دلفین ها چگونه شبیه انسان هستند؟

به گزارش بازی های اندروید، یک مطالعه جدید ادعا می نماید ،دلفین ها ویژگی های شخصیتی مشابه انسان و دیگر نخستیان مانند میمون ها دارند.

دلفین ها چگونه شبیه انسان هستند؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از دیلی میل، روانشناسان دانشگاه هال 134 دلفین را در هشت کشور برای مطالعه تقریباً یک ساله خود آنالیز کردند.

این جانوران دریایی جامعه پذیری و ویژگی های شخصیتی را نشان می دهند که ترکیبی از برونگرایی و موافق بودن است.

دلفین ها روانشناسی کمی متفاوتی با مدل پنج عظیم که معمولاً برای توصیف انسان استفاده می گردد.

از قبل معین شده است که میمون ها دارای ویژگی های شخصیتی مشابه انسان هستند. محققان این مطالعه ادعا می نماید برای اولین بار است که وجود صفات مشابه در دلفین ها را آنالیز می نماید.

این مطالعه از سال 2012 شروع و پایان سال جاری در مجله روانشناسی مقایسه ای منتشر شد.

دکتر بلیک مورتون روانشناس دانشگاه هال گفت: دلفین ها، حیوانی عالی برای این نوع مطالعه بودند زیرا مانند پستانداران ، دلفین ها باهوش و اجتماعی هستند. ما استدلال کردیم که اگر عواملی مانند هوش و ذکاوت در شخصیت موثر هستند پس آنها ها باید دارای ویژگی های شخصیتی مشابه با نخستیان و انسان باشند.

اندازه و ترکیب گروه دلفین در طول عمر اعضا به طور مکرر تغییر می نماید - آنها تقسیم می شوند (شکافت می شوند) یا ادغام می شوند (همجوشی).

دکتر مورتون و همکارانش در مقاله تحقیقاتی خود اشاره کردند که شامپانزه ها و دلفین ها نیز از ابزار استفاده می نمایند و دارای مغز نسبتاً عظیمی هستند.

در خصوص انسان ، طبق نظریه ویژگی های روانشناختی که در دهه 1980 به نام پنج عظیم ایجاد شد ، رفتار انسان از پنج ویژگی شخصیتی تشکیل شده است که شامل گگرددگی ، وظیفه شناسی ، برونگرایی ، موافقت و روان رنجوری هستند.

مطالعات گسترده در خصوص میزان اشتراک این صفات توسط نخستی ها آنالیز شده است اما تیم او می خواست حیوانات باهوش را در یک محیط کاملا متفاوت آنالیز کند.

دکتر مورتون گفت: دانشمندان هنوز کاملاً نمی فهمند که چرا رفتار ما به پنج ویژگی منتقل می گردد ، بنابراین یک روش انجام این کار این است که خود را با حیوانات دیگر مقایسه کنیم.

برای مشخص میزان تأثیر این عوامل و سایر عوامل در تکامل شخصیت دلفین ، این تیم ساختار شخصیت را در 134 دلفین آنالیز کردند.

دلفین ها در هشت کشور از جمله مکزیک ، فرانسه ، ایالات متحده آمریکا ، کوراکائو ، هلند ، سوئد ، باهاما و جزایر کیمن امکانات متفاوتی مشاهده کردند.

محققان شخصیت هر دلفین را با استفاده از پرسشنامه هایی که به کارکنان هر مرکز که آنها را خوب می شناسند ، ارزیابی کردند.

محققان دریافتند رفتار دلفین ها تقریباً با این مدل همسو است.

این تیم تحقیقاتی در مقاله خود نوشت: ما چهار دامنه از این پنج عظیم را پیدا کردیم.

در این تحقیق معین شد که مورد سوم پنج عظیم یعنی گگرددگی ، جامعه پذیری و عدم رضایت شبیه حوزه های شخصیتی است که در نخستی های غیرانسانی و سایر گونه ها یافت می گردد.

همچنین چهارمین مورد از این پنج عظیم ترکیبی از وظیفه شناسی بالا و روان رنجوری کم بود که فقط مختص دلفین ها است.

دلفین ها هنوز هم به طرز چشمگیری شبیه ما هستند.

دکتر مورتون گفت: دلفین ها ، مانند بسیاری از پستانداران عظیم دارای مغزی هستند که به طور قابل توجهی عظیمتر از آنچه بدن آنها برای عملکردهای اصلی بدن احتیاج دارد ، است.

در طول زندگی خود ، ما با طیف گسترده ای از مردم ارتباط برقرار می کنیم و روابط برقرار می کنیم ؛ دلفین ها با یکدیگر همین کار را می نمایند.

در مجموع ، هوشمند بودن و اجتماعی بودن ، صرف نظر از اینکه در کدام اکوسیستم زندگی می کنید ، ممکن است نقش مهمی در تکامل بعضی از ویژگی های شخصیتی داشته باشد.

دکتر مورتون تأکید می نماید که این تنها شروع کار از نظر شناسایی طیف کاملی از صفات است که توسط دلفین ها به نمایش گذاشته می گردد.

وی گفت: این بسیار حیاتی است که محققان مطالعات بیشتری را انجام می دهند ، زیرا نه تنها منجر به ارزیابی بهتر گونه هایی می گردد که در اعماق اقیانوس های ما زندگی می نمایند ، بلکه منجر به شناخت بهتر خودمان نیز می گردد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 11 فروردین 1400 بروزرسانی: 11 فروردین 1400 گردآورنده: droidgamers.ir شناسه مطلب: 1044

به "دلفین ها چگونه شبیه انسان هستند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دلفین ها چگونه شبیه انسان هستند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید