واشنگتن بر اساس توافقنامه مودت مربوط به سال 1955 بین دو کشور را نقض می نماید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 18 اسفند 1399 بروزرسانی: 18 اسفند 1399 گردآورنده: droidgamers.ir شناسه مطلب: 997

به "ظریف: رای امروز دیوان لاهه پیروزی حقوقی دیگری برای ایران است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ظریف: رای امروز دیوان لاهه پیروزی حقوقی دیگری برای ایران است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید