فرصت دوباره برای احیای برجام

به گزارش بازی های اندروید، روز گذشته رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی و دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی کشورمان در مواضعی جداگانه اعلام کردند که تفاهم ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی به مدت یک ماه دیگر تمدید شد.

فرصت دوباره برای احیای برجام

در واقع اگر این اتفاق رخ نمی داد کار مذاکرات وین را باید در همین مرحله تمام شده می دانستیم و مهمتر از آن اینکه برجام هم در مرز نابودی کامل قرار می گرفت. چرا که در آن صورت حتی کشورهای دوست ما چون چین و روسیه نیز نه تنها امکانی برای حمایت از ما نمی داشتند بلکه به احتمال قوی به مواضع کشورهای اروپایی و امریکا نزدیک می شدند. در داخل ایران کسانی که در مخالفت با تمدید این توافق سخن گفته اند به خوبی آگاه هستند که حرف آنها به معنای پایان برجام است حال آنکه سیاست جمهوری اسلامی ایران بر خلاف این نگاه است.

نظارت و کنترل بر اقدامات صلح آمیز هسته ای وظیفه ذاتی آژانس در قبال تمام کشورهاست. آنچه ما امروز با آن روبرو هستیم چیزی فراتر از این در چارچوب برجام است که نقض و عدول از آن به معنای نقض کامل برجام است. ایران از اردیبهشت سال 97، یعنی زمانی که امریکا از برجام خارج شد تا یک سال بعد صبر کرد اما وقتی با عدم تعهد اروپایی ها روبرو شد، خود نیز فرایند کاهش تعهداتش را در 5 مرحله 60 روزه آغاز کرد. این مراحل در نهایت به جایی رسید که بسیاری از فعالیت های هسته ای ایران از حالت تعلیق خارج شده و دوباره آغاز شدند. اما آن مواردی که در قانون دی ماه سال گذشته مجلس آمده بود به معنای توقف کامل اجرای پروتکل الحاقی و مهمتر از آن بحث جمع آوری دوربین های نظارتی آژانس بود که در صورت اجرای این قانون هیچ شانسی برای احیای توافق هسته ای باقی نمی گذاشت. آن هم در شرایطی که ایران تمام هزینه های زنده ماندن برجام بعد از خروج امریکا را پرداخته و حالا می توانست منتظر نتایج آن باشد. تفاهم موقت با آژانس در اوایل اسفند ماه سال گذشته به معنای زمان دادن برای فرایند احیای برجام بود و اکنون به معنای امید به روزهای آینده و نتیجه بخش بودن گفت و گو ها در وین است.

این تفاهم در واقع راه میانه ای است که از یک سو طرف های برجام را در توافق و فرایند مذاکرات وین نگه می دارد و جلوی نزدیک شدن چین و روسیه به غرب را می گیرد و از سوی دیگر نمی گذارد حرف مجلس در قانون هسته ای هم زمین بماند. اما اینکه آیا یک ماه زمان برای این کار کافی است یا خیر، مسأله ای است که نمی توان با اطمینان به آن پاسخ داد. هر چند امیدواری ها درباره اینکه تا پایان این فرصت یک ماهه توافق حاصل شود زیاد است اما همزمان می توان نگرانی هایی هم برشمرد که باعث اخلال در این فرایند می شوند. به هر تقدیر پیام این فرصت یک ماهه به همه طرف ها این است که باید سرعت کار به مراتب بیشتر از این شود و دیگر تعلل جایی ندارد. چرا که هیچ نشانه ای نیست تا بتواند برای سومین بار تمدید این تفاهم بین ایران و آژانس را تضمین کند.

*استاد دانشگاه و کارشناس سیاست خارجی

منبع: ایران

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 25 خرداد 1400 بروزرسانی: 25 خرداد 1400 گردآورنده: droidgamers.ir شناسه مطلب: 1172

به "فرصت دوباره برای احیای برجام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرصت دوباره برای احیای برجام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید