ماجرای قرنطینه طراحان سؤالات آزمون دکتری صحت دارد؟

به گزارش بازی های اندروید، گفته می شود که طراحان سؤالات آزمون دوره دکتری همچنان در قرنطینه هستند، آیا بیم فروش سؤالات وجود دارد؟

ماجرای قرنطینه طراحان سؤالات آزمون دکتری صحت دارد؟

به گزارش خبرنگار حوزه آموزشی و پژوهشی گروه دانشگاه خبرگزاری خبرنگاران، براساس تاریخ اولیه پیش بینی شده، قرار بود آزمون دوره دکتری امسال 9 اسفندماه 98 برگزار شود که به خاطر شیوع ویروس کرونا در روز 4 اسفندماه 98 اعلام شد که آزمون دوره دکتری لغو شده و به 28 فروردین ماه موکول شده است.

بعد از آن دوبار دیگر به تعویق افتاد تا اینکه در آخرین تصمیم گیری اعلام شد که آزمون دوره دکتری در روز 9 مردادماه برگزار خواهد شد.

در جریان مشخص این تاریخ جدید به یک باره ابراهیم خدایی، رئیس سازمان سنجش آموزش کشور می گوید طراحان سؤال در قرنطینه هستند، این افراد همگی سالم هستند و پیش از ورود به قرنطینه آزمون ها تست دادند. ضمن اینکه شرایط قرنطینه آزمون ها کنترل شده است و مسئله ای از این نظر وجود ندارد. این افراد با توجه به تعویق زمان آزمون ها باید مدت زمان بیشتری در قرنطینه بمانند.

این اظهارات خدایی تعجب بسیاری را برانگیخت و سؤالات زیادی در این میان مطرح شد که چطور این افراد از سال گذشته تا به امروز در قرنطینه هستند؟ کجا قرنطینه شده اند؟ اساساً چه لزومی دارد که این افراد قرنطینه شوند؟ البته رئیس سازمان سنجش در این باره به خبرنگار خبرگزاری خبرنگاران توضیحی ارائه نداد.

در ادامه احمد نادری، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در پاسخ به اینکه آیا قرنطینه بودن طراحان سؤال کنکور مقطع دکتری از اسفندماه سال گذشته تا به امروز صحت دارد یا خیر، می گوید: این کذب محض است، زیرا من در دوره ای طراح سؤال کنکور دکتری بوده ام و قرنطینه نشده ام.

بر اساس اعلام مدیرکل آزمون سازی سازمان سنجش در سال 1384؛ در طول سال در سازمان سنجش طراحی می شوند تا در نهایت سؤال های نهایی به بانک سؤالات فرستاده شود و قبل از برگزاری کنکور چند دسته از این سؤالات به صورت اتفاقی از بانک سؤالات بیرون کشیده می شوند. بنابراین طراحان سؤال هم نمی دانند که سؤال هایشان در کنکور چه سالی مطرح می شود مثلاً 30 بسته سؤال معارف انتخاب می شود و گروه نهایی انتخاب سؤال ها را از بین آن ها به عهده می گیرند. با این حال بازهم هیئت نهایی و البته مسئولان چاپ سؤالات تحت نظارت و قرنطینه قرار می گیرند.

با این توضیحات به نظر می رسد کسانی که در نهایت سؤالات را چاپ می کنند، باید در قرنطینه باشند و این طور که رئیس سازمان سنجش می گوید که طراحان 7 ماه در قرنطینه هستند، یعنی سؤالاتی که برای آزمون 9 اسفندماه 98 چاپ شده هنوز به قوت خود باقی است و امحا نشده و قرار است همان سؤالات در آزمون مردادماه بین داوطلبان توزیع شود.

آن طور که برخی از رسانه ها منتشر کرده اند چاپ سؤالات آزمون های سراسری در چاپخانه ای در کرج صورت می گیرد که 26 دوربین مداربسته از آن حفاظت می کند و امکان استفاده از موبایل در چاپخانه وجود ندارد، کسانی که سؤالات را چاپ می کنند تا زمانی که آزمون ها برگزار نشود در قرنطینه بدون هیچ ارتباطی باقی می مانند.

با این حال بسیاری از کارشناسان معتقدند که مسئله خرید و فروش سؤالات باعث شده این قرنطینه های اجباری ایجاد شود و حفاظت از سؤالات نگذاشته که این افراد از قرنطینه خارج شود.

البته این قرنطینه در آزمون ها هر ساله صورت می گیرد ولی گاهی خبر فروش سؤالات نیز به گوش می رسد چراکه سؤالات کنکور سال قبل فروش رفته بود و درنهایت پلیس توانست این باند را دستگیر کند.

4040/پ

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 11 آبان 1399 بروزرسانی: 11 آبان 1399 گردآورنده: droidgamers.ir شناسه مطلب: 745

به "ماجرای قرنطینه طراحان سؤالات آزمون دکتری صحت دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماجرای قرنطینه طراحان سؤالات آزمون دکتری صحت دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید