مستندسازی تاریخ شفاهی چاپ در همایش چهره های ماندگار صنعت چاپ

به گزارش بازی های اندروید، به گزارش خبرنگاران ، نشست خبری آیین سپاس چهره های ماندگار صنعت چاپ ایران صبح امروز (شنبه دهم مهر) با حضور اعضای هیات امنای این مراسم در محل ستاد اجرایی بیست و هشتمین نمایشگاه چاپ و بسته بندی برگزار گردید.

مستندسازی تاریخ شفاهی چاپ در همایش چهره های ماندگار صنعت چاپ

در ابتدای این نشست، علی طارمی، نایب رئیس کمیته اجرایی چهره های ماندگار در سخنانی با اشاره به برگزاری این مراسم، گفت: این برنامه می تواند موجب همدلی و همیاری در میان صنف گردد بعلاوه توانمندی ها و ظرفیت داخلی صنعت چاپ را هم به نمایش می گذارد.

وی اضافه نمود: سال 1398 ایده برگزاری این نشست مطرح شد زیرا در سال های قبل در حاشیه روز صنعت چاپ فقط از افراد پیشکسوت تقدیر می شد اما تصمیم گرفتیم به اسم صنف به این کار وارد شده و به مناسبت یکصدمین سالگرد ورود صنعت چاپ به کشور مراسم بزرگداشتی داشته باشیم.

طارمی با بیان اینکه در این زمینه نشست هایی در بدنه صنعت چاپ برگزار گردید، اسم کرد: آسیب شناسی کارهای قبلی انجام شد، نقاط قوت و ضعف آن آنالیز و اساسنامه ای برای پیگیری و بهبود فرایند کار طی جلسات مشورتی با 14 نفر از صاحبنظران حوزه چاپ تدوین شد.

وی با اشاره به اهداف برگزاری آیین سپاس چهره های ماندگار صنعت چاپ ایران، شرح داد: تکریم و بزرگداشت بزرگانی که با تلاش بسیار سال ها در این حوزه فعالیت نموده اند، مستندسازی تاریخ شفاهی مصور و زندگی نامه چهره های ماندگار صنعت چاپ و مستندسازی چگونگی سیر تحول و تکامل صنعت چاپ طی یکصد سال گذشته بعضی از این اهداف هستند.

طارمی تاکید نمود: در کنار آن تدوین و ذخیره تلاش ها و موفقیت های بزرگان صنعت چاپ و پایمردی آن ها در برابر مسائل و چار ه جویی برای آن ها، ایجاد بانک اطلاعات برای شناسایی ظرفیت و توانمندی های این حوزه بعلاوه معرفی محصولات و تولیدات ساخت ایران در سطرح بین المللی و منطقه از دیگر اهداف این همایش به تعداد می آیند.

وی با بیان اینکه تهیه فیلم، کتاب و راه اندازی سایت چهره های ماندگار از جمله اقدامات اجرا شده در این حوزه هستند، یادآور شد: ایجاد روحیه خودباوری و اعتماد به نفس در صنعت چاپ نکته مهمی است که در سایه این آیین محقق می گردد و نقطه عطفی برای صنعت چاپ است تا به جای اینکه منتظر باشند دیگران کاری برایشان انجام دهند، خودشان پیشقدم شوند.

طارمی بعلاوه درباره تدوین معیارهای انتخاب افراد پیشکسوت، گفت: سن، سابقه کار، تحصیلات، رزومه کاری، نوع خدمت در سازمان، تربیت شدگان و شاگردان، تاسیس و راه اندازی واحد چاپ و بسته بندی، آثار نوشتاری و تالیفات، روزآمد بودن و پیشرو بودن در صنعت، خوشنامی و برجستگی اجتماعی و سوابق مدیریتی عناوین این معیارها است.

به گفته این پیشکسوتت صنعت چاپ، تلاش شده است تا در انتخاب چهره های ماندگار بر اساس معیارها و ضوابط مصوب، شاخص ترین ها گردآمده و حاصل کار در شان و صندلی صنعت بزرگ چاپ باشد.

وی بعلاوه درباره برگزیدگان این آیین، اسم کرد: این افراد با عناوین مفاخر، پیشکسوتان، پیشتازان، نوآوران، کارآفرینان و پشتیبانان طبقه بندی شده اند که طیف ها و افراد گوناگونی را از سراسر کشور در بر می گیرد.

طارمی در سرانجام درباره برگزاری مراسم این مراسم هم شرح داد: تا به امروز دو - سه بار زمان برای برگزاری مراسم پیش بینی کردیم اما هر بار به علت موج کرونا به تعویق افتاد اما امیدواریم طی دو ماه آینده شاهد برگزاری مراسم باشیم.

در ادامه این نشست، داوود شایسته خصلت یکی از چهره های پیشکسوت صنعت چاپ هم در سخنانی، گفت: صنعت چاپ با توسعه فرهنگی در کشور ارتباط مستقیم دارد و باید تلاش کنیم هرچه می توانیم صنعت را ارتقا دهیم تا توسعه فرهنگی هم معادل صنعت چاپ کشور ارتقا پیدا کند.

وی اضافه نمود: در این میان باید موانع پیش روی فعالان صنعت چاپ با سعی و تلاش اتحادیه چاپخانه داران، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزارت صمت برطرف گردد تا چاپخانه ها با نوسازی خود، جوابگوی خلأ ماشین های نو و تازه باشند.

شایسته خصلت بعلاوه به استفاده از ماشین های دست دوم در میان چاپخانه ها اشاره نمود و یادآور شد: به علت نبود ارز و بالا بودن نرخ دلار بسیاری از چاپخانه ها به ماشین های دست دوم روی آورده اند و در این میان اتحادیه وظیفه دارد برای برطرف مسائل این حوزه اقدام کند.

به گفته وی، اتحادیه باید بتواند حالا که نمی توانیم از ماشین های نو و تازه استفاده کنیم لوازم یدکی ماشین ها را در تعامل با مراکز مختلف تهیه نموده یا زمینه ساخت آن ها را فراهم کند تا به دست مصرف کنندگان برسد تا جوابگوی کیفیت و سرعت چاپخانه ها گردد.

شایسته خصلت بعلاوه درباره آیین سپاس چهره های ماندگار صنعت چاپ ایران هم گفت: این مراسم برای تقدیر از کسانی است که سال ها در این صنعت زحمت کشیده اند و اعتبار و تجربه کسب نموده اند و برگزاری آن برای صنف لازم است.

اسکندر خمسه پور، یکی دیگر از پیشکسوتان این حوزه و از اعضای هیات امنای آیین سپاس چهره های ماندگار صنعت چاپ ایران هم گفت: همکاران ما در طول سالیان گذشته همیشه گمنام بودند و با مسائل زیادی به کار ادامه دادند، این مراسم فرصتی است تا یادگاری از آن ها برای آیندگان باشند و بدانند که در گذشته چه زحمتی برای صنف کشیده شده است.

وی تاکید: این مراسم با هزینه افراد و صنف جلو می رود وهیچ حمایت دولتی از این مراسم نمی گردد.

احمد ابوالحسنی، رئیس اتحادیه چاپخانه داران تهران هم در سخنانی گفت: صنایع زیادی در کشور هستند ولی چاپ به علت یاری به فرهنگ صندلی ویژه ای دارد و تقدیر از پیشکسوتان این حوزه اهمیت ویژه ای دارد.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 30 مهر 1400 بروزرسانی: 30 مهر 1400 گردآورنده: droidgamers.ir شناسه مطلب: 1352

به "مستندسازی تاریخ شفاهی چاپ در همایش چهره های ماندگار صنعت چاپ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مستندسازی تاریخ شفاهی چاپ در همایش چهره های ماندگار صنعت چاپ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید