گرمای گوشی خود را در حین اجرای بازی با این ترفند ها کاهش دهید

به گزارش بازی های اندروید، در مطلب زیر شما را با شیوه های خنک سازی گوشی های هوشمند در زمان اجرای بازی ها آشنا خواهیم کرد.

گرمای گوشی خود را در حین اجرای بازی با این ترفند ها کاهش دهید

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرنگاران، اگر از افراد علاقه مند به بازی موبایل یا همان موبایل گیمر باشید حتماً می دانید که یک گوشی هر چقدر همه که قدرتمند و رده بالا باشد باز هم به هنگام بازی دچار افزایش دمای بنده یا به اصطلاح داغ شدن می گردد. گاهی اوقات این داغ شدن بدنه می تواند نگران نماینده باشد، ولی در این مقاله قصد داریم به شما یاد دهیم چطور این مشکل را مدیریت کنید.

تعداد موبایل گیمرها در ایران و البته سراسر دنیا رو به افزایش بوده و امروزه شاهد میلیون ها گیمری هستیم که زمان زیادی را صرف اجرای بازی ها، با گوشی های هوشمند می نمایند. این مسئله تا بدان جا پیش رفته است که در چند سال اخیر، ساخت گوشی های هوشمند مخصوص بازی نیز در دستور کار فراوری نمایندگان قرار گرفته است.

با این وجود یک مسئله مهم، به مشکل اصلی گیمر ها و سازندگان گوشی های هوشمند در این زمینه مبدل شده است؛ گرما.

بسیاری از گوشی های هوشمند که به طور خاص برای اجرای بازی ها طراحی شده و در اصطلاح به آن ها موبایل های گیمینگ نیز گفته می گردد، دارای ساز و کار هایی خاص به منظور خنک سازی و گردش هوا در داخل دستگاه هستند.

به عنوان مثال در گوشی های سری ASUS ROG Phone می توان با استفاده از لایه های مسی در داخل دستگاه و ایجاد شبکه های گردش هوا، با اتصال به یک فن خارجی منجر به کاهش دمای داخلی می شوند، این مشکل را حل نموده اند.

با این وجود امکان خرید یک موبایل گیمینگ گران قیمت برای بسیاری از کاربران ممکن نیست و آن ها ترجیح می دهند که از گوشی های هوشمند فعلی خود، به عنوان ابزاری برای بازی استفاده نمایند.

در این مطلب به سراغ ارائه ساده ترین شیوه های ممکن به منظور خنک سازی گوشی های هوشمند، در زمان اجرای بازی ها خواهیم رفت. با شهر سخت افزار همراه باشید.

بازی در حین شارژ همزمان درست یا غلط؟

اجرای بازی ها با گوشی های هوشمند منجر به کاهش سریع شارژ باتری می گردد. بسیاری از گیمر ها که مشغول بازی های آنلاین بوده و نمی توانند از آن دل بنمایند، به صورت همزمان گوشی را به شارژر متصل نموده و مشغول بازی می شوند. اما به این کاربران عزیز باید گفت که دوست عزیز در این حالت شما مرتکب یک اشتباه عظیم شده اید.

مادامی که گوشی های موبایل به درگاه شارژر متصل هستند، بخش هایی از جمله مدار تغذیه و IC شارژ به طور کامل درگیر می شوند؛ در این حالت دمای بخش تغذیه و IC شارژر افزایش یافته و از سوی دیگر، دمای کلی باتری نیز بالا می رود. باتری به طور همزمان در حال دریافت و خروج جریان بوده و این مسئله منجر به استهلاک شدید باتری و مدار تغذیه خواهد شد.

مضاف بر آن، در این حالت علاوه بر کاهش عمر باتری و گوشی هوشمند، شاهد بالا رفتن گرما به شکلی قابل توجه هستیم. در نتیجه به هیچ وجه در هنگام اجرای بازی، به صورت همزمان از شارژر استفاده نکنید.

البته اگر در مکانی حضور دارید که استفاده از بخش تماس و ارتباط برای شما اهمیت چندانی ندارد، می توانید با استفاده از حالت هواپیما در مصرف باتری صرفه جویی نموده و دمای گوشی خود را به شکل قابل توجهی کاهش دهید.

گوشی های قدیمی تر قادر به اجرای یک ترفند جالب خواهند بود!

بسیاری از گوشی های هوشمند امروزی، دارای باتری داخلی بوده و عملاً امکان باز کردن درب آن ها برای کاربران ممکن نیست. با این وجود در بسیاری از مدل های دیگر، خصوصاً نسخه های قدیمی، کاربران قادر به باز کردن درب گوشی و دسترسی به باتری هستند.

در این شرایط امکان اجرای یک ترفند بسیار ساده وجود دارد. با باز کردن درب گوشی، می توانید یک لایه باریک و نازک از ورق آلومینیوم و یا مس را بر روی گوشی قرار داده و درب آن را ببندید.

بدین ترتیب شاهد جلوگیری از تمرکز حرارت در یک بخش بوده و خروج گرما نیز با بهبود هایی همراه خواهد بود. این راه حل همچنان در بسیاری از گوشی های مخصوص بازی و پرچمدار، از سوی سازنده انجام می گردد.

بستن تمام برنامه های باز و بدون استفاده

در سیستم عامل ویندوز، مادامی که سخت افزار های ما برای اجرای بازی مقداری ضعیف هستند، می توان با تغییر بعضی از تنظیمات، تمام تمرکز قدرت پردازشی را معطوف به بازی نمود. در گوشی های هوشمند نیز می توان با هدف کاهش توان حرارتی، از راه حلی مشابه استفاده نمود.

بسیاری از گوشی های هوشمند نظیر محصولات شرکت Samsung دارای برنامه هایی به منظور بهبود شرایط سخت افزاری هستند که حافظه کش را پاک نموده، برنامه های اضافی رم را بسته و در نهایت CPU و GPU را از بار پردازش های اضافی می ردهاند.

به عنوان مثال می توان به برنامه Device Care اشاره نمود. البته بسیاری از توسعه دهندگان با هدف کاهش حرارت گوشی های هوشمند، برنامه هایی مجزا را نیز معرفی نموده اند که بهتر است پیش از اجرای بازی، از آن ها بهره ببرید.

اگر چه اپلیکیشن های متعددی برای این منظور طراحی شده اند، اما از بین آن ها می توان به Cooler Master اشاره نمود. این اپلیکیشن با شناسایی برنامه هایی که بار سنگینی را بر دوش بخش سخت افزاری گوشی می اندازند، امکان بستن فوری آن ها را نیز فراهم می سازد.

به جرات می توان گفت که عملکرد 80 درصد از اپلیکیشن های این حوزه یکسان بوده و تنها نام و ظاهر آن ها با هم متفاوت است.

در نتیجه توصیه می کنیم که پیش از اجرای بازی ها تمامی برنامه های اضافی را بسته و با استفاده از اپلیکیشن هایی مشابه، بخش سخت افزاری را به طور کامل آزاد کنید. این مسئله در کاهش دمای گوشی های هوشمند بسیار مؤثر خواهد بود.

کاهش نور و البته کاهش اپلیکیشن ها!

کاهش نور صفحه نمایش به طور مستقیم منجر به کاهش دما می گردد. با کاهش نور نمایشگر گوشی های هوشمند، مصرف انرژی نیز کاهش پیدا نموده و شاهد کاهش حرارت ایجاد شده در حین اجرای بازی ها هستیم. پس بهتر است که نور نمایشگر را به مقدار لازم تنظیم نموده و از افزایش شدید آن بپرهیزید.

نکته مهم دیگر، حذف اپلیکیشن های اضافی است. توجه داشته باشید که اپلیکیشن ها پس از نصب، با توجه به مجوز های تأیید شده از سوی شما، منابعی را به اشغال خود درخواهند آورد.

حتی در صورتی که یک اپلیکیشن هر چند ماه یک بار نیز مورد استفاده قرار گیرد، اتصال دائمی آن به شبکه اینترنت و استفاده از منابع سخت افزاری به منظور آمادگی به اجرا، اجتناب ناپذیر است. در نتیجه یک اپ باز قهار نباشید و بهتر است که تمامی اپلیکیشن های اضافی گوشی خود را حذف کنید.

استفاده از فن های خنک نماینده

از آنجایی که گوشی های هوشمند نیز در زمره پلتفرم های مخصوص بازی قرار گرفته اند، تعجبی ندارد که تجهیزات جانبی مناسب برای بازی نیز توسط کمپانی های مختلف معرفی گردد. برای تهویه بهتر و خارج سازی گرما از گوشی های هوشمند در حین بازی، می توانید از فن هایی بهره ببرید که برای این منظور معرفی شده اند.

پایه های خنک نماینده (Cooling Stand) که برای این منظور طراحی شده اند، در بسیاری از فروشگاه ها قابل تهیه است. این محصولات با یک و یا دو فن، در پشت گوشی هوشمند شما نصب شده و با گردش هوا در پشت گوشی، گرمای ساطع شده را از آن دور می نماید. این ابزار های کارآمد می توانند در خنک سازی گوشی هوشمند شما در حین بازی های سنگین بسیار موثر باشند.

استفاده از پایه های خنک نماینده در گوشی هایی که از بدنه فلزی، خصوصاً در قسمت پشت بدنه استفاده می نمایند، بسیار مناسب خواهد بود.

به هر حال این محصول در تمام متریال های بدنه کارآمد است. در سرانجام به شما موبایل گیمر ها و یا کاربرانی که با گوشی های هوشمند خود به اجرای بازی های گرافیکی می پردازند، توصیه می کنیم که در صورت بالا رفتن چشمگیر حرارت، مدتی به آن استراحت داده و یا حتی برای چند دقیقه گوشی هوشمند خود را در یک بستر خنک قرار دهید

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 27 آذر 1399 بروزرسانی: 27 آذر 1399 گردآورنده: droidgamers.ir شناسه مطلب: 841

به "گرمای گوشی خود را در حین اجرای بازی با این ترفند ها کاهش دهید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گرمای گوشی خود را در حین اجرای بازی با این ترفند ها کاهش دهید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید