ضرورت اصلاح برخی از شاخص های ضوابط تاسیسات گردشگری

به گزارش بازی های اندروید، خبرگزاری مهر/ براساس آخرین اخبار منتشر شده، ضرورت اصلاح برخی از شاخص های ضوابط تاسیسات گردشگری مطرح شد.

ضرورت اصلاح برخی از شاخص های ضوابط تاسیسات گردشگری

آزاده عابدین زاده، مشاور عالی خدمات گردشگری در نشست نگاهی تحلیلی به اصول ارزیابی تأسیسات گردشگری ایران گفت: تأسیسات گردشگری مانند هتل، مهمانپذیر، سفره خانه سنتی، اقامتگاه سنتی و … به عنوان جز مهمی از زنجیره ارزش صنعت گردشگری محسوب می شوند. در کشورهای مختلف جهان ارزیابی و درجه بندی تأسیسات گردشگری از شیوه های گوناگونی ارزیابی بیرونی و ارزیابی داخلی و… با هدف ارتقای کیفیت خدمات گردشگری و مدیریت و برنامه ریزی مورد بهره برداری قرار گرفته است.

وی گفت: برای اولین بار در ایران اداره جلب سیاحان در سال 1347 اقدام به ارزیابی و درجه بندی تأسیسات گردشگری کرد و این فرایند تا به امروز با رویکردهای مختلف به صورت مستمر ادامه یافته است. در ابتدا رویکرد کمی بر کیفی در ارزیابی ها غالب بود و ویژگی هایی مانند مساحت عرصه و اعیان، تعداد اتاق و … در ابعاد کیفی خدمات ارجحیت داشتند ولیکن این نگاه در امتداد زمان تغییر یافته و امروزه شاخص های کیفی اهمیت و وزن بیشتری یافته اند.

عابدین زاده بیان نمود: چارچوب اجرایی فرآیند ارزیابی با تکیه بر اسناد بالادستی مانند آئین نامه ایجاد، اصلاح، … و شیوه نامه درجه بندی 1400 معین شده است. ذینفعان اصلی در این فرآیند شامل تأسیسات گردشگری، شرکتهای عامل تطبیق، کارشناسان ارزیاب، وزارت میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی و… هستند.

این کارشناس ارزیاب گفت: حمایت وزارت میراث در توانمندسازی مدیران تأسیسات گردشگری در درک و آگاهی از فرآیند ارزیابی و ضوابط، لزوم بروز شدن ضوابط قدیمی، اصلاح برخی از شاخص های ضوابط تازه، تسریع در تدوین ضوابط دیگر تأسیسات گردشگری، صدور کارت شناسایی کارشناسان ارزیاب، شفافیت در دستمزد کارشناسان ارزیاب، تشریک مساعی در ایجاد تشکل حرفه ای کارشناسان ارزیاب از جمله مسائلی است که نیاز به تدقیق افزونتری دارد.

منبع: همگردی
انتشار: 5 فروردین 1401 بروزرسانی: 5 فروردین 1401 گردآورنده: droidgamers.ir شناسه مطلب: 1519

به "ضرورت اصلاح برخی از شاخص های ضوابط تاسیسات گردشگری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ضرورت اصلاح برخی از شاخص های ضوابط تاسیسات گردشگری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید