آموزش تکثیر گل رز در خانه

به گزارش بازی های اندروید، گل، هدیه ای فراموش نشدنی اما ناپایدار است. هرچقدر هم از شاخه های گل رز مراقبت کنید، این هدایای زیبا و ارزشمند نهایتاً سه یا چهار روز در منزل شما حضور خواهند داشت. اما تکثیر گل رز و قلمه زدن آن، یکی از ساده ترین راه های حفظ این هدایای ارزشمند است.

آموزش تکثیر گل رز در خانه

تصور کنید از یک شاخه گلی که در یک موقعیت خاص هدیه گرفته اید، باغچه کوچکی پر از غنچه های رنگی و خوشبو داشته باشید که هر صبح از تماشا زیبایی آن بر سر ذوق بیایید. اگر تصور چنین شرایطی برای شما هم مجذوب نماینده و وسوسه انگیز است، با مجله خبرنگاران در ادامه این مقاله همراه باشید تا با چندتا از ساده ترین روش های تکثیر گل رز آشنا شوید.

پس از مطالعه کامل این مقاله، به شما اطمینان می دهیم که می توانید تکثیر گل چیده شده را به سادگی در خانه انجام دهید.

تکثیر گل رز در آب

روش های زیادی برای تکثیر گل رز مورد علاقه شما وجود دارد. اما ریشه زایی گل در آب، یکی از ساده ترین و در دسترس ترین آن هاست. ما در ادامه این مطلب، برای شما قدم به قدم مراحل تکثیر گل رز در آب را توضیح داده ایم.

مرحله اول: آنالیز گیاه مادر

برترین زمان برای قلمه زدن گل رز، اوایل فصل تابستان است. ابتدا مطمئن شوید که گیاه مادر (شاخه رز اصلی) سالم و عاری از بیماری و آفات است. یک آنالیز کلی به شما نشان می دهد گیاه از حشره، شیره های غیرمعمول، پوسیدگی و دیگر مسائل در امان است یا خیر.

مرحله دوم: برش ساقه

در مرحله دوم از یک چاقوی تمیز و تیز برای بریدن ساقه گل رز به طول 10 تا 15 سانتی متر بهره ببرید. برش را درست در زیر گره ساقه ایجاد کنید؛ محلی که اولین برگ به ساقه متصل می گردد. برگ های پایینی را از ساقه جدا کنید. اما بهتر است دو یا سه برگ را دست نخورده باقی بگذارید. بعلاوه اگر ساقه شما گل یا غنچه های دیگری هم دارد، آن ها را هم از ساقه جدا کنید.

مرحله سوم: قرار دادن در آب

در مرحله سوم یک شیشه تمیز را تا نیمه با آب ولرم پر کنید. سپس قلمه های گل رز را در شیشه قرار دهید. مطمئن شوید که هیچ برگی زیر آب نباشد. زیرا ممکن است حضور برگ ها سبب پوسیدن ساقه گل رز گردد.

مرحله چهارم: ریشه دهی

شیشه را در نور روشن و غیر مستقیم خورشید قرار دهید. هر سه تا پنج روز یا کمی زودتر (در صورتی که آب کدر به نظر می رسد) آب شیشه را با آب تازه جایگزین کنید. فرایند رشد ریشه ها در آب به طور کلی سه یا چهار هفته طول می کشد. اما اگر در این بازه زمانی ریشه های گل رز شما در آب پدیدار نشدند، تسلیم نشوید. با توجه به نژاد گل شما، تکثیر گل رز ممکن است کمی بیشتر از یک ماه طول بکشد.

مرحله پنجم: کاشتن گل

زمانی که طول ریشه ها به 5 تا 10 سانتی متر رسید، یک گلدان کوچک را با خاک گلدان تازه پر کنید. مطمئن شوید که گلدان شما دارای سوراخ هایی در خاتمه باشد تا عبور آب اضافه گلدان با مسئله ای روبرو نگردد.

خاک گلدان را کمی مرطوب کنید و قلمه ریشه دار را بکارید. گل رز زیبا و جوان خود را در زیر نور غیر مستقیم خورشید قرار دهید و از نور داغ و شدید اجتناب کنید.

برای آبیاری بوته گل رز، باید دقت کنید که خاک گلدان مرطوب بماند اما هرگز خیس نگردد. پیشنهاد می کنیم از یک نعلبکی یا ظرف کوچک برای زیر گلدان خود بهره ببرید تا پس از هر بار آبیاری، بتوانید آب اضافی گلدان را تخلیه کنید.

پاییز و زمستان را به بوته گل خود استراحت بدهید و برای بهارِ پیش رو، بوته را به فضایی باز منتقل کنید تا باغچه بی نظیری از گل رز داشته باشید.

روش تکثیر گل رز در هوا

دومین روش تکثیر گل رز، حتی از تکثیر گل رز در آب هم هیجان انگیزتر است. اگر مشتاقید گل رز شما بسیار سریع تر رشد کند و شکوفه های بزرگتری از آن ببینید، تکثیر گل رز در هوا، روش مناسب شما است. البته این روش، مناسب افرادی ست که در خانه باغچه رز دارند و می خواهند آن را تکثیر نمایند. پس اگر به فکر تکثیر یک شاخه گل رز هستید، توصیه می کنیم به قسمت بعدی مقاله، یعنی تکثیر گل رز با سیب زمینی مراجعه کنید.

برترین زمان برای این روش قلمه زنی، اواسط تابستان یا اواخر بهار است. برا شروع، ابتدا تجهیزات زیر را تهیه کنید تا همراه مجله خبرنگاران ، به سراغ روش جالبی از قلمه زنی گل رز برویم.

  • بطری پلاستیکی (هرچه نازک تر باشد، مناسب تر است)
  • خاک نارگیل
  • چسب نواری یا نوارهای پارچه ای
  • چاقو
  • ورقه آلومینیومی

ابتدا خاک نارگیل را کمی مرطوب کنید تا آماده تکثیر گل رز گردد. سپس بطری آب خود را از وسط بریده و در قسمت خاتمهیی آن، سوراخی کمی بزرگتر از ساقه گل رز ایجاد کنید.

بطری بریده شده را با خاک مرطوب پر کنید و با فشار دست، آب اضافی را از آن خارج کنید. حالا یکی از شاخه های محکم و سالم بوته گل رز خود را انتخاب کنید و حدود 10 سانت از پوست سبز آن را با چاقوی تیزتان جدا کنید.

در این مرحله مراقب باشید برش شما خیلی عمیق نباشد تا به ساقه آسیب نرسانید.

مانند تصویر زیر، ساقه را داخل خاک مرطوب قرار دهید و آن را به دور بدنه بطری بپیچید. سپس با یک تکه پارچه یا چسب نواری، بطری را سفت کنید تا به خوبی به گیاه متصل گردد.

در مرحله آخر، روی بطری را با فویل بپوشانید تا هم از داغ شدن گیاه و بعلاوه از ورود نور به بطری جلوگیری کنید.

پس از 4 هفته، ریشه ها شروع به رشدکردن می نمایند و تکثیر گل رز شروع می گردد. مانند روش قبل، کافی ست ساقه ریشه دار را در یک گلدان یا باغچه بکارید تا زیبایی محل زندگی خود را چندبرابر کنید.

تکثیر گل رز با سیب زمینی

تکثیر گل رز با سیب زمینی، یکی دیگر از روش های محبوب کاشت و پرورش این گیاه زیبا است. نحوه پرورش گل رز با سیب زمینی چندان متفاوت از دو روش دیگر نیست و شما می توانید در 4 قدم ساده، زندگی را به گل رز چیده شده خودتان برگردانید.

  1. ابتدا یک سیب زمینی را با دریل یا یک چوب سفت، تا وسط سوراخ کنید.
  2. در قدم دوم، خاتمهی گل رز را ده میلی متر و به صورت مورب برش بزنید.
  3. سپس خاتمهی ساقه را به کمی عسل آغشته کنید و آن را در سیب زمینی فرو کنید.
  4. در نهایت، سیب زمینی و گل رز را در یک خاک مرطوب و مقوی بکارید و به صورت منظم، آبیاری کنید.

علت استفاده سیب زمینی در تکثیر گل رز

سیب زمینی به علت ترکیبات خود، معمولا سرشال از مواد مغذی مورد احتیاج گیاه و از آن مهم تر، منبعی غنی از آب است. درواقع سیب زمینی قلمه شما را مرطوب نگه می دارد و پس از مدتی به صورت طبیعی در زمین تجزیه می گردد. به همین علت، تکثیر گل چیده شده با سیب زمینی، یکی از ساده ترین و محبوب ترین روش های پرورش و نگهداری از این گل زیباست.

تکثیر گل رز

پرورش گل رز در خانه، یکی از راه های بسیار آسان برای دلپذیرترکردن فضای خانه است. شما می توانید با استفاده از یکی از این سه روش ساده، یعنی پرورش گل رز در آب، تکثیر گل رز با سیب زمینی و قلمه زنی گل رز در هوا، احساس طبیعی بودن را به خانه بیاورید و از عطر دلنشین گل رز لذت ببرید.

آیا این مطلب از مجله خبرنگاران برای شما مفید بود؟ لطفاً سوالات و پیشنهادات خود را در قسمت پرسش و پاسخ برای ما بنویسید تا در فراوری مقالات بعدی بتوانیم از نظرات شما همراهان مجله خبرنگاران یاری بگیریم.

منبع: اسنپ مارکت
انتشار: 25 خرداد 1401 بروزرسانی: 25 خرداد 1401 گردآورنده: droidgamers.ir شناسه مطلب: 1584

به "آموزش تکثیر گل رز در خانه" امتیاز دهید

1 کاربر به "آموزش تکثیر گل رز در خانه" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آموزش تکثیر گل رز در خانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید