قیمت ها در بازار خودرو خواهد شکست ، واردات خودرو از التهاب بازار خواهد کاست

به گزارش بازی های اندروید، در پی موافقت مجلس با دوفوریت لایحه تسهیل در واردات خودروهای نو و کارکرده، رئیس اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو تهران در رابطه با تاثیر آن بر بازار معتقد است که قطعا واردات خودرو، از التهاب بازار خواهد کاست.

قیمت ها در بازار خودرو خواهد شکست ، واردات خودرو از التهاب بازار خواهد کاست

به گزارش خبرنگاران، در پی موافقت مجلس با دوفوریت لایحه تسهیل در واردات خودروهای نو و کارکرده، رئیس اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو تهران در رابطه با تاثیر آن بر بازار معتقد است که قطعا واردات خودرو، از التهاب بازار خواهد کاست؛ ضمن اینکه واردات خودروهای کارکرده به سبب قیمت مالی تر جوابگوی احتیاج بیشتری خواهد بود.

هفته گذشته، نمایندگان مجلس در جریان رسیدگی به دوفوریت لایحه الحاق موادی به قانون ساماندهی صنعت خودرو، با 162 رأی موافق از مجموع 196 نماینده حاضر در جلسه، موافقت کردند.

در بخشی از این لایحه موانعی که برای رعایت استانداردهای اروپایی برای خودروها تعیین شده بود، لغو و استاندارد کشورهای مبدا با تائید سازمان محیط زیست مورد قبول قرار گرفته است؛ بعلاوه شرط وجود نمایندگی در داخل کشور به منظور تسهیل در ورود خودروهای نو و کارکرده و ماشین آلات راه سازی رفع شده و وجود نمایندگی در کشورهای ثالث نیز به رسمیت شناخته می گردد.

در رابطه با تاثیر تسهیل واردات خودروها که با حذف موارد مذکور رخ خواهد داد سعید موتمنی- رئیس نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو تهران- در گفت وگو با ایسنا، ضمن تاکید براینکه واردات خودروها (نو و کارکرده) با هدف تنظیم بازار صورت می گیرد تا جوابگوی احتیاج و تقاضای بازار باشد و خلاءهای عرضه (عدم تناسب عرضه و تقاضا که منجر به افزایش قیمت نیز شده است) باشد.

وی یادآور شد: از ممنوعیت واردات خودرو به کشور تا به امروز در بازار با کمبود عرضه خودرو روبرو بوده ایم. واردات خودروها قطعا به تنظیم بازار خودرو داخل و حتی شکستن قیمت ها منجر گردد. مهمتر اینکه حجم بالای تقاضا که فراوری داخل به تنهایی جوابگوی آن نخواهد بود را پوشش خواهد داد و از التهاب را از این بازار دور می نماید.

موتمنی در رابطه با واردات خودروهای کارکرده به کشور، تاکید نمود: برای واردات خودروهای دست دوم ضروری است که خودروها از برندهای معتبر و خوش نام وارد شوند تا مسئله ای از حیث کیفیت یا گذشت عمر آن ها نباشد و در کارکرد بالا هم هنوز دچار مشکل یا احتیاج به تعویض قطعه نشده است.

لازم به ذکر است که پیش از این، در روز 30 فروردین ماه وزیر سابق صنعت، معدن و تجارت (سیدرضا فاطمی امین) در حاشیه جلسه هیات دولت از تصویب لایحه دو فوریتی واردات خودرو کارکرده در دولت و تقدیم آن به مجلس اطلاع داد.

در لایحه دو فوریتی دولت با موضوع واردات خودرو کارکرده شرایط برای واردات خودرو به وسیله اشخاص حقیقی تسهیل شده و محدودیت های قانونی برای واردات این خودروها به ویژه قیمت پایه آن ها (که قبلا در قانون بر اساس قیمت های سال فراوری مبنا قرار گرفته) حذف یا اصلاح شده است. در طرح پیشنهادی وزارت صمت برای واردات خودروهای کارکرده، عمر خوروها باید در محدوده پنج سال باشد و استاندارد سازمان ملی استاندارد و سازمان محیط زیست را پاس کند. در پیشنهاد وزارت صمت هر شخص حقیقی می تواند بدون داشتن کارت بازرگانی نسبت به واردات خودرو اقدام کند.

اخیرا نیز سخنگوی وزارت صمت، ضمن اشاره به حذف مواردی همانند انتقال فناوری و داشتن نمایندگی رسمی برای خودروهای کارکرده از قانون ساماندهی صنعت خودرو، تاکید نمود که با دریافت مجوزهای قانونی، واردات خودرو کارکرده در لایحه دولت تسهیل شده است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 22 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 22 اردیبهشت 1402 گردآورنده: droidgamers.ir شناسه مطلب: 1761

به "قیمت ها در بازار خودرو خواهد شکست ، واردات خودرو از التهاب بازار خواهد کاست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قیمت ها در بازار خودرو خواهد شکست ، واردات خودرو از التهاب بازار خواهد کاست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید