گیاهی خاص برای مشکل پسندان

به گزارش بازی های اندروید، از ظاهر خاص و شگفت انگیز کریپتانتوس همین بس که بگویم به آن ستاره زمینی هم گفته می گردد! این گیاه راه زیادی را از منطقه ها استوایی آمده و برای شمایی مناسب است که از گیاهان معمولی خسته اید!

گیاهی خاص برای مشکل پسندان

رنگ برگ های گیاه از سبز تیره تا صورتی روشن و قرمز متنوع است و می توانند الگوهایی نواری، لکه دار، نقطه دار و یا هر الگوی دیگری داشته باشند.

کریپتانتوس که یکی از اعضای خانواده برومیلیادها است، در کف جنگل های استوایی رشد می نماید. گونه های کریپتانتوس به خاطر گل های خارق العاده ای که دارند معروفیت یافته اند. گونه های مختلف این گیاه در زمان های متفاوتی از سال گل های متفاوتی فراوری می نمایند. اما یک چیز در همه گونه ها مشترک است. زمانی که گل ها ظاهر می شوند، به این معنی است که گیاه بالغ شده و بعد از مدتی گیاه آغاز به فراوری گیاهچه می نماید. کریپتانتوس در طول زندگی اش تنها یک بار گل می دهد، اما بعد از آن گیاه آغاز به فراوری گیاهچه می نماید و این به آن معنی است که می توانید کریپتانتوس جدیدی برای سال های بعد داشته باشید.

شرایط رشد

- نور

گونه های مختلف جنس کریپتانتوس احتیاجهای نوری متخلفی هم دارند. اما می توان گفت احتیاج نوری همه گونه ها این جنس آفتاب غیر مستقیم تا سایه ملایم است. به خاطر دارید که گفتیم این گیاه در محیط طبیعی خود در زیر درختان دیگر در کف جنگل های استوایی و در زیر سایه دیگر گیاهان می روید. اگر گیاه را در معرض آفتاب مستقیم قرار دهید، شاخسار گیاه دچار سوختگی می شوند و حالتی چرمین می گیرند.

- آبیاری

اگر چه بیشتر کریپتانتوس ها شرایط خشک را تحمل می نمایند، اما شما باید گیاه را همیشه مرطوب نگه دارید. این گیاه آبیاری متعادل را دوست دارد و از ماندن آب در خاک خوشش نمی آید.

- رطوبت

گیاه را همیشه مرطوب نگه دارید و غبار پاشی کنید. غبار پاشی را با آب بدون املاح و هم دمای محیط انجام دهید. از آب مقطر هم می توانید بهره ببرید. برای راحت شدن کار می توانید از زیر گلدانی حاوی سنگریزه هم بهره ببرید. به این صورت که، زیر گلدانی را پر از سنگریزه کنید و نصف ارتفاع سنگ ریزه ها آب درون زیر گلدانی بریزید و گلدان گیاه را روی آن قرار دهید. توجه کنید که کف گلدان با آب درون زیر گلدانی تماس نداشته باشد در غیر این صورت ریشه ها پوسیده می شوند و گیاه دچار خفگی می گردد.

کریپتانتوس در شرایط مرطوب برترین رشد را دارد.

- دما

از لحاظ دما، کریپتانتوس، گیاه خانگی عالی است، چرا که در دمای متعادل رشد می نماید. برخی گونه های این گیاه حتی می توانند زمستان را بیرون از خانه سر نمایند. البته به شرطی که دما به زیر صفر نرسد و یخبندان اتفاق نیافتد. در هر صورت ترجیح اول گیاه، دمای گرم است اما همانطور که گفتیم نسبت به دما خیلی سخت گیر نیست.

- خاک

خاک های گلدانی معمولی که در گلفروشی ها یافت می شوند، برای کاشت گیاه مناسب است. برخی باغبانان این گیاه را در ترکیبی از شن و خاک می کارند. اما خاک خیلی مقوله مهمی نیست، تنها باید حواستان باشد که گیاه را مرطوب نگه دارید.

- کود دهی

کریپتانتوس برای رشد خوب احتیاجمند تغذیه است. پس گیاه را با کوهای بالانس کود دهی کنید. تنها نکته ای که در کود دهی گیاه باید به آن توجه کنید رقیق کردن کود است. کود را در یک دوم تا یک چهارم غلظت گفته شده روی بسته کود بهره ببرید و برای تغذیه محلولی رقیق از آن درست کنید. اگر کود غلیظ یا قوی باشد، گیاه آسیب می بیند.

تکثیر

همانطور که گفتیم گیاه بعد از گل دهی فراوری گیاهچه می نماید که برترین روش تکثیر آن کاشت همین گیاهچه ها است. پس بعد از اینکه گیاهچه های فراوریی گیاه مادر مقداری بزرگ شدند، آنها را با چاقو از آن جدا کنید و هر کدام را در گلدانی جداگانه بکارید.

تعویض گلدان

بعد از فراوری گیاهچه ها اندکی صبر کنید تا سیستم ریشه ای آنها قوی گردد و حفره خود در بین شاخسارشان را تشکیل دهند. این تشکیل حفره به معنی آن است که می توانند از گیاه مادر جدا شده و خود به صورت گیاهی جداگانه رشد نمایند. در این هنگام آنها را در گلدان های کوچکی به صورت جداگانه بکارید و تا زمانی که بالغ شوند آنها را تعویض گلدان کنید. بعد از بلوغ گیاه دیگر تعویض گلدان انجام ندهید و تنها منتظر گل دهی آن باشید.

منبع: فوت و فن / thespruce.com
انتشار: 19 مرداد 1401 بروزرسانی: 19 مرداد 1401 گردآورنده: droidgamers.ir شناسه مطلب: 1634

به "گیاهی خاص برای مشکل پسندان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گیاهی خاص برای مشکل پسندان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید