هر آنچه باید درباره تعویض روغن تیبا بدانید!

به گزارش بازی های اندروید، خیلی از رانندگان مایل هستند که برای تعویض روغن تیبا به یک تعمیرگاه و متخصص مراجعه کنند. این کار باعث می شود که هم خیال شما از بابت درست تعویض کردن روغن موتور راحت باشد و هم کثیفی کمتری ایجاد شود. اما برخی رانندگان ترجیح می دهند تا تعویض روغن را در منزل انجام دهند. باید بگوییم که این کار آن قدرها هم سخت نیست و نیازمند کمی مهارت و دقت است. تعویض روغن تیبا شامل مراحل متعددی است که اگر آن ها را به طور صحیح رعایت کنید می توانید با موفقیت روغن موتور ماشین را عوض کنید.

هر آنچه باید درباره تعویض روغن تیبا بدانید!

نکات کلیدی

    • قبل از روشن کردن ماشین، روغن موتور باید چک شود.
    • برای میزان گیری روغن گیج را تا آخر قرار دهید.
    • زمان تعویض روغن تیبا هر 10000 کیلومتر است.

سطح روغن موتور تیبا

بررسی سطح روغن موتور تیبا برای خیلی از رانندگان مسئله مهمی محسوب نمی شود. ولی باید بدانید که همان میزان که وجود خون در رگ های ما حیاتی است، تعویض روغن موتور نیز برای ماشین مهم است. روغن موتور 3 کار مهم برای کارکرد درست پیشرانه انجام می دهد که شامل جمع آوری کردن آلودگی ها و قطعات فلزی معلق در موتور، روان کاری قطعات و خنک کاری موتور است.

طبق آماری که در دنیای امروز وجود دارد، از هر 10 راننده 8 نفر روغن خودرو را بررسی نمی کنند و با روغن ناکافی به جهت خود ادامه می دهند. چک کردن سطح روغن موتور را خوب است قبل از روشن کردن ماشین انجام دهید تا در صورت نیاز تدابیر لازم برای تعویض روغن تیبا را در نظر بگیرید.

برای تعویض روغن در محل از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

محاسبه قیمت برای شما

بررسی کردن سطح روغن موتور خودرو مراحل مختلفی دارد که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم:

 • مراحل بررسی سطح روغن موتور تیبا

برای بررسی سطح روغن موتور باید ابتدا ماشین را خاموش کرده و کاپوت را بالا دهید. میزانی روغن موجود در موتور از طریق گیج روغن مشخص می شود. گیج روغن نزدیک موتور است و از دستگیره زرد یا نارنجی رنگ می توانید آن را بشناسید. گیج روغن یک دستگیره با میله دراز و باریک است که انتهای آن شاخص میزان گیری قرار گرفته است.

گیج را خیلی آرام از محفظه اش بیرون بیاورید تا به طور کامل از جایش خارج شود. حال با یک دستمال یا پارچه تمیز، روغن را از رویش پاک کنید و آن سرجای اولش قرار دهید و پس از 5 ثانیه دوباره بیرون بکشید. در انتهای میله حرف F به معنای پر بودن و حرف L به معنای حداقل میزان است.

فراموش نکنید که اگر گیج را تا آخر در تیوپ قرار ندهید، شاخص میزان گیری هم میزان درست روغن را نشان نخواهد داد. البته اگر این حروف روی گیج وجود نداشت، نقطه ای که به انتهای گیج نزدیک تر است، نشان دهنده فول و نقطه دیگر نیز حداقل را روشن می کند. روغن کم یا زیاد به ماشین صدمه می زند.

بنابراین نباید سطح روغن موتور تیبا، بالاتر از فول یا پایین تر از میزان حداقل باشد. در این شرایط در اسرع وقت اقدامات لازم برای تنظیم یا تعویض روغن تیبا را در نظر بگیرید.

زمان تعویض روغن تیبا

براساس دفترچه راهنمای تیبا و مطالبی که داخل آن ذکر شده است، زمان تعویض روغن تیبا و تیبا 2 و تعویض فیلتر روغن آن ها، هر 10000 کیلومتر است. یعنی به طور معمول شما باید سالانه روغن موتور و فیلتر آن را تعوض کنید. در اینجا دو نکته مهم وجود دارد. نکته اول این است که سرویس اولیه تیبا و تیبا 2 صفر کیلومتر بعد از 3 ماه از تحویل خودرو و مسافت طی شده حداقل 1000 کیلومتر انجام می شود.

سرویس دومی نیز پس از 6 ماه و مسافت طی شده 4500 تا 5500 انجام می شود. به این ترتیب زمان تعویض روغن تیبا صفر در این دو سرویس و با در نظر گرفتن مسافت پیموده شده است. دومین نکته این است که تعویض روغن موتور تیبا به صورت سالیانه یا بعد از هر 10000 کیلومتر، مربوط به شرایط عادی کارکرد خودرو است.

اگر از خودرو در شرایط سخت مثل رانندگی در ترافیک با درجه کار کردن مداوم موتور، رانندگی مکرر در هوای گرم و رانندگی در جاهای خاکی و ناهموار استفاده می کنید، نیاز است که هر 6 ماه یک بار یا بعد از طی کردن 5000 کیلومتر، روغن موتور را تعویض کنید.

کم کردن روغن موتور تیبا

واشر فیلتر روغن به مرور زمان کارآمد بودنش را از دست داده و باعث می شود روغن موتور کاهش خیلی زیادی داشته باشد. روغن موتور خودرو به ندرت و با گذشت زمان کمتر می شود و پس از کاهش آن از حد استاندارد باید اقدام به تعویض آن کنید. اما مواردی نیز وجود دارند که با بروز آن ها، میزان روغن موتور خودرو خیلی بیشتر از حد استاندارد خودش کاهش پیدا می کند. ما در ادامه بعضی از دلایل کم کردن روغن موتور تیبا را نام برده ایم:

 • رینگ پیستون

ممکن است رینگ پیستون ها کار خودشان را به خوبی انجام ندهند و روغن موتور وارد محفظه سیلندرها شوند. در این صورت روغن موتور خارج از حد استانداردش کاهش پیدا می کند.

 • روغن رقیق

ممکن است در مخزن روغن موتور از روغنی با کیفیت پایین استفاده شده باشد که در این صورت میزان روغن موتور خودرو به سرعت کاهش پیدا می کند.

 • واشر زیر سینی میل لنگ

بروز عیب و ایراد در واشر زیر سینی یکی از عوامل کم کردن روغن و نیاز به تعویض روغن تیبا است که باید در اولین فرصت آن را بررسی کرده و برای رفع مشکل اقدام کنید.

 • فرسوده شدن روغن تیبا

زیر کارتر خودرو واشر پیچی هست که به مرور زمان امکان فرسودگی آن وجود دارد که در این صورت باعث نشت روغن موتور خودرو خواهد شد.

 • از دست دادن کارایی واشر فیلتر روغن

واشر فیلتر روغن با گذشت زمان کارایی خودش را از دست داده و باعث افت بیش از حد روغن موتور خودرو می شود.

قیمت تعویض روغن تیبا چقدر است؟

هزینه تعویض روغن موتور خودرو در سال 1401 تا حد زیادی افزایش داشته است و به هیچ عنوان نمی توان روی قیمت های قبل برای اجرت تعویض روغن حساب باز کرد. از طرف دیگر متعاقبا هزینه تعویض روغن در کنندگی سایپا و هزینه تعویض روغن در کنندگی ایران خودرو نیز افزایش قیمت داشته و قیمت ها در مقایسه با سال پیش سیر صعودی داشته است.

به صورت کلی به نفع مشتریان است که برای تعویض روغن خودرویشان به تعویض روغنی های مجاز سطح شهر مراجعه کنند و به کنندگی نروند. قیمت تعویض روغن تیبا نیز حدودا 400 هزار تومان است که تقریبا اجرت یا همان دستمزد متخصص بین 50 تا 100 هزار تومان گرفته می شود.

لازم به ذکر است که اجرت تعویض روغن تیبا معمولا از طریق سرویس کار دریافت نمی شود و تنها هزینه روغن و فیلترها از مشتری گرفته می شود. اما خب بعضی مراکز خدماتی و تعویض روغن، مبلغ کمی را در قبال تعویض روغن خودرو از مشتری دریافت می کنند.

برای تعویض روغن در محل از بهترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

محاسبه قیمت برای شما

میزان مجاز کم شدن روغن موتور تیبا چقدر است؟

کم شدن روغن موتور خودرو مسئله ای است بیشتر رانندگان نگران آن بوده و همواره در پی یافتن علت آن هستند. اما بهتر است ابتدا میزان مجاز کم شدن روغن موتور تیبا را مشخص کنیم و سپس به بررسی علل مختلف ایجاد آن بپردازیم. به صورت کلی کم کردن روغن موتور تا یک حد مشخص از سوی تمام خودروسازان یک اتفاق طبیعی شناخته می شود.

این میزان هم می تواند با توجه به نوع ساختار خودرو، نحوه رانندگی کردن شما و مسائل این چنینی متفاوت باشد. اما معمولا کارشناسان میزان مجاز کم شدن روغن موتور خودرو را حدود 0.5 تا 2 لیتر به ازای هر 1000 کیلومتر رانندگی برآورد کرده اند. به این ترتیب نباید هر کاهش سطح روغنی را نشانه وجود نقص یا مشکل فنی در خودرو بدانید و دنبال تعمیر باشید.

در چنین شرایطی کافی است که همان نوع روغن اولیه که در ماشین وجود دارد، میزان کاهش را جایگزین کنید.

دلایل کم شدن روغن موتور کدام ها هستند؟

گفتیم که کم شدن روغن موتور تا حدی طبیعی است اما کاهش بیش از حد آن ممکن صدمات جبران ناپذیری را روی خودرو بگذارد؛ بنابراین باید در این مسئله خیلی با دقت و وسواس عمل کنید و در صورت مشاههده علائم بروز این اتفاق اقدامات لازم برای تعویض روغن تیبا را در نظر بگیرید. دلایل کم شدن روغن موتور شامل چندین مورد است که در ادامه از آن ها نام برده ایم:

 • مسائل در آب بندی و سوپاپ ها

خراب شدن آب بندی و سوپاپ ها یکی از عواملی است که منجر به کم شدن روغن موتور خواهد شد.

 • نشتی روغن

نشتی روغن معمولا از سمت کاسه نمد عقب میل لنگ، واشر فیلتر روغن، کاسه نمد، گلویی دلکو و … اتفاق میفتد. این مشکل باید از طریق مکانیک خبره و باتجربه مورد بررسی قرار گیرد. نشتی روغن را می توان یکی از علل خالی شدن روغن موتور دانست.

 • چسبندگی سوپاپ ها

مشکل دیگری که باعث کاهش سطح روغن در خودرو می شود، چسبندگی سوپاپ ها است. اما متأسفانه این ایراد فنی به این راحتی ها قابل شناسایی نیست و نیاز است از افرادی با تجربه بالا کمک بگیرید.

 • سوختن قسمتی از روغن

سوختن بخشی از روغن از طریق جداره سیلندرها وارد محفظه احتراق می شود. به طور معمول به ازای هر 1000 کیلومتر رانندگی حدود 150 سانتی متر مکعب روغن به علت احتراق از بین می رود. بعضی وقت ها این میزان بیش از حد مجاز می شود و ما در اینجا شاهد خروج دود آبی از اگزوز هستیم. در این شرایط باید به مکانیک مراجعه کنید تا علت سوختن روغن از طریق متخصص شناسایی و رفع شود.

 • دمای بالاتر از حد معمول در موتور

دمای بالاتر از حد معمول در موتور باعث روان شدن روغن بیش از میزان طبیعی است و در نتیجه خروجی روغن نیز افزایش خواهد یافت. علاوه بر این دمای بالا نیز سبب تبخیر بیش از حد روغن خواهد شد.

 • فرسودگی رینگ پیستون

فرسوده شدن رینگ پیستون معمولا موجب نفوذ روغن بیش از میزان به داخل سیلندر می شود و روغن اضافی با احتراق از بین خواهد رفت.

 • استفاده از روغن بی کیفیت

استفاده کردن از روغن بی کیفیت علاوه بر کاهش سطح راندمان خودرو و عملکرد نامناسب موتور، احتمال مصرف روغن در موتور را نیز افزایش خواهد داد.

خرید روغن موتور تیبا و تیبا 2

قبل از این که به سراغ بررسی نکات لازم برای خرید روغن موتور تیبا و تیبا 2 بپردازیم، خوب است بدانید که حجم روغن تیبا صندوق دار و تیبا 2، بدون تعویض فیلتر روغن برابر با 3 لیتر است. علاوه بر این حجم روغن تیبا صندوق دار و تیبا 2، با تعویض فیلتر روغن برابر با 3.4 لیتر است.

لازم به ذکر است که شما در هر بار تعویض روغن موتور تیبا، فیلتر روغن آن را هم باید تعویض کنید. در ادامه چند روغن موتور از بهترین برندهای موجود معرفی می کنیم که با توجه به رای و میزان مصرف بالای آن از طریق کاربران به عنوان بهترین روغن موتور تیبا مشخص شده اند:

 • روغن ایرانول برای تیبا مدل Racing
 • روغن موتور کاسپین مدل 10W40
 • روغن موتور سینولکس آریاس 10W-40 SL
 • روغن موتور اسپیدی برای تیبا مدل Platinum 10W-40
 • روغن موتور بهران پیشتاز برای تیبا مدل 10W-40
 • روغن موتور فلومکس مدل HIGH TECH 10W40
 • روغن موتور پروفی کار ULTRA PERFORMANCE 10W-40
 • روغن به توتال مدل Quartz 7000
 • روغن موتور elf برای تیبا مدل Evolution 700ST
 • روغن موتور کانادا لوبریفنت SL 10W-40 25000
 • روغن موتور لیکومولی Super Touring High Tech 10W-40
 • فیلتر روغن خودروی سرکان مدل SF 7735
 • فیلتر روغن بهران فیلتر مدل GS 1121
 • فیلتر روغن نوآوران مدل P2101 همراه فیلتر کابین و هوا

بیشتر بخوانید: آشنایی با انواع سیستم گردش گاز اگزوز و عملکرد آنها

نتیجه گیری

اهمیت روغن ماشین مثل اهمیت خون در رگ انسان است و برای ماشین یک فاکتور ضروری محسوب می شود. اما هر روغنی عمری دارد و باید پس از مدتی آن را تعویض کنیم تا به ماشین آسیب نزند؛ چون همان طور که گفتیم روغن برای ماشین ضروری است اما اگر کهنه شود و ما مدت زمان زیادی آن را عوض نکنیم، ممکن است صدماتی به ماشین بزند که قابل جبران نباشد.

در این مقاله درمورد تعویض روغن تیبا نیز صحبت کردیم که هم می توانید از طریق متخصص و هم خودتان، اقدام به تعویض کنید. علاوه بر این موضوع درباره قیمت تعویض روغن خودروی تیبا، کم شدن آن و … صحبت کردیم. امیدواریم که از این مطالب بهره برده باشید.

تعویض روغن موتور انواع خودروها

 • تعویض روغن گیربکس های دستی و اتوماتیک
 • تعویض روغن هیدرولیک فرمان
 • تعویض روغن ترمز
 • تعویض ضدیخ
درخواست سرویس تعویض روغن در محل

تعویض روغن موتور انواع خودروها

 • تعویض روغن گیربکس های دستی و اتوماتیک
 • تعویض روغن هیدرولیک فرمان
 • تعویض روغن ترمز
 • تعویض ضدیخ
درخواست سرویس تعویض روغن در محلمنبع: آچاره
انتشار: 21 شهریور 1401 بروزرسانی: 21 شهریور 1401 گردآورنده: droidgamers.ir شناسه مطلب: 1654

به "هر آنچه باید درباره تعویض روغن تیبا بدانید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هر آنچه باید درباره تعویض روغن تیبا بدانید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید