از کجا بدانیم به بلوغ عاطفی رسیده ایم؟

به گزارش بازی های اندروید، یک روانشناس به ارائه توضیحاتی درباره بلوغ عاطفی به عنوان یکی از مولفه های بهداشت روان پرداخت و گفت: هنگامی می توان گفت فردی به بلوغ عاطفی رسیده است که توانایی مدیریت عواطف و احساساتش را داشته باشد، به درک درستی از خود و روابط بین فردی رسیده باشد و نحوه درست ابراز هیجان و واکنش مناسب به رفتار اطرافیان را بداند.

از کجا بدانیم به بلوغ عاطفی رسیده ایم؟

دکتر نیما گنجی در گفت وگو با خبرنگاران، با بیان اینکه بلوغ عاطفی یکی از مراحل رشدی محسوب می گردد و در راستای بلوغ جسمی و جنسی، شناختی، اجتماعی و مالی، یک عنصر حیاتی برای داشتن زندگی رضایت بخش به شمار می رود، اظهار کرد: بلوغ عاطفی یک عامل اثرگذار و معین کننده در پیروزیت زندگی مشترک و روابط بین فردی است که به شخص یاری می نماید تا در موقعیت های بحرانی زندگی ، تصمیمات منطقی بگیرد و اجازه ندهد که احساسات بیش از حد تصمیماتش را تحت تأثیر قرار دهد.

این روانشناس اظهار کرد: افرادی که به بلوغ عاطفی می رسند، در قبال زندگی خود کاملا مسئولیت پذیرند، در روبرو با مسائل زندگی واکنشهای صرفا هیجانی و یا احساسی نشان نمی دهند، به درستی از احساسات و عواطف و هیجانات خود و علل زیربنایی آن آگاهی دارند و کوشش خود را به منظور رفع مشکلشان انجام می دهند، همچنین دیگران را به خاطر مسائل خودشان مورد شماتت قرار نمی دهند و مسئولیت اشتباهاتشان را می پذیرند.

افراد در چه سنی به بلوغ عاطفی می رسند؟

وی اضافه نمود: بلوغ عاطفی در افراد مختلف با توجه به سبک زندگی، آموخته ها، شرایط محیطی و ... در سنین مختلفی فرا می رسد و نمی توان بلوغ عاطفی را مشروط به سن خاصی کرد، همچنین نمی توان با قاطعیت گفت که تمامی افراد در کهنسالی به بلوغ عاطفی می رسند و امکان بلوغ عاطفی در جوانی را منکر شد.

افراد دارای بلوغ عاطفی چه ویژگی هایی دارند؟

به گفته گنجی، یکی از خصوصیات افراد با بلوغ عاطفی تحمل تنش است، به گونه ای که موضوعات کوچک، چندان باعث ناراحتی آنان نمی گردد، سایرین به سادگی قادر به عصبانی کردن آنان نیستند و مدیریت خشم خوبی دارند.

وی مهربانی و محبت بدون چشم داشت را از ویژگی کلیدی افراد دارای بلوغ عاطفی دانست و اضافه نمود: کینه توزی و نفرت پراکنی در شاکله شخصیت این افراد جایگاهی ندارد و آموختن از تجربیات و اشتباهات زندگی، پذیرش واقعیات زندگی و سازگاری با آن، انتقادپذیری و کوشش به منظور هرچه بامعنا کردن زندگی از مشخصه مشترک این افراد است.

استقلال عاطفی چیست؟

این روانشناس معتقد است که در نقطه مقابل وابستگی عاطفی، استقلال عاطفی قرار گرفته است که در حقیقت یکی از ابعاد بلوغ عاطفی است. اگر فردی قادر باشد خودش را از دیگران مجزا کند و افکار، ایده ها، احساسات، هیجانات و خواسته های مستقل داشته باشد، استقلال عاطفی دارد. استقلال عاطفی یکی از شروط لازم و نه کافی بلوغ عاطفی است، در نتیجه وجود وابستگی عاطفی در یک شخص به نوعی بیانگر عدم بلوغ عاطفی در اوست.

وی درباره اهمیت استقلال عاطفی در ازدواج گفت: پیش شرط ازدواج پیروز داشتن استقلال عاطفی است و استقلال عاطفی نیز شرط لازم بلوغ عاطفی؛ بنابراین انتظار ازدواج پیروز با شخصی که بلوغ عاطفی ندارد چندان واقع بینانه نخواهد بود. یکی از نشانه های بلوغ عاطفی این است که فرد بتواند در کنار یک انسان دیگر با در نظر دریافت احتیاجهایش زندگی کند و برای رفع کردن احتیاجهای همسرش احساس مسئولیت کند، یعنی زندگی دو نفره را آموخته و در زندگی بچگانه خود دست و پا نزند و بالغانه بفهمد که حتی اگر احتیاج همسر برای او خوشایند نیست باید برای برآورده کردن احتیاج او کوشش کند.

اهمیت بلوع عاطفی در زیست اجتماعی افراد

این روانشناس ادامه داد: بلوغ عاطفی به طور ساده یعنی این که فرد بتواند احساسات خود را کنترل کند. زمانی می توان گفت که فردی از نظر احساسی بالغ است که درشرایط مختلف زندگی زیر فشار ناملایمات خرد نگردد و یاد بگیرد که با مسائل عاقلانه برخورد کند و در رفع آن ها بکوشد. درباره مسائل و مسائل مشورت و بحث کند و نقدها منصفانه را بپذیرد. بدون این که افسرده و عصبی گردد با مسائل ناراحت کننده و تلخ روبرو گردد، بی آن که از آن ها فرار کند و از دلواپسی ها و ترس های بچگانه بر حذر باشد.

به گفته گنجی، مسئله بلوغ عاطفی مسئله ای مهم است که اگر افراد به آن توجه نکنند ممکن است در زندگی خانوادگی و اجتماعی با مشکل روبرو شوند، مسلما کسی که از نظر عاطفی به سطحی از رشد و بلوغ نرسیده است نمی تواند زندگی مسالمت آمیزی را با افراد خانواده و در جامعه داشته باشد، زیرا که هنوز تسلطی بر عواطف و احساسات خود ندارد و این که نمی داند چگونه آن ها را کنترل کند. شخصی که دارای بلوغ عاطفی است، در خصوص مسائل زندگی نظر واقع بینانه ای دارد، دارای فلسفه زندگی معینی است که بر اساس آن می تواند از بحران های دائمی زندگی جلوگیری کند و می داند چگونه با دیگران سازش کند.

چگونه به بلوغ عاطفی برسیم؟

وی در پایان با بیان اینکه بلوغ عاطفی امری اکتسابی و تحت تاثیر مولفه هایی همچون میزان غنی بودن آموزش، محیط زندگی و تحصیلی، روابط اجتماعی، سلامت روان جامعه و... است، به ارائه راهکارهایی برای دست یابی به بلوغ عاطفی پرداخت و اظهار کرد: آموزش های روانشناختی نظیر آموزش کنترل رفتارهای تکانشی، کنترل خشم و عصبانیت، همدلی، تشخیص وبه رسمیت شناختن تشابهات و تفاوت ها میان مردم واداره هیجانات خود، برقراری ارتباط، ارزیابی خطرها، عزت نفس مثبت، حل مساله، تصمیم گیری، ایجاد هدف، مهارتهای ارتباطی بعضی از راه های دستیابی سریعتر به بلوغ عاطفی است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 27 آبان 1399 بروزرسانی: 27 آبان 1399 گردآورنده: droidgamers.ir شناسه مطلب: 780

به "از کجا بدانیم به بلوغ عاطفی رسیده ایم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از کجا بدانیم به بلوغ عاطفی رسیده ایم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید