رژیم غذایی مردم کشور گرجستان (بخش دوم)

به گزارش بازی های اندروید، کشور گرجستان، به دلیل قرارگیری در ناحیه جغرافیایی منحصربه فرد، از تنوع آب و هوایی شگفت انگیز، پوشش گیاهی و جنگلی فوق العاده و مناطق کوهستانی بی نظیر برخوردار است. مردم این سرزمین از رژیم غذایی بکر و تحسین برانگیزی پیروی می نمایند که باعث شهرت و محبوبیتی جهانی شده است. با خبرنگاران همراه باشید.

رژیم غذایی مردم کشور گرجستان (بخش دوم)

با ما سفر کنید و با تور گرجستان ارزان از زیباترین کشور اروپا دیدن کنید و شهر زیبای تفلیس را ببینید.

مقاله مرتبط:

رژیم غذایی مردم کشور گرجستان (بخش اول)

همانگونه که در بخش اول مقاله رژیم غذایی مردم کشور گرجستان بیان شد، رژیم غذایی مردم این کشور و هرآنچه که به مسائل آشپزی مربوط است، نشات گرفته از فرهنگ غذایی مردم قفقاز جنوبی، آسیا و سواحل دریای سیاه است. ساکنین بخش غربی کشور گرجستان تحت تاثیر رژیم غذایی مردم کشور ترکیه و در قسمت شرقی این کشور، رژیم غذایی متاثر از مردم کشور ایران مورد استفاده قرار می گیرد. در این مقاله به ادامه معرفی رژیم و آداب غذایی مردم این کشور خواهیم پرداخت.

سوپ

سوپ ها یکی از غذاهای رایج و پرمصرف در رژیم غذایی مردم کشور گرجستان به شمار می آیند. در این کشور طبقه بندی جالبی برای انواع سوپ در نظر گرفته شده است که به سوپ های گوشتی، سوپ های مختص گیاه خواران و سوپ های تهیه شده از لبنیات (ماست، شیر، کره و ...) شناخته می شوند. یکی از نکاتی که می توان در خصوص بیشتر سو پ های طبخ شده در رژیم غذایی مردم این کشور بیان نمود، استفاده و مصرف بسیار کم سبزیجات است. آن ها ترجیح می دهند به جای سبزیجات، ادویه های ناب بومی، چاشنی های منحصربه فرد، انواع آرد، سس و تخم مرغ های خام را برای طبخ سوپ های مورد علاقه خود، جایگزین نمایند. همچنین از عادات غذایی مردم کشور گرجستان می توان به مصرف زیاد matsoni (نوعی فرآورده لبنی که شباهت بسیاری به ماست دارد) برای بخشیدن طعمی ترش به سوپ های موجود در رژیم غذایی اشاره نمود. البته عصاره زنجبیل و آب میوه های تازه، از دیگر موادی است که در تهیه این خوراکی های دوست داشتنی کاربرد بسیار خواهد داشت. khashi، kharcho و chikhirtma معروف ترین و در عین حال رایج ترین سوپ های طبخ شده در بین خانواده های کشور گرجستان محسوب می گردد.

Khashi (خاشی)

خاشی یا همان کله پاچه معروف، یکی از غذاهای آبکی کشور گرجستان است که همانند کشور ایران، از هواداران بسیار زیادی برخوردار است. آشپزهای این کشور با استفاده از سیر فراوان سعی در بهتر شدن طعم و عطر خاشی دارند. این خوراکی دوست داشتنی به عنوان غذایی بسیار مقوی، سالم و بهترین گزینه برای تقویت معده بوده و هنگام صبحانه سرو می گردد.

Kharcho (خارچو)

خارچو نیز از دیگر سوپ های پرطرفدار در رژیم غذایی مردم کشور گرجستان به شمار می آید. غذایی که با استفاده از گوشت گاو، برنج، گردو و tklapi (نوعی پوره تهیه شده از گیلاس یا آلوچه های ارغوانی) تهیه می گردد. استفاده از tklapi پیشنهادی است کاملا مناسب برای انقباض نسوج و می توان از آن به عنوان خوراکی با خواص دارویی یاد کرد. همچنین استفاده از میوه های تازه، طعم و عطری بسیار دوست داشتنی و لذیذ را به سوپ kharcho خواهد بخشید. سوپی که می توان عطر فوق العاده اش را از خصوصیات و ویژگی های منحصربه فرد آن دانست. آشپزهای کشور گرجستان پس از آماده کردن kharcho، با ریختن مقداری سیر، گشنیز و ریحان طعمی دوچندان را برای این غذای لذیذ به ارمغان خواهند آورد.

Chikhirtma (چیخیرتما)

Chikhirtma سوپی غلیظ و تهیه شده با گوشت گوسفند (ترجیحا گوسفند یک ساله و بیشتر) است. البته بیشتر مردم کشور گرجستان تمایل بسیاری به استفاده از گوشت ماکیان (مرغ یا بوقلمون) به جای گوشت گوسفند در تهیه این غذای پرطرفدار و پرمصرف دارند. آن ها با اضافه کردن آرد و تخم مرغ به غلظت بیشتر Chikhirtma یاری شایانی خواهند کرد. ادویه های مصرفی در طبخ این غذا را نعناع، زعفران، گشنیز، جعفری و ریحان تشکیل می دهند.

Bozortma (بوزورتما)

سوپی تهیه شده از چربی گوشت گوسفند که از طعمی ترش برخوردار است. البته مردم کشور گرجستان ترجیح می دهند این سوپ را نیز همانند Chikhirtma، با استفاده از گوشت ماکیان (مرغ یا بوقلمون) تهیه نمایند. ترشی تامین شده این غذای لذیذ بواسطه حضور آب انار مصرفی خواهد بود. آشپزهای این کشور با طبخ گوشت در مقدار نسبتا زیادی پیاز، گوجه و ادویه های بومی و ناب، خوراکی لذیذ و مقوی را برای افراد خانواده فراهم می نمایند. این غذا به آرامی و در مدت زمانی نسبتا زیاد، طبخ می گردد. بنابراین پس از جا افتادن Bozortma با غذایی تقریبا غلیظ (غلظت این غذا شبیه به سس است) روبرو خواهید شد که می توان برای این امر، از پیازهای بیشتری استفاده کرد. در واقع غلظت این سوپ خوشمزه با افزایش تعداد پیازهای مصرفی، بیشتر خواهد شد. خانواده های کشور گرجستان، پس از آماده شدن Bozortma با ریختن مقداری سیر، رازیانه، نعناع و گشنیز آن را سرو و میل می نمایند.

Khashlama (خاشلاما)

یکی دیگر از سوپ های پرطرفدار و رایج در رژیم غذایی مردم کشور گرجستان Khashlama نام دارد. بهترین گوشت مصرفی برای تهیه این غذای لذیذ و دوست داشتنی، گوشت گوساله خواهد بود که در ظرفی با ترکیب ریشه های کرفس و جعفری طبخ می گردد. پس از تهیه شدن سوپ Khashlama می توان از سیر و جعفری به عنوان چاشنی بهره برد.

Shetchmandy

Shetchmandy سوپی است تهیه شده از آرد، matsoni، انواع میوه، آجیل و گیاهان سبز که به سوپ مخصوص گیاه خواران مشهور است. آشپزهای کشور گرجستان برای بخشیدن طعمی ترش و دلپسند به این سوپ، از میوه هایی مثل زردآلو، آلوچه و خانواده های آن ها استفاده می نمایند. غذایی مقوی و کاملا سالم که بهترین گزینه برای افرادی با پرهیز غذایی گوشت، محسوب می گردد.

سس

یکی از ویژگی ها و مشخصه های قابل توجه در رژیم غذایی مردم کشور گرجستان، حضور تنوع بی نظیری از انواع سس های ترکیبی و بومی است. موادی که بخش اصلی وعده های اصلی غذایی مانند صبحانه و ناهار را تشکیل می دهند. تمامی سس هایی که توسط آشپزها و بانوان کدبانوی کشور گرجستان تهیه و مورد استفاده قرار می گیرند، با ترکیب مواد طبیعی و در عین حال تازه مانند سبزیجات تازه، ادویه ها و چاشنی های خارق العاده ای که اغلب بوسیله انواع میوه، آب میوه های لذیذ و از همه مهم تر میوه توت بدست می آید، تهیه می شوند. همچنین مردم این کشور برای تهیه سس های لذیذ و خوش عطری که در سراسر دنیا از شهرت و آوازه ای مثال زدنی برخوردارند، از سیر، انواع آجیل و سرکه انگور بهره می برند. آن ها معتقدند اضافه کردن این مواد، رنگ، طعم و عطری باورنکردنی به سس های آن ها خواهد بخشید. شما هرگز نمی توانید ظرف غذاهای یک گرجستانی را بدون گیاهان تصور کنید. گیاهانی مانند گشنیز، ریحان های شیرین، جعفری، ترخون، شبت، برگ های دوست داشتنی نعناع، دارچین، میخک، آویشن خوش عطر و لذیذ و هرنوع برگ سبز گیاهی که برای مردم کشور گرجستان محبوب و قابل استفاده باشد، در تهیه خوراک ها، غذاها، چاشنی ها و از همه مهم تر سس های ناب و منحصربه فرد آن ها مورد استفاده قرار خواهد گرفت. بسیاری از چاشنی هایی که اکنون برای درست کردن انواع سس های موجود در برنامه غذایی مردم کشور گرجستان مورد استفاده قرار می گیرد، نسل به نسل و سینه به سینه منتقل شده تا به نسل امروز رسیده است. همین امر باعث شده است تا تهیه سس ها همانند مراسم آئینی و عبادی مورد احترام و ستایش همگان قرار گیرد. هر سسی که توسط مردم این کشور تهیه می گردد، راه و روشی کاملا منحصربه فرد داشته و کاملا بی نظیر و فوق العاده خواهد بود. به هرحال از ویژگی و مشخصه شاخص و کاملا مشهور رژیم غذایی مردم این کشور می توان به حضور چندین سس مختلف در تهیه غذاهای طبخ شده اشاره نمود.

بیشتر سس هایی که در رژیم غذایی مردم کشور گرجستان تهیه می شوند، به دو گروه سس های تهیه شده از میوه ها (گوجه فرنگی، آلو، آلوبرقانی، آلوزرد، آلوچه، آلبالو، زغال اخته و ...) و سس های تهیه شده از بادام زمینی تقسیم بندی خواهند شد. tkemal (سسی تهیه شده از آلبالوی ارغوانی) از جمله سس هایی است که می توان به عنوان مشهورترین و پرطرفدارترین چاشنی های مورد استفاده مردم این کشور نام برد. این سس شامل مقدار بسیار زیادی ژلاتین، اسید تانیک یا جوهر ماز و انواع ویتامین ها است که برای گوارش، هضم بهتر مواد و متابولیسم (سوخت و ساز بدن) بسیار مفید و ضروری خواهد بود. بنابراین می توان مدعی شد که این سس، پایه و اساس تمامی سس های موجود در رژیم غذایی مردم کشور گرجستان محسوب می گردد. به طور کلی سس های تهیه شده از آلوچه جنگلی، گوجه فرنگی، زغال اخته، بادام زمینی و صدالبته سس satsebeli از جمله معروف ترین، اصلی ترین و پرکاربردترین آن ها در تهیه غذاها و خوراکی های روزانه مردم این کشور به شمار می آیند.

Satsebeli کلمه ای است که در گویش مردم کشور گرجستان تغییر نموده است. در واقع معنای آن سس بوده و می توان از آن به عنوان پایه و مبنایی برای تمام رژیم غذایی مردم این کشور یاد کرد و تنها آن را به معنای سس تلقی نکرد. به هرحال در فرهنگ عمومی مردم این کشور، با شنیدن نام Satsebeli تصویر سسی لذیذ و دوست داشتنی تداعی خواهد شد. مردم این کشور با استفاده از گوجه فرنگی های تازه ای که با گشنیز و تبت مخلوط شده و طعم و عطری منحصربه فرد را بدست آورده است، این سس دوست داشتنی را آماده می نمایند. آن ها علاوه بر مواد ذکر شده از گشنیز، نعناع، شنبلیله، ریحان های شیرین، آویشن، گلپر، مرزنجوش، اسفناج و فلفل های دلمه ای نیز برای طعم دهی و ایجاد عطری فوق العاده استفاده می نمایند.

Satay نمونه دیگری از سس های مصرفی در رژیم غذایی مردم کشور گرجستان محسوب می گردد که مواد اصلی تشکیل دهنده آن را انواع آجیل و میوه های هسته دار در بر می گیرد. در واقع می توان این نوع سس را یکی از مواد اصلی برای تهیه بعضی از غذاهای بومی این کشور تلقی کرد. در بعضی موارد، آشپزهای کشور گرجستان با ترکیب سس garo و سس satsivi (مواد اصلی این سس ها را گردو تشکیل می دهد) با سس Satay طعم و عطری دلپسند را به ارمغان می آورند که در نوع خود بی نظیر و فوق العاده است. از Garo که برای سرو بوقلمون سرخ شده یا مرغ کبابی استفاده می گردد، می توان به عنوان گونه ای از سس های تهیه شده بر مبنای آجیل و میوه های هسته دار نام برد. آشپزهای کشور گرجستان با اضافه کردن آب مرغ، گشنیز سیر، عصاره زنجبیل و مقداری از آب خوراک grenadine (نوعی خوراک که با گوشت گوساله یا مرغ تهیه می گردد) این سس محبوب را تهیه می نمایند.

Satsivi نیز مخصوص غذایی به نام satsivi chicken (نوعی خوراک مرغ سرد)، تهیه و سرو می گردد. کلمه satsivi نیز در فرهنگ لغت کشور گرجستان به معنای سرد یا خنک تلقی می گردد و می توان دلیل این نام گذاری را نحوه سرو این غذا دانست. به نظر می رسد پس از طبخ مرغ و سرد شدن آن، سس satsivi را روی آن ریخته و غذا را سرو می نمایند. آب گوشت، آرد ذرت، آرد گندم، سیر، پیاز، انواع ادویه و گردو از جمله مواد دیگری هستند که به این سس اضافه خواهند شد. کاملا بدیهی است که سس های تهیه شده در کشور گرجستان به دلیل ترکیبات ویژه از طعم و عطری منحصربه فرد و مطابق با ذائقه و سلیقه افراد این کشور برخوردار خواهند بود. همین امر از نکات ویژه و قابل توجه رژیم غذایی مردم این کشور محسوب شده و پرداختن به تهیه و تدارک انواع سس های بومی و ملی برای مردم این کشور، نوعی فرهنگ، آئین و مفهومی کاملا خاص و ویژه در نظر گرفته می گردد. بنابراین از نظر آن ها ظرف غذاهای طبخ شده در برنامه غذایی یک خانواده گرجستانی، بدون حضور تنوع جالبی از سس ها، زیبنده و درخور فرهنگ و شخصیت مردم گرجستان نخواهد بود.

پنیر

یکی از بیشترین مشخصه های رژیم غذایی مردم کشور گرجستان نسبت به سایر رژیم های غذایی کشورهای مختلف دنیا، استفاده فراوان آن ها از پنیرهای بومی است. در این کشور ساختار پنیرها به صورتی خاص و ویژه به نظر می رسد. مردم این کشور پنیرهای تهیه شده خود را در شیر می جوشانند و پس از اتمام این کار، آن ها را به سیخ کشیده و در ماهیتابه ای که برای سرخ کردن پنیرها ساخته می شوند، سرخ می نمایند. البته آشپزهای این کشور هنگام سرخ کردن با اضافه کردن مقداری ادویه و روغن، طعم و عطری دلچسب و خارق العاده را به پنیرهای سرخ شده، می بخشند. پر واضح است که این نوع روش تهیه و آماده سازی پنیر، تنها مخصوص این کشور بوده و به همین دلیل از ویژگی های منحصربه فرد و برجسته در رژیم غذایی آن ها محسوب می گردد. مشخصه ای که در سراسر دنیا کاملا مشهور و قابل توجه است. هر منطقه از کشور گرجستان، پنیری مخصوص به آن منطقه را در کارنامه غذایی خود دارد. پنیرهایی منحصربه فرد و لذیذ که از لحاظ طعم و عطر، بی نظیر و فوق العاده خواهند بود. همین مسئله باعث مباهات مردم و مسئولان این کشور بوده و خود را از تولیدنمایندگان انواع بی نظیری از پنیر در سراسر دنیا می دانند. اما آنچه که بیش از همه در بین مردم این کشور از محبوبیت و مصرف فراوانی برخوردار است، نوعی پنیر به نام khachapuri است که از شهرتی فوق العاده در سراسر کشور گرجستان بهره مند است.

این خوراکی های مشهور و ویژه، به صورت قایقی شناور تهیه شده و تخم مرغی خام، همانند خورشیدی زیبا، در وسط آن، خودنمایی می نماید. در طرفین یا در کنار تخم مرغ نیز کره یا سرشیری محلی قرار می گیرد که طعم و عطری شگرف را به این غذای لذیذ می بخشد. در گونه های دیگری از این خوردنی لذیذ و مشهور، حضور سبزیجات و حبوبات نیز به چشم می خورد. در واقع می توان گفت که که این غذای لذیذ با استفاده از آرد نشاسته یا آرد ذرت به صورت خمیری نرم و لطیف تهیه شده و آن را با مقدار بسیار زیادی از پنیر پر می نمایند. خوراکی که به عنوان غذای ملی کشور گرجستان در سراسر دنیا شناخته می گردد. به نظر می رسد که آشپزهای این کشور، با ترکیب موادی همچون شیردلمه شده یا ماست ترش، پنیر، آرد و تخم مرغ، روی قالبی از جنس آهن و درون ماهیتابه هایی مخصوص این کار، تهیه و طبخ را انجام می دهند. البته نباید حضور لازم و ضروری matsoni را در تهیه خمیر نرم و لطیف این خوراک دوست داشتنی نادیده گرفت. مردم کشور گرجستان پیش از قرار دادن پنیرها درون خمیر مخصوص، آن ها را در ماده ای مخصوص خیسانده و پس از فشردن و خارج کردن مواد اضافی، درون خمیر قرار می دهند. انتها کار نیز با شکستن تخم مرغی خام و قرار دادن روی ماهیتابه مخصوص، صورت می پذیرد. سرشیر و کره آب شده محلی نیز برای طعم و عطر khachapuri بسیار مهم و ضروری تلقی می گردد. کماج یا کلوچه گرجستانی یکی دیگر از خوراکی های محبوب و لذیذی است که با استفاده از روغن حیوانی، کره آب شده و خمیر مخصوص کلوچه تهیه می گردد. این خوراکی بسیار ترد بوده و از مشخصه های آن، پف زیادی است که پس از آماده شدن خمیر و طبخ آن درون ماهیتابه مخصوص سرخ شدن، ایجاد می گردد. مردم کشور گرجستان این نوع کلوچه را با کره و روغن به صورت داغ سرو می نمایند.

شیرینی ها

به نظر می رسد مردم کشور گرجستان برای تهیه دسرهای مصرفی در برنامه غذایی، به استفاده از انواع آجیل، میوه های هسته دار و میوه های حبه ای مانند آلو، آلبالو، انگور و همچنین عسل را به دیگر مواد اولیه در دسترس ترجیح می دهند. نکته دیگری که می توان در خصوص عادت غذایی مردم این کشور بیان نمود، مصرف انواع شیرینی، نقل و میوه در فصول پاییز و زمستان به عنوان دسر است. بخش اصلی شیرینی های مصرفی در این کشور برپایه انواع آجیل راسخ است. چرا که به نظر می رسد شیرینی سازی و محصولات آن ها مانند: انواع حلوا، پای های شیرین، نان کیک های لذیذ و بسیاری دیگر از شیرینی های تهیه شده در رژیم غذایی مردم این کشور نشات گرفته از رژیم غذایی مردم ملل مختلف است. به عنوان مثال می توان به پای های شیرین اشاره نمود که از رژیم غذایی مردم کشور روسیه وارد کشور گرجستان شده است. این در صورتی است که تهیه انواع مرباهای میوه ، بخشی از رژیم غذایی سنتی این کشور را تشکیل می دهد.

Churchkhela یکی از مشهورترین و پرطرفدارترین شیرینی سنتی در رژیم غذایی مردم کشور گرجستان محسوب می گردد. این شیرینی ملی با استفاده از انواع آجیل و میوه ها به صورت ریسمانی مارپیچ تهیه و طبخ می گردد. قنادان این کشور با استفاده از آب انگور، باعث ترد شدن و لذیذتر شدن خمیر اولیه این خوراکی محبوب شده و طعم و عطری باورنکردنی را به آن خواهند بخشید.

در ارائه این مقاله سعی شد اطلاعاتی جامع و مفید را در خصوص عادات و رژیم غذایی مردم کشور گرجستان، در اختیار شما دوستان عزیز خبرنگارانیی قرار دهیم. امید است توانسته باشیم به این مهم دست یابیم. قطعا با نظرات و نقدها سازنده شما عزیزان، گامی موثر در ارائه هرچه بهتر این قبیل مقالات خواهیم برداشت.

منابع:

advantour

georgian

wikipedia

منبع: کجارو
انتشار: 3 تیر 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: droidgamers.ir شناسه مطلب: 485

به "رژیم غذایی مردم کشور گرجستان (بخش دوم)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رژیم غذایی مردم کشور گرجستان (بخش دوم)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید