آیدکس 2024، فرصت تماشا واقعیت کرمان

به گزارش بازی های اندروید، همایش کرمان آیدکس 2024 از عصر روز دوشنبه به مدت چهار روز در دانشگاه تحصیلات تکمیلی صنعتی و فناوری پیشرفته ماهان استان کرمان شروع به کار کرد.

آیدکس 2024، فرصت تماشا واقعیت کرمان

آنان که پا به کرمان می گذارند حتی برای یک شبانه روز، معترفند که تصویر کنونی که اغلب، در بیرون و گاه حتی داخل همین استان نزد خیلی ها درباره دیار کریمان شکل گرفته، کامل و گویای همه واقعیت های این خطه منحصربه فرد نیست اما امیدها زنده است که همایش بین المللی کرمان آیدکس 2024 بتواند هرچه بیشتر در معرفی واقعی این خطه به ویژه فرصت های سرمایه گذاری اش پیروز عمل کند.

و این تصویر تنها مربوط به بخش گردشگری نیست، که آن هم هست زیرا هنوز بسیاری اطلاع ندارند در همین کرمان که گرم ترین نقطه جهان را تابستان ها بارها در شهداد یا دیگر بخش هایش تجربه نموده، به فاصله خیلی کوتاه، میزبان ورزش های زمستانی است.

شاید خیلی ها کرمان را تنها استانی کویری می شناسند، حال آنکه دومین فراورینماینده گردو کشور، قطب مهم فراوری گیلاس و دیگر میوه های سردسیری مثل بادام، زردآلو، گلابی، هلو و غیره است و اینها غیر از قطب بودن در فراوری پسته مرغوب جهان، خرما، محصولات جالیزی خارج از فصل، معدن و دیگر ظرفیت هاست؛ استانی با آبشارهای مختلف که در برخی از آنها وقتی حضور می یابید، مناظری بسیار مجذوب نماینده تر، بکرتر و با آب و هوای غیرشرجی و منحصربه فردتر از برخی منطقه ها شمال کشور که نزد خیلی ها شناخته شده است را تجربه می کنید.

استانی که به عنوان بهشت معادن و قطب کشاورزی ایران شناخته می گردد و البته مسائلی همانند خام فروشی، ضعف سرمایه گذاری، شکل نگرفتن زنجیره ارزش اضافه کرده، صنایع پایین دستی و زیرساختی مانع توسعه پایدار آن در سال های اخیر بوده است و اگر سرمایه گذاری در همه بخش های آن به شکل پایدار شکل گیرد، شاهد شرایط کنونی نخواهیم بود.

استانی که تنها پهناورترین استان کشور نیست بلکه جاذبه های کویر و کوهستان را در کنار هم دارد، داروخانه گیاهان دارویی است، از کوه معروف هزارش گرفته تا دامنه های جبالبارزش؛ استعدادهای مختلف باستانی آن که زمان ابداع خط را در جهان دگرگون نموده تا صدها اثر ثبت ملی و 10 اثر ثبت جهانی که بیشترین تعداد آنها در بین استان ها به شمار می رود؛ استانی که مردمش به خونگرمی و میزبانی کریمانه شهره اند و آسمانش کریمانه می تابد و می تواند قطب فراوری انرژی خورشیدی باشد.

مختصات همایش

گفتن از ویژگی های منحصر به فرد کرمان خیلی زمان می خواهد اما همین کرمان با همه استعدادها در بخش های صنعتی و معدنی، گردشگری و کشاورزی، تا به امروز آنطور که باید درگیر توسعه پایدار یا چفت شدن محکم زنجیره های توسعه پایدار نبوده و همایش بین المللی معرفی فرصت های سرمایه گذاری آن که با عنوان آیدکس 2024 سال جاری شناخته می گردد در پی معرفی و ارائه راهکارهای تخصصی در همه همین زمینه هاست.

همایشی بزرگ که پنل های تخصصی آن را فقط اگر پیاده نمایند، خود در هر بخش (کشاورزی، گردشگری، صنعت، معدن و غیره)، کتاب های مهمی خواهد شد؛ سفیران خارجی، مدیران بخش های مختلف کشوری و استانی در این همایش با موضوع و میزبانی اتاق بازرگانی همت دور هم جمع می شوند تا بتوانند واقعیت های واقع و موجود دیار کریمان را روایت نمایند و درست روایت نمایند؛ تا هم سرمایه گذاران منتفع شوند بتوانند با بازگشت مناسب سرمایه کاری در حوزه اشتغالزایی و فراوری انجام داده باشند و هم کرمان مثل چند دهه قبل، باز به عنوان مقصد مهم گردشگری در کشور شناخته گردد؛ اتفاقی که ابتدا احتیاجمند زیرساخت است و انتظار می رود در این همایش بین المللی که از عصر روز (دوشنبه) افتتاح می گردد، شاهد گشایش افق ها برای آن باشیم.

همایش کرمان آیدکس 2024 در شرایطی از عصر روز دوشنبه به مدت چهار روز در دانشگاه تحصیلات تکمیلی صنعتی و فناوری پیشرفته ماهان استان کرمان شروع به کار می نماید که کارشناسان می گویند اقتصاد کرمان به شکل شگفت انگیزی به منابع متکی است و اساس و پایه اقتصاد این استان از 50 سال گذشته در شرایطی به کشاورزی سنتی اتکا داشته که این استان با وجود بیلان یک میلیارد متر مکعبی آب دیگر توان این حجم از بهره برداری با روش های سنتی را ندارد و باید با روینمودهای نوین در توسعه و اشتغال روبرو گردد.

در این راستا کرمان آیدکس درصدد آموزش تخصصی کشاورزی مدرن، بهره وری و استفاده بهینه از منابع آبی و بعلاوه استفاده از ظرفیت های خورشیدی برای فراوری برق در استان کویری کرمان نیز رفته است، اقدامی که در صورت جدی گرفته شدن تا فرصت باقی است، می تواند حتی آینده دیار کریمان را از کم آبی نجات دهد و زمینه های خوب را در اختیار سرمایه گذاران قرار دهد.

از سوی دیگر رشد معادن در استان کرمان به حدی شدید و باسرعت طی این سال ها رخ داد که فرصت توسعه صنایع پایین دستی و زنجیره ارزش اضافه کرده از این استان گرفته شده اما خوشبختانه بنگاه های مالی هنوز تمایل به تکمیل زنجیره ارزش اضافه کرده و تکمیل صنایع پایین دستی خود در این استان دارند و در این زمینه احتیاج به ارائه فرصت های سرمایه گذاری و اتصال آنها با بخش خصوصی و دولتی وجود داشته؛ حلقه اتصالی که به وسیله همایش کرمان آیدکس با حضور مسئولان هر حوزه شکل گرفته است.

بعلاوه این همایش در گام نخست زمینه های فرهنگی، اجتماعی و حکمرانی توسعه و سرمایه گذاری را آنالیز خواهد نمود و در ادامه امور تامین مالی این پروژه ها، ظرفیت های انرژی، گردشگری، تامین زیرساخت، صادرات و تجات بین الملل و توسعه فناوری و هوش مصنوعی در پنل های تخصصی مربوط به خود مورد بحث و آنالیز قرار گذاشته خواهد شد تا زنجیره اینگونه اقدامات با تبدیل به فعلیت ظرفیت ها در اقتصاد دیار کریمان صورت دهد.

آیدکس 2024، فرصت تماشا واقعیت کرمان

همایش فرصت های سرمایه گذاری کرمان آیدکس که در نوع خود در کشور بی نظیر است این روزها به نحوی به مرحله برگزاری رسیده که با تبلیغات گسترده برای جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی و مشارکت عمومی در راستای تحقق شعار سال، بیشتر بنگاه های مالی و مسئولان ملی و استانی و سفرای کشورهای خارجی را به کرمان کشانده است.

در واقع این همایش با ارائه فرصت های سرمایه گذاری و برپایی غرفه های ویژه سرمایه گذاران در محل دانشگاه هایتک ماهان سعی بر توسعه سرمایه گذاری و برطرف احتیاجهای توسعه پایدار دیار کریمان دارد.

حالا باید دید که همایش کرمان آیدکس 2024 که با مدیریت استاندار و به وسیله اتاق بازرگانی کرمان برای دومین سال در یار کریمان اجرایی خورده است، چه دستاوردهایی را در حوزه های مختلف اشتغال، سرمایه گذاری و توسعه پایدار دیار کریمان به ارمغان خواهد آورد؛ مسئولان می گویند این رویداد می تواند بسیاری از مسائل توسعه ای استان را برطرف کند.

فرهنگ سرمایه گذاری باید در سطح جامعه نهادینه گردد

استاندار کرمان با بیان اینکه فرهنگ سرمایه گذاری در کل کشور باید نهادینه گردد، گفت: بخش خصوصی به خدمات دولت احتیاج دارد و باید شرایط را برای سرمایه گذاری این بخش تسهیل کنیم.

محمدمهدی فداکار اضافه کرد: استانداری در برگزاری این همایش مشارکت نموده چون معتقدیم که فرهنگ و ضرورت سرمایه گذاری باید در تمام ابعاد آن نهادینه و به مطالبه جامعه تبدیل گردد؛ در مسیر سرمایه گذاری، بخش خصوصی یک بعد از کار را در دست دارد و باید حمایت های دولتی نیز وجود داشته باشد.

استاندار کرمان اضافه کرد: بخش خصوصی به خدمات دولت احتیاج دارد و باید شرایط را برای سرمایه گذاری این بخش تسهیل کنیم. در این بین کوشش برای جلوگیری از خروج ارز و حتی بسترسازی برای جذب سرمایه های خارجی، موضوعی است که به طور جدی پیگیری می گردد.

فداکار از کوشش های استانداری کرمان در راستای تقویت سرمایه گذاری استان در حوزه های مختلف از جمله انرژی های تنوپذیر، گردشگری و بخش معدن سخن گفت و اضافه کرد: ظرفیت شهرهای استان کرمان متنوع است، از این رو شاهد سرمایه گذاری در کل منطقه هستیم و اکنون کل زنجیره فولاد و بخشی از مس در استان وجود دارد.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان در این زمینه می گوید: همایش یاد شده با جذب فرصت های سرمایه گذاری شروعگر تحولی نوین در توسعه پایدار و گذر از اقتصاد منبع محور به اقتصاد مبتنی بر دانش و فناوری خواهد بود.

سیدمهدی طبیب زاده با اشاره به مختصات برگزاری این همایش گفت: کرمان آیدکس 2024 فرصت بسیار مغتنمی است که کرمان را به سان آنچه باید باشد و نیست، برسانیم.

وی اضافه کرد: باید پرسید که استان کرمان به لحاظ توسعه پایدار و سایر رتبه های جهانی در چه جایگاهی قرار گرفته است؟؛ عملکرد گذشته استان باوجود تمامی کوشش ها و سرمایه گذاری سنگین صورت گرفته، پیوست توسعه پایدار نداشته و صرف جذب سرمایه فیزیکی به تنهایی سبب توسعه پایدار نمی گردد، بلکه توسعه پایدار در استان کرمان شکل نگرفته است.

وی تاکید نمود: آمارها نشان می دهد که جذب سرمایه گذاری ها منجر به توسعه پایدار در استان کرمان نشده و برخی افراد سهم جنوب استان را برخی در این شاخص ها موثر می دانند، در حالی که بسیاری شاخص ها حتی در مرکز استان نیز پایین است.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان با اشاره به اینکه برنامه ریزی بایستی در راستای ارتقای شاخص های توسعه پایدار و بهبود زندگی مردم باشد، توضیح داد: باید کالبدشکافی کنیم که این موضوع چرا در استان کرمان اتفاق نیفتاده است؟ سرمایه گذاری ها باید پیوست توسعه پایدار داشته باشد.

وی با بیان اینکه بُعد دیگر نگرانی ما وجه غالب گفت و گوی آینده استان کرمان است اظهارداشت: اقتصاد استان باوجود منبع محور بودن در منابعی که تنوپذیر نیست باعث شده که معادن و آب کشاورزی ما به شاکله اقتصاد استان، روز به روز از دست برود و دسترسی به آنها در آینده سخت یا گران باشد.

طبیب زاده گفت: برای فراوری فولاد بین 10 تا 20 سال آینده، مسائلی خواهیم داشت لذا استخراج از منابع زیرزمینی باید با جذب سرمایه گذاری در حوزه ارزش اضافه کرده، تکنولوژی، نگاه فناورانه و نوآورانه جبران گردد و اگر یک پیغام معین برای کرمان ایندکس بخواهیم داشته باشیم، آن شروع گذر از اقتصاد مبتنی بر منابع به اقتصاد مبتنی بر دانش و تکنولوژی است.

وی اعلام نمود: آینده استان کرمان باید به گونه ای باشد تا زمانی که منابع ما تمام شد، بر سر دوراهی نمانیم و از حالا برنامه ریزان فکر نمایند زیرا اگر روزی این منابع نبود در استانی که 75 درصد عایدی مالیاتی آن از 10 شرکت است و این شرکت ها هزینه های استان و کشور تامین می نماید چه باید کرد؟؛ باید مدلی تهیه گردد که سرمایه گذاری را هدفمند پیش ببریم و کرمان آیدکس به همین دلیل حرکت می نماید.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان بعلاوه با اشاره به اینکه مدیریت متکی بر منابع منسوخ و به تاریخ سپرده شده است گفت: هیچ کشوری با صرف منابع خود نمی تواند به توسعه دست پیدا کند، مگر آنکه آن را صرف تکنولوژی نو کند و در این خصوص برخی از کشورها شتابنده به سمت تکنولوژی جهان پیش می روند.

وی با طرح این پرسش که منابع چگونه می خواهند آینده استان کرمان را بسازند؟ یادآور شد: اقتصاد مبتنی بر دانش باعث خلق ثروت و اشتغال فارغ التحصیلان بیکار می گردد و اقتصاد فعلی استان قدرت جذب ندارد لذا نخبگان ما از استان مهاجرت می نمایند؛ ما افراد پیروزی در جهان داریم که از این استان رفتند و کرمان ظرفیت فراوانی در تامین متخصصان دارد اما جذب آنان اتفاق نمی افتاد.

طبیب زاده با تاکید بر اینکه گفتمان توسعه باید شکل گیرد و در این زمینه نباید به اعداد و ارقام کم راضی باشید ابراز داشت: چه اصراری داریم برخی مواد معدنی را در شرایط فعلی استخراج کنیم در حالی که آنها را به قیمت خام می فروشیم؟؛ ممکن است در آینده استفاده بهتری از این منابع گردد.

وی ادامه داد: ارزش صادراتی کالاهای ما یک دهم ارزش وارداتی کالاها است در حالی که منابع صادرات شده می توانست 10 برابر ارزش اضافه کرده در کشور ایجاد کند که این مهم انجام نشده است.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان با اشاره به هدف برگزاری پنل های نمایشگاه آیدکس 2024 اضافه کرد: هدف این است که با همکاری کارشناسان و رسانه محیطی را فراهم کنیم که این محیط برای توسعه کسب و کار پیشرفته در استان کرمان باشد و در این راستا سرمایه گذاری انجام گیرد.

وی با بیان اینکه معیار قیمت جهانی هرمتر مکعب آب حداقل سه دلار است توضیح داد: بالاترین ارزش کالای مسی کشور و استان کرمان کاتد است که ارزش آن به 10 هزار دلار هم نمی رسد، ما وارد نماینده قطعات مسی هستم و گاهی هرکدام از این قطعات با نرخ 100 هزار دلار واردات می گردد، در حالی که به راحتی می توانیم تکنولوژی را وارد کشور کنیم و به کالاهای صادراتی خود ارزش دهیم.

طبیب زاده گفت: اقتصاد استان کرمان باید دانش محور و عایدی استان از محل تکنولوژی فراهم گردد که اکنون همه چیز برای این مهم فراهم شده است.

وی ادامه داد: فراوریات صنایع فولادی ما نباید در مرحله شمش باقی بماند و باید توان ما صرف فراوری کالای با ارزش اضافه کرده بالاتر گردد که فضای آن در همایش کرمان آیدکس 2024 آماده شده لذا بایستی این همایش را تبلیغ و ایده تحول استان را مطرح کنیم.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان در ادامه با اشاره به اینکه اقتصاد منبع محور ما به سمتی می رود که بدانید آینده ای در انتظار کرمان نیست اضافه کرد: سالانه 150 همت عایدی حاصل از معادن از این استان خارج می گردد در حالی که مسائل زیادی در بیمارستان های دولتی کرمان وجود دارد.

جزییات همایش کرمان آیدکس 2024/ ارائه 200 فرصت سرمایه گذاری

دبیر همایش بین المللی کرمان آیدکس 2024 نیز در این نشست گفت: این همایش به مدت چهار روز از 24 تا 27 اردیبهشت ماه سال جاری با 22 پنل تخصصی در کرمان برگزار می گردد.

علی نقوی با اشاره به اینکه دوره گذشته برگزاری این همایش با ناطرازی انرژی، ضعف حمل و نقل و تامین برق روبرو بودیم اضافه کرد: لذا اتاق بازرگانی کرمان طرح توسعه زیرساخت های استان را پیشنهاد داد و با وجود منابع محدود، در حوزه برق، گاز و حمل و نقل طرحی را آماده کردیم که نتایج خوبی به همراه دارد.

وی با بیان اینکه 15 پنل دوره گذشته این بار به 22 پنل توسعه یافته است اضافه کرد: برای نخستین بار میزبان جمع قابل توجهی از سفرا هستیم که این مهم با هماهنگی امور خارجه رخ داده و به عنوان شهروند استان کرمان باید کوشش کنیم تصویری خوب در فکر سفرا نقش ببندد تا کرمان جزو مقاصد آنان باشد.

دبیر همایش بین المللی کرمان آیدکس 2024 بیان نمود: فرصت های سرمایه گذاری این همایش فقط مربوط به شهر کرمان نیست و ظرفیت های فولاد، کشاورزی و مس در منطقه ها مختلف استان وجود دارد که در این خصوص 200 عنوان فرصت سرمایه گذاری در این همایش وجود دارد و در این زمینه کارخانه هایی شکل می گیرد که باید آب، برق و شبکه حمل و نقل داشته باشند.

نقوی مطرح کرد: نگاه ما در همایش کرمان آیدکس استانی است و مجموعه خوبی در حوزه گردشگری، صنعت و معدن، انرژی های تنوپذیر با تکیه بر اس ام ای ها (واحدهای کوچک) در هماهنگی با صمت و مرکز سرمایه گذاری استان و استانداری کرمان شکل گرفته است.

وی با بیان اینکه رشد مالی در فضای رقابتی شکل می گیرد اضافه کرد: 150 سخنران خارج از استان به کرمان می آیند و برخی سخنرانان ما خارجی هستند که در واقع این همایش فرصت بی نظیری برای استان خواهد بود و هیچگاه چنین فرصتی را تجربه ننموده بودیم.

منبع: دنیای سفر
انتشار: 5 خرداد 1403 بروزرسانی: 5 خرداد 1403 گردآورنده: droidgamers.ir شناسه مطلب: 1826

به "آیدکس 2024، فرصت تماشا واقعیت کرمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیدکس 2024، فرصت تماشا واقعیت کرمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید