راه هایی برای اعتماد کردن

به گزارش بازی های اندروید، مشکل اعتماد کردن به دیگران به روش های مختلفی بروز می کند. در این مطلب نشانه ها و دلایل آن، همچنین راه های غلبه بر این مشکل را می خوانید.

راه هایی برای اعتماد کردن

خبرنگاران | اعتماد بخش مهمی از هر رابطه ای است. بدون اعتماد به ویژه میان دو شریک عاطفی، داشتن یک رابطه سالمِ بلندمدت بعید به نظر می رسد. مشکل اعتماد به روش های مختلفی بروز می کند مثلاً چنین فردی ممکن است حرف های دیگران را باور نکند یا نسبت به خواسته هایی که دیگران از او دارند مشکوک شود و نیت و انگیزه آن ها را زیر سوال ببرد. مهم تر از همه برقراری رابطه صمیمانه و نزدیک با دیگران برای او بسیار سخت است.

چرا مشکل اعتماد آسیب زاست

به گزارش خبرنگاران ؛ اعتماد مزایای زیادی دارد که برای سلامت روابط و آرامش احساسی مهم است. اعتماد اجازه می دهد:

آسیب پذیر باشید

خود واقعی تان باشید

احساس امنیت و آرامش کنید

روی نکات مثبت تمرکز کنید

نزدیکی و صمیمت را افزایش دهید

تعارض را به حداقل برسانید

نشانه های مشکل اعتماد

تصورِ بدترین ها: در مورد انسان های پیرامون بدترین فکر ها را می کند، حتی اگر آن ها در گذشته قابل اعتماد بودن شان را اثبات کرده باشند. مثلاً فردی به او پیشنهاد کمک می دهد، اما او نگرانِ این فکر است که در عوضِ این کمک بعداً چه چیزی می خواهد.

شکاک بودن: در مورد نیت افراد مشکوک می شود حتی اگر در رفتار آن ها به قدر ذره ای دلیل برای شک کردن وجود داشته باشد، چون احساس می کند دیگران قصد آسیب زدن یا فریب دادن او را دارند.

خودتخریبی: مرتکب رفتار هایی می شود که به رابطه اش آسیب می رساند، چون فکر می کند بهتر است همین حالا همه چیز را تمام کند تا اینکه منتظر بماند در آینده ناامید شود.

روابط ناسالم: این فرد همیشه در ایجاد روابط سالمِ بلندمدت با دیگران شکست می خورد. برای ایجاد اعتماد در روابط عاشقانه طبیعیست مدتی زمان بگذرد، اما کسانی که مشکل اعتماد دارند ممکن است هرگز چنین ارتباطی را تجربه نکنند.

عدم بخشش: وقتی اعتماد کردن برای فردی مسئله باشد، بعد از خدشه وارد شدن به اعتمادش به دیگری، بخشیدن طرف مقابل برایش اگر غیرممکن نباشد کار بسیار سختی است. ناتوانی در بخشش و فراموش کردن، کلِ زندگی او و نه فقط تعاملاتش را تحت تاثیر قرار می دهد. این ناتوانی منجر به شکل گیریِ احساس گناه، شرم، تلخی و پشیمانی می شود.

انزوا: در بسکمک از موارد، عدم اعتماد سبب می شود فرد میان خودش و دیگران دیوار بکشد و از ترسِ خیانت یا ناامید شدن به کلی قیدِ روابط را بزند.

تمرکز روی نکات منفی: صرف نظر از موقعیت، این فرد همیشه روی چیز هایی تمرکز می کند که انتظار دارد اشتباه پیش بروند. بر این اساس به جای ویژگی های مثبت افراد روی عیب ها، ضعف ها یا اشتباهات شان تمرکز می کند.

تمامی نشانه های بالا فرد را به موجودی منزوی، تنها و مورد سوءتفاهم قرار گرفته تبدیل می کند.

دلایل مشکل اعتماد به دیگران

خیانت دیدن در رابطه گذشته (این تجربه به شدت رنج آور می تواند فرد را در روابط آینده اش دچار مشکل اعتماد کند)

ناسازگاری های والدین (فرد را دچار این ترس می کند که او هم در رابطه آینده اش دچار مشکل اعتماد خواهد شد)

طرد شدگی از سوی جامعه همسالان (در کودکی یا بزرگسالی به ویژه اگر فرد نداند چرا طرد شده و اگر این تجربه تلخ بار ها تکرار شود غلبه بر مشکل اعتمادِ ایجاد شده به مراتب سختتر می شود)

تجربیات منفی (حوادث آسیب زای روحی در کودکی ممکن است فرد را در بزرگسالی دچار مشکل اعتماد کند)

سبک های وابستگی (فردی با سبک وابستگی ناایمن با اعتماد کردن به دیگران مشکل دارد و به احتمال زیاد در روابط خود حسادت و اضطراب را تجربه می کند)

نحوه غلبه بر مشکل اعتماد

به آرامی اعتماد ایجاد کنید: مهم است به قدر کافی به دیگران اعتماد کنید تا به آن ها اجازه ورود به زندگیتان را بدهید و در برخی موارد آن ها را بخاطر اشتباهاتشان ببخشید. برای اعتماد کردن عجله نکنید.

دربار ه مشکل اعتمادتان صحبت کنید: لازم نیست جزئیات اتفاقات گذشته را بگویید، بلکه کافیست درباره مشکل اعتمادتان صریح و بی پرده حرف بزنید تا طرف مقابل شما را بهتر درک کند.

بین اعتماد و کنترل تمایز قائل شوید: این افراد معمولاً نیاز به کنترل کردن دارند و این رفتار از دید دیگران ناشی از بی اعتمادیست. چنین فردی احساس می کند اگر نتواند کنترل کاملی روی هر موقعیتی داشته باشد به او خیانت شده یا از او سوءاستفاده شده است. این طرز فکر در درازمدت به ضرر رابطه است. برای ایجاد اعتماد بیاموزید در یک موقعیت مشخص تا چه اندازه اجازه کنترل دارید.

اعتماد کردن را به یک اولویت تبدیل کنید: اعتماد کردن به دیگران شاید برای شما سخت باشد، اما اعتمادسازی بخش اساسی هر رابطه ایست. پس باید آن را اولویت زندگی تان قرار دهید حتی اگر چالش برانگیز باشد.

قابل اعتماد باشید: اگر می خواهید میان خودتان و شخصی اعتماد ایجاد کنید اول باید مایل به اعتماد کردن به او باشید، یعنی درباره احساسات، عقاید، افکار و حدودتان با او صادق باشید. دوم باید فهمیده و باشعور باشید به این معنا که اگر آن شخص ناخواسته خدشه ای به این اعتماد وارد کرد او را درک کنید، چون هر کسی ممکن است اشتباه کند. برقراری تعادل میان این دو رفتار به شکل گیری یک رابطه سالم بر پایه اعتماد کمک می کند.

از درمانگر کمک بگیرید: برای غلبه بر مشکل اعتماد می توانید از درمانگر کمک بگیرید. رابطه درمانی شما با درمانگر می تواند ابزار قدرتمندی برای یادگیری چگونگیِ اعتماد کردن به دیگران باشد.

اعتماد کردن به خودتان را بیاموزید

از بهترین راه های تمرین اعتماد، اعتماد کردن به خودتان است. این راه چاره به این معنا نیست که هرگز نباید خودتان یا انتخاب هایتان را زیر سوال ببرید، معنایش اینست که باید به خودآگاهی قوی تری برسید تا قضاوت ها و ارتباطات شما با دیگران پخته تر و عاقلانه تر شود.

تمرین فکر آگاهی یک استراتژی موثر است. وقتی از فکر آگاهی بهره می برید، قادرید از احساس خودتان در لحظه حال بدون نگرانی از گذشته و آینده آگاه شوید.

منبع: verywellmind

منبع: فرادید
انتشار: 31 مرداد 1401 بروزرسانی: 31 مرداد 1401 گردآورنده: droidgamers.ir شناسه مطلب: 1643

به "راه هایی برای اعتماد کردن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راه هایی برای اعتماد کردن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید