گردشگری و کشاورزی اولویت های همکاری مالی ایران و آنتالیا

به گزارش بازی های اندروید، رئیس اتاق بازرگانی و صنایع آنتالیا گفت: دوحوزه گردشگری و کشاورزی جزو اولویت های همکاری مالی آنتالیا با ایران است و باید توجه داشت علاوه بر برخورداری از ظرفیت بالای صنعت گردشگری، در بخش هایی از جمله سیستم های گلخانه ای و کشاورزی توانمندیم.

گردشگری و کشاورزی اولویت های همکاری مالی ایران و آنتالیا

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات هزینه ویزای کانادا تضمینی هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای کانادا، ویزای مالتی 5 ساله با دعوتنامه معتبر دریافت کنید.

به گزارش باشگاه خبرنگاران خبرنگارانپویا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی اتاق بازرگانی تهران، هیات تجاری و صنعتی اتاق بازرگانی و صنایع آنتالیای ترکیه که به تهران آمده است و با حضور در تهران با جمعی از تجار و بازرگانان ایرانی دیدار کرد. رییس اتاق بازرگانی و صنایع آنتالیا، سرپرستی این هیات تجاری را برعهده دارد و اعضای آن، گروهی از کارآفرینان ترک در بخش های مختلف اقتصادی از جمله، گردشگری، کشاورزی و مواد غذایی، پوشاک، ماشین آلات صنعتی، انرژی و ساختمان و معماری هستند.

هیات تجاری و صنعتی اتاق بازرگانی و صنایع آنتالیای ترکیه که به تهران آمده است، با حضور دراتاق تهران با جمعی از تجار و بازرگانان ایرانی دیدار کرد. رییس اتاق بازرگانی و صنایع آنتالیا، سرپرستی این هیات تجاری را برعهده دارد و اعضای آن، گروهی از کارآفرینان ترک در بخش های مختلف اقتصادی از جمله، گردشگری، کشاورزی و مواد غذایی، پوشاک، ماشین آلات صنعتی، انرژی و ساختمان و معماری بودند.

این گردهمایی ابتدا با سخنرانی مقامات اتاق تهران و اتاق آنتالیا شروع شد و سپس، فعالان اقتصادی دو کشور برای گفت و گوهای تجاری و آنالیز ظرفیت های همکاری مشترک، پای میز مذاکره نشستند.

در نشست تجاری بخش خصوصی دو کشور دبیرکل و معاون امور بین الملل اتاق تهران طی سخنانی، بر توسعه همکاری های اقتصادی دو کشور همسایه تاکید و دیدار و مذاکره رو در روی فعالان اقتصادی هر دو طرف برای دستیابی به نقاط مشترک همکاری ها را مهم ارزیابی کردند.

ایران و ترکیه فصل نوینی را در همکاری با یکدیگر شروع نمایند

بهمن عشقی، دبیر کل اتاق تهران به روابط دیرینه دو کشور ایران و ترکیه اشاره نمود و گفت: دو کشور بزرگ ایران و ترکیه در همسایگی یکدیگر از روابط تاریخی دیرینه و بسیار خوبی برخودار هستند. مشترکات این دو کشور از قبیل دین، فرهنگ، زبان، سابقه تاریخی و بسیاری جهات دیگر باعث شده که پیوندی عمیق بین مردم دو کشور به وجود آید؛ به طوری که هرکدام از اتباع دو کشور، کشور مقابل را مانند خانه دوم خود می دانند و احساس غربت نمی نمایند.

عشقی اضافه نمود: این احساس و عواطف مشترک باعث شده که از دیرباز رفت و آمدهای زیادی بین طرفین در جریان باشد. چنانکه سالانه بیش از 2 میلیون نفر ایرانی از کشور ترکیه بازدید می نمایند که مقصد بسیاری از آنان استان زیبای شماست؛ هرچند که تعداد بازدیدنمایندگان ترک از ایران رقم اندکی را تشکیل می دهد. اما به هرحال این رفت و آمدها باعث گسترش روابط فرهنگی و تاریخی از یکسو و روابط اقتصادی و تجاری از سوی دیگر شده و می گردد.

وی با اشاره به اینکه، دو کشور ایران و ترکیه دارای پتانسیل ها و امکانات عظیم از ذخایر نفت و گاز، معدن، کشاورزی، صنعت، گردشگری و غیره هستند، ادامه داد: این پتانسیل ها می تواند، اقتصاد دو کشور را به یکدیگر پیوند بزند مضافاً اینکه اقتصاد ایران و ترکیه، در بسیاری از زمینه ها مکمل یکدیگر است. البته باید اذعان کرد که حجم روابط فی مابین در حال حاضر به هیچ وجه درخور دو کشور نیست و هنوز از بسیاری از زمینه های موجود برای همکاری مورد استفاده قرار نگرفته است.

دبیرکل اتاق تهران در ادامه یکی از دلایل توسعه اندک روابط تجاری دو کشور را اعمال تحریم های ظالمانه علیه ایران دانست و اضافه نمود: اکنون که تحریم ها لغو شده است فرصت جدیدی پیش آمده تا هر دو کشور بتوانند از فرصت پیش آمده و توانایی های خود به نفع گسترش روابط تجاری و اقتصادی بهره مند شوند. هرچند که ترکیه در هنگام تحریم ها در بسیاری موارد در کنار ما بود و روابط تجاری خود را با ایران قطع نکرد لذا ضروری است در اینجا اعلام کنم که ما هیچ گاه کشورهایی را که در دوران سخت تحریم در کنار ما بودند فراموش نمی کنیم و در تجارت به آنها اولویت می دهیم؛ ترکیه نیز یکی از این کشورهاست.

وی با اشاره به حجم روابط تجاری غیرنفتی ایران و ترکیه که حدود 4.3 میلیارد دلار برآورد می گردد، گفت: این رقم با توجه به ظرفیت ها و امکانات موجود دو کشور اندک به نظر می رسد. روابط دو کشور با در نظر دریافت مبادلات نفتی حدود 10 میلیارد دلار است حال آنکه رهبران دو کشور هدف 30 میلیارد دلار را برای روابط تجاری مشخص نموده اند که دور از دسترس نیست.

عشقی گفت: برای تحقق این هدف ضروری است دو کشور کوشش نمایند تا از یک سو موانع موجود از قبیل بانکی، پولی، گمرکی، ترانزیت، تعرفه های ترجیحی و غیره را از میان بردارند و از سوی دیگر با تغییر در رویه تجارت سنتی و تبدیل آن به اشکال نوین از جمله سرمایه گذاری مشترک برای فراوری و مصرف در داخل دو کشور و صادارت به کشورهای منطقه و ثالث به یک تجارت و همکاری باثبات و دراز مدت دست یابند.

به گفته وی، یکی از مسائل عمده در راه تجارت ایران و ترکیه، موانع بانکی و جابجایی اقتصادی است.

او ادامه داد: در سفر اخیرروحانی رئیس جمهور کشورمان به ترکیه و در دیدار با اردوغان، طرفین نسبت به تاسیس و افتتاح بانک مشترک توافق کردند که این خود می تواند در تسریع روابط تجاری و اقتصادی نقل و انتقال پولی و اقتصادی، سرمایه گذاری مشترک و بسیاری دیگر از جهات یاری شایانی به توسعه روابط کند.

دبیر کل اتاق تهران سپس به سایر مزیت های ارتقای سطح مناسبات دو کشور اشاره نمود و گفت: دو کشور ایران و ترکیه با جمعیتی حدود 160 میلیون نفر اکثراً جوان و تحصیلنموده و همچنین وجود 15 همسایه با جمعیتی حدود 400 میلیون نفر که بازار بزرگی را تشکیل می دهند و همچنین امکانات صنعتی، فنی و کشاورزی که در اختیار دارند می توانند با همکاری و نه رقابت با یکدیگر درهای نوینی را به روی خود بگشایند. لازمه این همکاری ها شناخت و تفاهم با یکدیگر است که اعزام هیات های تجاری و دیدار، مذاکرات و بازدید از توانایی های طرفین می تواند این راه را تسهیل کند.

دو طرف باید زیرساخت ها همکاری در توسعه گردشگری را تقویت نمایند

رئیس اتاق بازرگانی و صنایع آنتالیا نیز در این نشست، با تاکید بر اینکه بخش خصوصی و اتاق های بازرگانی دو کشور می توانند تحول عظیمی در مناسبات دو طرف ایجاد نمایند، گفت: سفر سال گذشته هیات تجاری آنتالیا به تهران، فرصتی را فراهم کرد تا اطلاعات مناسبی از نوع همکاری های آینده به دست آوریم و امروز همراه با آگاهی دقیق تر از مناسبات دو کشور، هیات اقتصادی قوی را برای تعامل بیشتر روابط تجاری به تهران آورده ایم.

داود چتین با بیان اینکه اتاق بازرگانی و صنایع آنتالیا یکی از اتاق های قدیمی کشور ترکیه است، به روابط دو کشور در حوزه گردشگری اشاره نمود و اضافه نمود: طی سال 2014 میلادی، نزدیک به 3.5 میلیون گردشگر از کشور روسیه به آنتالیا آمدند که این میزان گردشگر نتیجه 20 سال تبلیغات مستمر و گسترده در زمینه ظرفیت های گردشگری ترکیه در کشور روسیه بود. از این رو، ایران و ترکیه نیز برای توسعه همکاری ها در بخش گردشگری باید به تقویت زیرساخت ها در این زمینه اقدام نمایند.

وی در عین حال، دو حوزه گردشگری و کشاورزی را جزو اولویت های همکاری اقتصادی آنتالیا با ایران مطرح کرد و اضافه نمود: آنتالیا علاوه بر برخورداری از ظرفیت بالای صنعت گردشگری، در دیگر بخش ها از جمله سیستم های گلخانه ای، صنایع کشاورزی، صنعت کشتی سازی و نیز معدن دارای توانمندی های بالایی است.

داود چتین تاکید نمود که هیات اعزامی اتاق آنتالیا به تهران، علاقمند است ظرفیت های مشارکت را شناسایی و با شرکت های ایرانی همکاری بسیاری بیشتری نسبت به زمان کنونی داشته باشد.

منبع: تسنیم
انتشار: 16 اسفند 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: droidgamers.ir شناسه مطلب: 210

به "گردشگری و کشاورزی اولویت های همکاری مالی ایران و آنتالیا" امتیاز دهید

1 کاربر به "گردشگری و کشاورزی اولویت های همکاری مالی ایران و آنتالیا" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گردشگری و کشاورزی اولویت های همکاری مالی ایران و آنتالیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید