آیا منیزیوم و ویتامین D3 می توانند اضطراب شما را رفع نمایند؟

به گزارش بازی های اندروید، اخیرا ویدئوهایی در رسانه های اجتماعی فراگیر یا وایرال شده اند که مدعی هستند که مصرف چند مکمل های منیزیوم و ویتامین D3 می تواند به تسکین اضطراب یاری کند.

آیا منیزیوم و ویتامین D3 می توانند اضطراب شما را رفع نمایند؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از فاکس نیوز گروهی از افراد مبتلا به اضطراب در پست های شان در رسانه های اجتماعی مانند تیک تاک می گویند مکمل های منیزیوم و ویتامین D3 را برای تسکین دادن علائمشان مصرف نموده اند و این مکمل ها در تسکین اضطرابشان تاثیربخش بوده است

اما کارشناسان می گویند هنوز داده های با کیفیت بالا در این باره در دست نیست تا متخصصان بالینی این مکمل ها را برای درمان اضطراب تجویز نمایند. از طرف دیگر داروهای ضد اضطرابی که پزشکان تجویز می نمایند، نسبت به منیزیم و ویتامین D3 قدرت بسیار بیشتری در کاهش اضطراب دارند.

بنابراین داروهای ضد اضطراب با احتمال بسیار بیشتر در تجویز اولیه در اغلب افراد موثر واقع می شوند. البته مشکل این داروها به خصوص داروهای بنزودیازپینی این است که با احتمال بیشتری هم بیمار ممکن است به آنها تحمل یا وابستگی پیدا کند که برای بعضی از افراد مشکل زا است.

البته منیزیوم برای مدت های طولانی برای انواعی از بیماری های روانپزشکی و عصب شناختی در دست آنالیز بوده است. البته آنالیز ها درباره آن اغلب به صورت کارآزمایی های بالینی کوچک مقدماتی بوده اند که کیفیت بالایی نداشته اند. بعضی از بازبینی های مجموعه این آنالیز ها از جمله بازبینی که در سال 2017 در دانشگاه لیدز انجام شد، نشان داد که منیزیوم می تواند به مقابله با اضطراب یاری کند.

منیزیوم نقش مهمی در بسیاری از واکنش های سوخت وساز یا متابولیک در بدن و مغز دارد.

یک فرضیه درباره اختلالات اضطرابی این است که مسیرهای عصبی اضطراب در مغز تحریک پذیری بیش از حد دارند، یعنی به طور نامتناسبی پیغام صادر می نمایند و باعث اضطراب می شوند.

منیزیوم به عنوان ماده ای شناخته شه است که تحریک پذیری سلول های عصبی و عضلانی را کاهش می دهد و این یکی از دلایلی است که منیزیوم را در بسیاری از فراورده های بدون نسخه شل نماینده عضلانی وارد می نمایند.

به گفته کارشناسان، همین سازوکار ممکن است در توانایی منیزیوم در کاهش اضطراب در بعضی از افراد نقش داشته باشد.

کارشناسان در خصوص اثر ویتامین D می گویند افرادی که اندازه های خونی این ویتامین در آنها پایین باشد، ممکن است مستعد دچار شدن به اضطراب و افسردگی باشند.

ویتامین D نقش های بسیاری در بدن و مغز ایفا می نماید و یکی از آنها کاهش استرس اکسیداتیو است که با افسردگی و اضطراب هم ارتباط دارد. بنابراین حل کردن مشکل کمبود ویتامین D ممکن است نقشی در درمان اضطراب در بعضی از افراد داشته باشد.

یک کارآزمایی تصادفی شده کنترل شده نشان درباره مقایسه تاثیر ترکیب ویتامین D3 و منیزیوم در برابر دارونما در بچه ها مبتلا به ADHD (اختلال کم توجهی بیش فعالی) که در ژورنال بین المللی پزشکی پیشگیری در سال 2020 منتشر شد، نشان داد که ترکیب منیزیوم/ویتامین D3 به بهبود علائم اضطراب و مسائل اجتماعی انجامیده است.

در عین حال باید توجه داشت صرفا بر اساس تجربیات شخصی افراد درباره تاثیربخشی این مکمل ها در تسکین اضطراب نباید تصمیم به مصرف آنها گرفت. نکته دیگر این است که حتی بعضی از مواد به اصطلاح طبیعی ممکن است در مقادیر بالا سمی باشند یا تاثیرات زیانباری بوجود آورند.

بعلاوه نباید نقش درمان های رفتاری مانند ؛مواجهه مداخله گر (introceptive exposure) یا رفتاردرمانی شناختی را در تسکین اضطراب دست کم گرفت.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 29 شهریور 1402 بروزرسانی: 29 شهریور 1402 گردآورنده: droidgamers.ir شناسه مطلب: 1811

به "آیا منیزیوم و ویتامین D3 می توانند اضطراب شما را رفع نمایند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا منیزیوم و ویتامین D3 می توانند اضطراب شما را رفع نمایند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید