با این منبع ارزان قیمت پروتئین آشنا شوید

به گزارش بازی های اندروید، یک متخصص تغذیه و رژیم درمانی با بیان اینکه سیرابی یکی از منابع پروتئین و ویتامین های گروه ب به شمار میرود، گفت: این ماده غذایی می تواند در آش ها، سوپ ها و به منظور رشد بچه ها مورد استفاده قرار بگیرد، سیرابی علاوه بر طبخ مجزا می تواند در آش ها و سوپ ها نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

با این منبع ارزان قیمت پروتئین آشنا شوید

سیاوش فاضلیان با بیان اینکه سیرابی، جزو اعما و احشا درون شکم نشخوارکنندگان محسوب می شود، اظهار کرد: این ماده غذایی به صورت سنتی سر سفره خانوار های ایرانی مصرف شده و می تواند به عنوان یک منبع ارزان قیمت پروتئینی، جایگزین دیگر پروتئین ها شود.

وی اضافه کرد: پروتئین و چربی موجود در سیرابی، کمتر از پروتئین گوشت گاو و مرغ بوده، اما میزان آهن سیرابی تقریبا مشابه گوشت قرمز بوده و از کیفیت خوبی برخوردار است، جذب آهن موجود در سیرابی، تحت تاثیر عوامل دیگر قرار نگرفته و مختل نخواهد شد.

این متخصص تغذیه و رژیم درمانی با اشاره به شرایط یک سیرابی برای مصرف، شرح داد: در هنگام خرید سیرابی نباید بوی تعفن و ماندگی دهد، از طرفی دیگر رنگ سیرابی در فصول تابستان و پاییز سفیدرنگ و در زمستان و بهار تیره رنگ است، سیرابی نسبت به کله پاچه و جگر چربی کمتری داشته و کلسترول آن تقریبا مشابه میزان کلسترول گاو و کمتر از کلسترول گوشت گوسفندی است.

فاضلیان گفت: باتوجه به اینکه سیرابی یکی از منابع پروتئین و همچنین ویتامین های گروه ب به شمار میرود، می تواند در آش ها، سوپ ها و همچنین برای بچه ها در سنین رشد مورد استفاده قرار بگیرد، سیرابی علاوه بر طبخ مجزا می تواند در آش ها و سوپ ها نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

این متخصص تغذیه و رژیم درمانی با بیان اینکه عنصر روی در سیرابی موجود است، اضافه کرد: عوامل گیاهی مانند فیتات و فیبر بر جذب روی اثر دارند، از آن جا که این عناصر در سیرابی وجود ندارد، عنصر روی موجود در آن به راحتی جذب می شود.

فاضلیان با اشاره به اینکه سیرابی همانند گوشت قرمز باید هفته ای یک بار مصرف شود، اظهار کرد: از آن جایی که نمک زیادی هنگام پخت سیرابی به آن اضافه کرده می شود، این ماده غذایی برای افرادی که دچار فشار خون هستند اصلا توصیه نمی شود، البته مصرف بیش از حد سیرابی نیز مضر است، از آن جا که معمولا سیرابی با کله پاچه سرو می شود، کالری زیادی را به بدن فرد می رساند.

این متخصص تغذیه و رژیم درمانی در سرانجام با بیان اینکه تمایل مردم ایران برای خوردن سیرابی کمتر از کله پاچه است، یادآور شد: کله پاچه منبع اسید های چرب اشباع و منبع کلسترول است و مصرف آن باید به حداقل برسد، مغز آن چربی بیشتری نسبت به پاچه و زبان دارد و برای بیماران کلیوی، قلبی و عروقی و مبتلا به نقرس و دارای اسیداوریک بالا، مبتلا به فشار خون و دیابت اصلا توصیه نمی شود، بنابراین تعداد دفعات مصرف کله پاچه در این گروه های حساس باید کم باشد.

منبع: فرارو
انتشار: 26 تیر 1401 بروزرسانی: 26 تیر 1401 گردآورنده: droidgamers.ir شناسه مطلب: 1611

به "با این منبع ارزان قیمت پروتئین آشنا شوید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با این منبع ارزان قیمت پروتئین آشنا شوید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید