کرونا در تهران رکورد شکست

به گزارش بازی های اندروید، علیرضا زالی فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با تاکید براین که آرایش اجرایی کشور متناسب با مقابله با کرونا نیست، گفت: در حال حاضر تخت های بیمارستان های تهران در حال پر شدن است و بیش از 500 بیمار کرونایی در اورژانس بیمارستان های تهران در انتظار بستری شدن هستند.

کرونا در تهران رکورد شکست

از وبسایت سازمان بهداشت جهانی دیدن نمایید.

به گزارش ایرنا، زالی شنبه شب با حضور در یک برنامه زنده تلویزیونی با اسم انتها کرونا و رعایت کمرنگ دستورالعمل ها، به آخرین آمار بیماران مبتلا به ویروس کرونا در شهر تهران اشاره نمود و اضافه کرد: مجموعه تعداد بیماران بستری شده کرونایی در تهران به هفت هزار و 640 مورد رسید که هزار و 844 بیمار در بخش مراقبت های ویژه بستری هستند.

وی با اشاره به اینکه در 24 ساعت گذشته میزبان یکهزار و 300 بیمار نو کرونایی بودیم که 243 مورد بدحال بودند و مستقیماً در بخش مراقبت های ویژه بستری شدند، گفت: متاسفانه عدد دیگری که می تواند نگران نماینده باشد این است که 17 هزار و 200 بیمار به صورت سرپایی در 24 ساعت گذشته در شهر تهران مراجعه کردند که از این تعداد 4هزار نفر به بخش بهداشت و بیش از 13 هزار نفر به بخش درمان مراجعه داشتند.

زالی توضیح داد: در حال حاضر در تهران کلینیک های سرپایی و بستری موقت را راه اندازی کردیم و هر شب در تهران بین 1500 تا 2 هزار بیمار در آنجا تحت درمان قرار می گیرند.

وی با اشاره به اینکه تخت های بیمارستان ها در حال پر شدن هستند، گفت: در حال ظرفیت سازی هستیم تا مجموعه نو را به بخش های بیمارستانی اضافه کنیم، اما همین الان که آخرین آمار را آنالیز می کردم، دیدم که 520 بیمار در بخش اورژانس آماده ورود به تخت های اورژانسی هستند لذا به محض این که تخت خالی گردد 520 بیماری که در بخش اورژانس هستند وارد بخش های بستری خواهند شد.

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با بیان اینکه در حال افزایش بخش های نو هستیم، اضافه کرد: دوستان ما شهامت و شجاعت ویژه ای را به خرج داده اند و مسئولان بیمارستان های تهران شبانه روز در حال کوشش هستند تا بیماری پشت در اورژانس بیمارستان ها نماند.

وی با اشاره به اینکه با راه اندازی سامانه 6070 کوشش می کنیم تا جایابی برای بیماران نو صورت بگیرد، گفت: در مراسم جمعی و در عروسی ها، افراد به صورت نزدیک با هم در روبرو هستند و در هنگام تناول غذا ماسک را بر می دارند که این مساله موجب می گردد تا شانس بروز بیماری افزایش پیدا کند.

زالی در ادامه با تاکید براینکه فرد مبتلا می تواند ویروس را به صورت گسترده پخش کند، اضافه کرد: ویروس بین 14 تا 30 دقیقه در محیط های بدون تهویه می تواند باشد و در مواردی در همین تهران توانسته بودیم ویروس زنده را در فضا پیدا کنیم.

او گفت: خیلی از افرادی که به ما مراجعه می نمایند متعلق به یک خانواده هستند لذا خوشه های خانوادگی بسیار خطرناک است.

زالی در ادامه با اشاره به اینکه بار ها در فراز و فرود بیماری قرار گرفتیم، اضافه کرد: اگر نتوانیم واکسیناسیون را به درستی انجام دهیم و شیوه نامه ها به صورت مطلوب رعایت نگردد، موج های دیگری را می توانیم ببینیم، در موج اول هستیم که خیز های متعددی را به صورت سینوسی تجربه می کنیم.

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران توضیح داد: خیز پنجم به نظر می رسد از نظر دامنه، سرعت، شتاب و میزان درگیری نسبت به چهار خیز قبلی بشدت نگران نماینده است.

زالی ادامه داد: بیمارستان های دانشگاه تهران شرایط مطلوبی را ندارند و از نظر اعتبار مسائل جدی را دارند، دانشگاه ها بخش زیادی از منابع خودشان را از عایدی اختصاصی کسب می نمایند، عایدی اختصاصی دانشگاه ها به شدت افت نموده است و هر بیمار کرونایی که وارد بخش می گردد، دارو و ملزومات مصرفی و وسایل مختلفی که دارد، بسیار پرهزینه است.

وی با اشاره به اینکه سال جاری بیمارستان های ما امکان پرداخت نقدی را ندارد، گفت: هر بیماری که در بخش های دانشگاهی، غیر دولتی یا بخش خصوصی بستری می گردد معادل 3 میلیون و 200 تا 4 میلیون فقط هزینه رمدسیویر بیمار می گردد، لذا بیماران توان پرداخت آن را ندارند بنابراین بیمارستان به صورت نقد آن را پرداخت می نماید، این درحالی است که شرایط بیمارستان ها بسیار به هم ریخته است و در بحث دیون مسائل متعددی دارند.

او با اشاره به اینکه شرکت های پخش باید نقدینگی را از بیمارستان ها بگیرند، اضافه کرد: پیشنهاد داده شده است تا مبلغی را به صورت تنخواه در اختیار بیمارستان ها قرار دهند، بیمارستان ها گله مند هستند که توانایی تامین رمدسیویر را ندارند و اکنون مساله کمبود اعتبار دانشگاه ها به مساله ای جدی تبدیل شده است.

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران در ادامه با اشاره به اینکه متاسفانه از نرخ واکسیناسیون در کشور رضایت نداریم و این موضوع مطلوب نیست، گفت: در تهران مانند بیشتر استان ها دوره انقطاع را در دریافت واکسن داشتیم که موجب نارضایتی شهروندان شد.

او ادامه داد: واکسیناسیون یکی از موثرترین، سهل الوصول ترین، سریع ترین و کاراترین روش ها برای پیشگیری از بیماری کووید 19 است، لذا اثربخشی آن در عرصه جهانی به اثبات رسیده است، زیرا سبب کاهش مرگ و میر و کاهش بستری ها می گردد و می تواند نقش موثری در کاهش مرگ و میر داشته باشد و به هر حال متناسب با جمعیت کشور واکسیناسیون انجام نشده است.

زالی با اشاره به آخرین اخبار واکسیناسیون در تهران، گفت: در تهران یک میلیون و 400 هزار نفر واکسن را دریافت نموده اند که از این تعداد عده ای دز دوم را دریافت کردند، در استانی مانند تهران که 14 میلیون و 800 هزار نفر جمعیت دارد این عدد مطلوب نیست و حتما باید به سرعت شتاب پیدا کند.

او ادامه داد: اگر با این سرعت کند واکسیناسیون انجام گردد، فرایند اثربخشی واکسن برای جلوگیری از توسعه ویروس هم دیرتر می گردد، هرچه زمان طولانی تر گردد آثار واکسن هم دچار آسیب می گردد لذا باید شتاب بیشتری بگیریم.

زالی در ادمه با اشاره به اینکه از همان روز های آغازین بیماری همه شرایط اجرایی و اعتباری کشور و فرایند های مداخله ارشد خرد و کلان کشور متناسب با این بیماری نبود، اضافه کرد: آرایش مورد لزوم را در سطح کشور نمی بینیم، کشور باید آرایش جنگی به خود بگیرد چرا که امروزه مساله اصلی در کشور موضوع کرونا است.

وی بعلاوه با اشاره به اینکه شرایط کشور در مقابله با بیماری مطلوب نیست، گفت: باید همه کشور پنجره واحدی را برای حل مسائل بیماری در پیش بگیرند؛ لذا وزارت صنعت، وزارت بهداشت، سازمان برنامه و بودجه و وزارت خارجه باید فراتر از آنچه که اقدام نموده اند، عمل نمایند.

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با بیان اینکه باید به حدی از واکسیناسیون برسیم که نظر کارشناسان را تامین کند، اضافه کرد: واردات واکسن باید امروز مساله اصلی روی میز همه مسئولان کشور باشد و هیچ مسئولی در کشور تا فردا صبح نباید خوابش ببرد تا به میزان کافی واکسن به دست ما برسد.

زالی در انتها با اشاره به اینکه در آستانه ایجاد فرآیند های حمایتی از فراوری داخل، برنامه هایی به ستاد مقابله با کرونا ارائه شده و در شرف تصمیم و کار جدی هستند، گفت: امیدواریم که هرچه سریعتر به نتیجه برسند تا بتوانیم شاهد فراوری واکسن های بیشتر باشیم چرا که اولویت اول کشور باید مساله کرونا باشد و باید همه کشور آرایش متفاوتی بگیرند، اما با ساز و کار فعلی که داریم، به نظر می رسد در تناسب با سختی کار کرونا نیست.

منبع: فرارو
انتشار: 10 مرداد 1400 بروزرسانی: 10 مرداد 1400 گردآورنده: droidgamers.ir شناسه مطلب: 1255

به "کرونا در تهران رکورد شکست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا در تهران رکورد شکست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید