اعتبار کافی برای بازسازی یخدان میرفتاح تخصیص پیدا نکرده است

به گزارش بازی های اندروید، ایسنا/ براساس سخنان رئیس اداره میراث فرهنگی ملایر، اعتبار کافی برای بازسازی یخدان میرفتاح تخصیص پیدا نکرده است.

اعتبار کافی برای بازسازی یخدان میرفتاح تخصیص پیدا نکرده است

جهت دریافت خدمات بازسازی ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

ابراهیم جلیلی اظهار کرد: فعالان حوزه میراث فرهنگی، توریستی و صنایع دستی یکی از پرآسیب ترین اقشار خسارت دیده از کرونا بودند به طوریکه در سال گذشته درآمد موزه ها و اماکن تاریخی به علت تعطیلی 155 روزه، 40 تا 60 درصد کاهش یافت.

وی به کاهش 70 درصدی توریستی در دوران بیماری کرونا در دنیا اشاره و بیان نمود: در سه ماه اول قرنطینه کل صنعت توریستی تعطیل و منفعل بود و با گذشت یک سال و نیم از شیوع ویروس کرونا این بخش همچنان منفعل است.

وی با اشاره به وجود 350 اثر تاریخی شناسایی شده در شهرستان ملایر افزود: از این تعداد، 200 اثر شامل خانه های قدیمی، حمام ها، کاروانسرا، بازار سنتی، مساجد، برج و قلعه و 163 تپه واجد ارزش به ثبت ملی رسیدند، علاوه بر این هفت اثر معنوی شامل مراسم تعزیه خوانی روستای آورزمان، مراسم شیره پزی روستای مانیزان، شیوه پخت باسلوق، رنگرزی، نقش و نگار کوچه باغ های روستای جوزان، مرواربافی و کلوچه پزی ملایر به ثبت ملی رسیده است.

جلیلی با بیان اینکه 19 درصد از آثار تاریخی ثبت شده یا ثبت نشده کشور متعلق به شهرستان ملایر است، اضافه نمود: در سال 99 اعتبار مصوب شده برای بخش بازسازی اضطراری بناهای تاریخی، اکتشاف و باستان شناسی در شهرستان ملایر، 500 میلیون تومان بود که 300 میلیون تومان از این مبلغ تخصیص یافت.

وی اعتبار تخصیص یافته به حوزه بازسازی اضطراری بناهای تاریخی، اکتشاف و باستان شناسی را نسبت به آثار تاریخی موجود در شهرستان بسیار کم دانست و گفت: با پیگیری های انجام شده و تخصیص اعتباراتی از حوزه اعتبار ملی و نیز یاری استاندار، اداره میراث فرهنگی اقدامات لازم در این حوزه را در حد توان انجام داده است.

عدم تخصیص اعتبار از محل اعتبارات مدیریت بحران برای بازسازی یخدان میرفتاح

وی پیرامون اینکه اعتبار کافی برای بازسازی یخدان میرفتاح تخصیص پیدا ننموده است، مطرح نمود: این بنای تاریخی که فروردین سال 98 بر اثر ریزش برف و باران سنگین تخریب شد، دارای چند قسمت است که در سالهای 80 تا 82 در چندین مرحله بازسازی و بازسازی و آماده راه اندازی بود که گنبد آن در بارندگی های فروردین 98 فرو ریخت.

جلیلی با تأکید بر اینکه یخدان این اثر تاریخی با بیش از شش متر در عمق زمین قرار گرفته، بطور کامل سالم است، توضیح داد: دیواره بین یخدان و گنبد بر اثر ریزش برف و باران آسیبی ندیده است و گنبد سایه انداز این اثر که برای جلوگیری از تابش مستقیم آفتاب به یخ داخل یخدان ایجاد شده، فرو ریخت. در نخستین اقدام به منظور حفاظت اضطراری و جلوگیری از احتمال خسارت انسانی، حصارکشی بنا به طول 130 متر و اعتبار 130 میلیون تومان انجام شد.

وی به تهیه فتوگرامتری و تهیه 1000 عکس هوایی با هزینه 10 میلیون تومان اشاره و گفت: حدود 45 میلیون تومان مصالح همچون آهک مخصوص و آجر خریداری و برای حفاظت فیزیکی بنا نیز یک نگهبان در یخدان مستقر کردیم و به طور کلی تا به امروز اداره میراث فرهنگی ملایر در مجموع 200 میلیون تومان برای بازسازی یخدان میرفتاح هزینه نموده است.

جلیلی با بیان اینکه از محل اعتبارات مدیریت بحران، اعتباری برای بازسازی این بنا تخصیص پیدا ننموده است، اظهار کرد: با پیگیری مدیرکل میراث فرهنگی، توریستی و صنایع دستی استان همدان، توسط فرماندار ویژه ملایر از محل استانی و ردیف متوازن، 600 میلیون تومان اعتبار برای بازسازی یخدان مصوب شد که از این مبلغ 210 میلیون تومان تخصیص یافت.

وی ادامه داد: از محل این اعتبار تا به امروز اقداماتی از جمله آواربرداری، تخریب و جداسازی الحاقات، تخریب پایه های فرسوده، استحکام بخشی پایه های بیرونی بنا، مقاوم سازی پی اثر، خرید مصالح چوبی، ساخت قالب، تخلیه و حمل آوار به بیرون از محوطه با هزینه 310 میلیون تومان انجام شد.

جلیلی اضافه نمود: طرح استحکام بخشی بنا توسط اساتیدی از وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و توریستی با هزینه 500 تا 600 میلیون تومان تهیه شده و به محض بستن قرارداد، کار استحکام بخشی ادامه می یابد و با توجه به جمع شدن آب در زمان بارندگی در این منطقه، ممکن است با قرارگیری گنبد، دیواره فرو بریزد پس بنا باید به گونه ای اصولی بازسازی شود که روی پای خود بایستد و بتواند خود را حفظ کند.

راه اندازی دستکندهای سامن و ارزانفود تا خاتمه دولت یازدهم

رئیس اداره میراث فرهنگی ملایر در بخش دیگری به دستکندهای سامن و ارزانفود به عنوان پایگاه های ملی استان همدان اشاره و بیان نمود: سال گذشته قراردادی برای احیا و استحکام بخشی دستکندهای سامن به مبلغ 110 میلیون تومان بسته شد و در حال حاضر نیز با بستن قراردادی از محل اعتبارات ملی به مبلغ 270 میلیون تومان، پیمانکار مشغول ساخت طرح نمایی برگرفته از دوران اشکانی برای بخش ورودی این پروژه است.

جلیلی اضافه نمود: مبلغی حدود 200 میلیون تومان نیز برای تکمیل خروجی این پروژه اعتبار در نظر گرفته شده است البته به علت قرارگیری خروجی این پروژه در جهت خیابان، تکمیل آن منوط به همکاری شهرداری است و امیدواریم تا خاتمه کار دولت یازدهم این پروژه به بهره برداری برسد.

وی با اشاره به اینکه شهر سامن جز نخستین شهرهایی است که بازارچه، صنایع دستی و سوغات داشته است، گفت: موقعیت جغرافیایی شهرستان، امکان استفاده از ظرفیت نمایشگاه های مبل منبت، وجود امامزاده سام و هام به عنوان یک اثر هنری معنوی و دارای قدیمی ترین ضریح منبت شده و نیز وجود اقامتگاه بومگردی از جمله ظرفیت های شهر سامن است که می توان با استفاده از آنها، یک بخش توریستی برای این شهر ایجاد کرد.

بازسازی و ایجاد زیرساخت های خدماتی ارگ نوشیجان با 400 میلیون تومان

جلیلی در بخش دیگری به تپه نوشیجان به عنوان یکی از پایگاه های ملی اشاره و توضیح داد: گزارش ثبت دنیای ارگ باستانی نوشیجان در سال 97 تهیه و به وزراتخانه مرکزی تهران ارسال شد و پس از بازدید معاون وزراتخانه و مدیرکل دفتر ثبت آثار ملی در همان سال تصمیم گرفته شد که این پرونده با عنوان نیایشگاه های دوران مادها به سازمان دنیای یونسکو معرفی شود.

وی مطرح نمود: ثبت آثار به صورت زنجیره ای از شانس بیشتری در رقابت با سایر آثار به منظور ثبت دنیای برخوردار است و به همین منظور این پرونده با عنوان نیایشگاه های دوران مادها شامل ارگ باستانی نوشیجان و ابنای تاریخی موجود در شهرستان های ملایر، قهاوند و فامنین بعد از کاوش به صورت یک مجموعه به سازمان دنیای یونسکو معرفی می شود.

جلیلی با بیان اینکه ایجاد و توسعه زیرساخت های خدماتی و رفاهی شامل آب و برق، تلفن و گاز برای ثبت دنیای این محوطه لازم است، یادآور شد: به علت غیرقابل استفاده بودن آب چاه این منطقه برای شرب، با همکاری شرکت آب و فاضلاب آب شرب محوطه با هزینه 30 میلیون تومان در سال گذشته وصل شد. طرح گازرسانی به این محوطه نیز با ساخت اتاقک تقلیل فشار، لوله کشی و نصب ایستگاه با هزینه 150 میلیون تومان در حال اجرا است.

رئیس اداره میراث فرهنگی ملایر به ضرورت ایجاد فضای سبز برای جذب توریست به این منطقه تأکید و مطرح نمود: به علت شوره زار بودن خاک منطقه، درختان خاصی مانند سنجد، اقاقیا و پسته در آنجا رشد می نماید و زمان عمل آوری و رشد این درختان طولانی است.

وی با بیان اینکه در سال گذشته حدود 400 میلیون تومان برای بازسازی و زیرساخت های خدماتی این بنا هزینه شده است، ادامه داد: قرارداد تهیه اسناد دیجیتالی از ارگ باستانی نوشیجان نیز از محل اعتبارات ملی بسته شده و تمامی اسناد این اثر تاریخی در حال جمع آوری است همچنین در بخش آتشکده غربی به منظور جلوگیری از تخریب، شستشو و از بین رفتن آن، از پوشش موقت به طول 250 متر با هزینه 100 میلیون تومان به جای کاهگل اندود کردن استفاده شد.

خانه منصوری در جهت تملک توسط شهرداری

وی همچنین به خانه تاریخی منصوری واقع در بلوار سیف الدوله، در زمینی به مساحت تقریبی 2850 متر و 400 مترمربع زیربنا اشاره و گفت: این عمارت در دوطبقه به صورت باغ و عمارت واقع شده، طبقه همکف بنا به دوره قاجاریه و طبقه دوم به دوره پهلوی برمی شود و در دی سال 1380 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

جلیلی از بازسازی اضطراری این بنا توسط اداره میراث فرهنگی با هزینه 110 میلیون تومان در دهه 80 اطلاع داد و گفت: در تیر سال 1390 با شکایت و پیگیری وراث خانه منصوری و حکم دیوان عدالت اداری اثر مذکور از فهرست آثار ملی کشور خارج شده است و در حال حاضر ورثه و وکیل آنها اجازه بازسازی اضطراری را نمی دهند.

رئیس اداره میراث فرهنگی ملایر ادامه داد: در حال حاضر اعتبارات میراث فرهنگی کفاف تملک این بنا را نمی دهد و قرار شد شهرداری با واگذاری 12 قطعه زمین واقع در خیابان سعدی که در اختیار اداره راه و شهرسازی است، به وراث خانه منصوری، این خانه را تملک کند اما به علت عدم همکاری واحد املاک اداره راه و شهرسازی، توافق نامه لغو شد.

جلیلی مطرح نمود: در حال حاضر قرار است 22 قطعه زمین از اراضی ملی در خیابان امام رضا که امکان ساخت ندارد، به وسیله مراجع قانونی واگذار شود و شهرداری با اعتبار حاصل از واگذاری این زمین ها، خانه منصوری را تملک کند.

منبع: همگردی
انتشار: 14 تیر 1400 بروزرسانی: 28 شهریور 1400 گردآورنده: droidgamers.ir شناسه مطلب: 1206

به "اعتبار کافی برای بازسازی یخدان میرفتاح تخصیص پیدا نکرده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعتبار کافی برای بازسازی یخدان میرفتاح تخصیص پیدا نکرده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید