ابرطوفان خورشیدی، فناوری را مختل می نماید

به گزارش بازی های اندروید، اگر پرتو های خورشید نبودند، زندگی هرگز بر روی زمین پدیدار نمی شد. البته سیاره ما خیلی خوش شانس است که در فاصله ای از خورشید قرار گرفته که نه آنقدر نزدیک است که سطح آن بسوزد نه آنقدر دور است که یخ بزند و تا آنجا که می دانیم یک سیاره بی نظیر است.

ابرطوفان خورشیدی، فناوری را مختل می نماید

براساس یک مطالعه تازه منتشر شده، یک ابرطوفان خورشیدی که می تواند به طور جدی فناوری مدرن را مختل کند، به طور متوسط هر 25 سال یک بار از خورشید ما بیرون می زند. این مطالعه از داده های تاریخی جمع آوری شده از ایستگاه های انگلیس و استرالیا که قدمت آن ها 150 سال است، استفاده نموده است.

اگر پرتو های خورشید نبودند، زندگی هرگز بر روی زمین پدیدار نمی شد. البته سیاره ما خیلی خوش شانس است که در فاصله ای از خورشید قرار گرفته که نه آنقدر نزدیک است که سطح آن بسوزد نه آنقدر دور است که یخ بزند و تا آنجا که می دانیم یک سیاره بی نظیر است.

اخترشناسان تا به امروز کمتر جایی را مشاهده نموده اند که از شر تابش اشعه های پرانرژی ستاره های میزبان خود در امان مانده باشند.

خوشبختانه خورشید ما که یک کوتوله زرد است که 99.8 درصد از جرم کل منظومه شمسی را تشکیل می دهد، در حال حاضر در یک مرحله نسبتاً پایدار از چرخه زندگی تقریبا 10 میلیارد ساله خود قرار گرفته است. با این حال هنوز توانایی ایجاد هرج و مرج بر روی زمین را دارد.

در عصر مدرن، بشریت به سیستم های الکترونیکی بی شماری وابسته است که بدون آن ها زندگی برایش بسیار سخت می گردد. از بانکداری الکترونیکی گرفته تا سفر با هواپیما و استفاده از فناوری ماهواره ای برای برقراری ارتباط با اقصی نقاط جهان، همگی از ملزومات امروزه بشر هستند که ابرطوفان های خورشیدی می توانند همه آن ها را مختل نمایند.

طوفان های خورشیدی که از خورشید سرچشمه می گیرند، توانایی مداخله جدی را در زیرساخت های فنی ما از جمله سیستم موقعیت یابی جهانی (GPS) دارند.

این طوفان های قدرتمند، نادر هستند و پیش بینی آن ها سخت است. قدرتمندترین این طوفان ها که در این مطالعه به عنوان ابرطوفان ها یاد شده اند، توانایی از کار انداختن سیستم های GPS، ارتباطات رادیویی، ماهواره ها، متوقف کردن حمل و نقل هوایی و آسیب رسانی به شبکه های برق را دارند. به طور خلاصه آن ها می توانند باعث ایجاد هرج و مرج در مقیاس گسترده در سراسر کره زمین شوند.

خورشید ما الگو های فعالیت 11 ساله را تجربه می نماید که ستاره شناسان آن ها را چرخه های خورشیدی می نامند. خورشید در حال حاضر در چرخه فعلی خود در نقطه حداقل قرار گرفته است که طی آن نسبتاً غیرفعال است.

این مطالعه تازه منتشر شده که توسط دانشمندان دانشگاه وارویک (Warwick) اجرا شده است، از سوابق میدان مغناطیسی جمع آوری شده توسط ایستگاه های واقع در انگلستان و استرالیا استفاده نموده است.

بسیاری از مطالعات مربوط به فعالیت خورشیدی به شروع عصر فضا در سال 1957 باز می گردند، بنابراین تنها پنج چرخه خورشیدی آخر را در نظر می گیرند. داده های میدان مغناطیسی مورد استفاده در مطالعه جدید از شاخص aa که یک شاخص فعالیت جهانی ژئومغناطیسی است که 150 سال گذشته را پوشش می دهد، گرفته شده است و شامل 14 چرخه خورشیدی گذشته است.

محققان این داده ها را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند و تخمین زدند که طوفان های شدید در شش سال از این 150 سال یا به طور متوسط هر 25 سال یک بار اتفاق افتاده اند.

زمین از یک طوفان خورشیدی خطرناک در سال 2012 نجات یافت، هنگامی که یک خروج جرم از تاج خورشیدی (CME) از سطح خورشید فوران کرد، اما خوشبختانه سیاره ما را تحت تاثیر قرار نداد و به سمت دیگری رفت.

پروفسور ریچارد هوم سرپرست این مطالعه می گوید: تحقیقات ما نشان می دهد که یک ابرطوفان می تواند بیشتر و در فاصله کمتری از آنچه تصور می کردیم، اتفاق بیفتد. با آمار اشتباه گمراه نشوید، این اتفاق هر زمان ممکن است رخ دهد و ما نمی دانیم که چه زمان رخ می دهد و در حال حاضر نمی توانیم زمان وقوع آن را پیش بینی کنیم.

طوفان خورشیدی ممکن است به یکی از موارد شراره خورشیدی، خروج جرم از تاج خورشیدی و طوفان ژئومغناطیسی اشاره داشته باشد.

شراره خورشیدی از انفجار بزرگ در اتمسفر خورشید به وجود می آید و باعث آزاد شدن انرژی در حد 6 ضرب در 10 به توان 25 ژول می گردد که در حدود یک ششم انرژی خروجی از سطح خورشید در هر دقیقه است. این پدیده در سایر ستارگان هم دیده می گردد که به آن ها نیز شراره ستاره ای گفته می گردد.

یک خروج جرم از تاج خورشیدی (coronal mass ejection) یا به صورت مخفف CME یک فوران پر جرم از باد خورشیدی و افزایش میدان های مغناطیسی است که تاج خورشید بیرون می آید و در فضا منتشر می گردد. خروج جرم از تاج خورشیدی معمولا با دیگر پدیده های خورشیدی مانند شراره خورشیدی همراه است.

طوفان ژئومغناطیسی (Geomagnetic Storm) یک اختلال موقتی مگنتوسفر زمین است که از لرزش موج باد خورشیدی یا ابرمیدان مغناطیسی است که با میدان مغناطیسی زمین تعامل دارد.

ابر های گاز داغی که در فوران های تاج خورشیدی از خورشید خارج می شوند، طوفانی از ذرات یونیزه پرانرژی را تشکیل می دهند که می تواند ماهواره ها را بسوزاند، شبکه های انتقال برق و مخابرات را با اختلال روبرو کند و فضانوردان را به کام مرگ بفرستد. پیش بینی این طوفان ها کار آسانی نیست، زیرا هر فورانی در تاج خورشیدی به وقوع طوفان ذرات منجر نمی گردد. ستاره شناسان حدس می زنند چاشنی وقوع این طوفان، جهت گیری میدان مغناطیسی ابر فوران یافته باشد.

مطالعه محققان دانشگاه وارویک در مجله Geophysical Journal Letters منتشر شده است.

منبع: فرادید
انتشار: 1 فروردین 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: droidgamers.ir شناسه مطلب: 243

به "ابرطوفان خورشیدی، فناوری را مختل می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابرطوفان خورشیدی، فناوری را مختل می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید