اختلاف بر سر معرفی خانه های خالی!

به گزارش بازی های اندروید، درحالیکه معاون وزیر راه و شهرسازی از معرفی 1.3 میلیون واحد مسکونی خالی به سازمان امور مالیاتی خبر می دهد، معاون سازمان امور مالیاتی می گوید هیچ اطلاعاتی در این زمینه به سازمان ارسال نشده و تا زمانی که اطلاعات خانه های خالی به وسیله سامانه املاک و اسکان دریافت نشود، امکان اخذ مالیات هم وجود ندارد.

اختلاف بر سر معرفی خانه های خالی!

به گزارش ایسنا، قانون مالیات خانه های خالی در اوایل آذر پارسال به وسیله مجلس به تصویب رسید و در اواخر این ماه هم به تایید شورای نگهبان رسید، اما تا به امروز خبری از اجرای این قانون و اخذ مالیات از خانه های خالی نیست.

طبق قانون، اگر واحد مسکونی در شهرهای بالای 100 هزار نفر بیش از 120 روز خالی از سکنه باشد، مشمول مالیات می گردد و به ازای هر ماه بیش از زمان مذکور، ماهانه مشمول مالیاتی بر مبنای مالیات بر عایدی اجاره به توضیح ضرایب سال اول معادل شش برابر مالیات متعلقه، سال دوم معادل 12 برابر مالیات متعلقه و سال سوم به بعد معادل 18 برابر مالیات متعلقه خواهد شد.

در این زمینه، قانون، وظیفه شناسایی خانه های خالی را برعهده وزارت راه و شهرسازی گذاشته است و بدین منظور، سامانه املاک و اسکان در مردادماه سال گذشته شروع به کار و مردم را ملزم کرد که اطلاعات سکونت خود را در این سامانه اعلام نمایند.

در این زمینه طبق اعلام وزارت راه و شهرسازی، اعداد و ارقامی از مقدار واحدهای مسکونی خالی به سازمان امور مالیاتی اعلام شده اما این سازمان ارقام اعلامی را رد و اعلام نموده که هیچ خانه خالی در سامانه سازمان امور مالیاتی ثبت نشده است.

این در حالی است که به گفته معاون وزیر راه و شهرسازی، گروه اول خانه های خالی یک میلیون و 300 هزار واحد است که شهریور سال گذشته مطابق قانون سال 1394 و ابلاغیه 1395 شناسایی و به سازمان امور مالیاتی معرفی شده است. طبق این قانون، اگر واحدها یک سال خالی بمانند مشمول مالیات می شوند.

محمودزاده اعلام نموده که مالیات این 1.3 میلیون واحد، قطعی است و باید اخذ گردد. فقط بحث بر سر نحوه معرفی است که سازمان امور مالیاتی معتقد است باید بر اساس سیستم MPLS و طبق سند دولتی، این معرفی صورت گیرد. بدین صورت که این سیستم بین وزارت راه و شهرسازی و سازمان امور مالیاتی با موضوع وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ایجاد گردد.

در این زمینه محمود علیزاده - معاون فنی و حقوقی سازمان امور مالیاتی - توضیحاتی درخصوص گفته های معاون وزیر راه و شهرسازی برای اخذ مالیات از خانه های خالی ارائه نموده است.

علیزاده تاکید نمود که 1.3 میلیون واحد مسکونی خالی که معاون وزیر راه و شهرسازی اعلام نموده اطلاعات آن ها به سازمان امور مالیاتی اعلام شده است، در سیستم سازمان امور مالیاتی وجود ندارد، زیرا به موجب ماده 54 مکرر قانون مالیات های مستقیم قبل از اصلاحیه سال 1399 باید یک واحد مسکونی حداقل یکسال خالی مانده باشد و از سال دوم به مقدار 50 درصد اجاره بها مشمول مالیات گردد و مدت زمان خالی بودن خانه مورد نظر باید به سازمان امور مالیاتی با اطلاعات مربوطه اعلام گردد.

معاون سازمان امور مالیاتی ادامه داد: هیچ اطلاعاتی از سامانه مؤدیان مبنی بر اینکه واحد مسکونی از چه زمانی خالی بوده، از سوی سامانه املاک و اسکان دریافت نشده است و زمانی که سازمان امور مالیاتی چنین خروجی را نداشته باشد، امکان مطالبه مالیات از خانه های خالی برای قبل از اصلاح قانون وجود ندارد.

علیزاده در پاسخ به اینکه گفته می گردد سازمان امور مالیاتی درخواست نموده اطلاعات واحدهای مسکونی خالی یکبار دیگر به وسیله سامانه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ارسال گردد، گفت: چنین چیزی وجود ندارد و ملاک تشخیص، ماخذ و مطالبه مالیات، خروجی و اعلام دقیق سامانه املاک و اسکان است.

این در حالی است که رئیس سازمان امور مالیاتی گفته است که دی امسال اولین سری برگه تشخیص مالیاتی برای مالکان خانه های خالی ارسال خواهد شد تا خانه هایی که از ابتدای امسال تا مرداد ماه خالی مانده باشند، مشمول این قانون می شوند. لذا باید منتظر ماند و دید چه تعداد خانه خالی به سازمان امور مالیاتی معرفی می گردد و این سازمان برای اخذ مالیات اقدام می نماید یا خیر، زیرا تا به امروز در راستای شناسایی خانه های خالی و معرفی به سازمان امور مالیاتی ابهاماتی وجود دارد و وزارت راه و شهرسازی از معرفی بیش از یک میلیون خانه خالی خبر می دهد و سازمان امور مالیاتی این موضوع را رد می نماید.

بنابراین، وزارت راه و شهرسازی و سازمان امور مالیاتی باید به اذهان عمومی جوابگو باشند که آیا تا به امروز خانه خالی به سازمان امور مالیاتی معرفی شده و اطلاعات این خانه ها دریافت شده است یا خیر؟

منبع: فرارو
انتشار: 9 آبان 1400 بروزرسانی: 9 آبان 1400 گردآورنده: droidgamers.ir شناسه مطلب: 1362

به "اختلاف بر سر معرفی خانه های خالی!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اختلاف بر سر معرفی خانه های خالی!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید