ایران و یونان مسئولیت جهانی برای مقابله با افراطی گری و خشونت دارند

به گزارش بازی های اندروید، معاون اول رئیس جمهور گفت: دو کشور که دارای تمدن غنی و تاریخی هستند مسئولیت جهانی برای مقابله با افراطی گری و خشونت در دنیای امروز دارند.

ایران و یونان مسئولیت جهانی برای مقابله با افراطی گری و خشونت دارند

سفر با تور ارزان یونان را از دست ندهید و از نزدیک با سرزمین اسطوره های باستانی آشنا شوید و شهرهای سانتورینی، آتن و میکونوس را ببینید.

به گزارش حوزه دولت خبرنگاران، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور صبح امروز(دوشنبه) در ملاقات با الکسیس سیپراس نخست وزیر یونان، گفت: ایران و یونان می توانند با اتکاء به فرهنگ و تمدن غنی خود در ساختن تمدن امروز بشری نقش اساسی داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران برای ارتقاء مناسبات سیاسی و اقتصادی خود نقشه راه دو جانبه منطقه ای و بین المللی تدوین نموده است، گفت: تهران از توسعه همکاری ها با آتن در همه بخش ها استقبال می نماید.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به کاهش حجم مناسبات اقتصادی در سالهای اخیر که در اثر سوء تفاهمات نسبت به فعالیت های صلح آمیز هسته ای کشورمان به وجود آمد اظهار امیدواری کرد با توجه به فرصت جدید پس از اجرای برجام سطح این مناسبات بیش از پیش گسترش یافته و موجب جبران عقب ماندگی های گذشته گردد.

جهانگیری با اشاره به همکاری های گذشته دو کشور در مورد انرژی ابراز امیدواری کرد با رفع شدن بعضی موارد یونان دوباره به صندلی پیشین خود در این عرصه بازگردد.

وی با بیان اینکه بایداز همه ظرفیت های موجود برای ارتقاء سطح همکاری های تجاری متناسب با روابط سیاسی و سابقه همکاری های دو کشور استفاده کرد به موقعیت استراتژیک ایران در منطقه و وجود بازار 400 میلیون نفری کشورهای آسیای میانه اشاره نمود و گفت: ایران می تواند پایگاه مناسب و بازار مطمئنی برای صادرات محصولات یونان و کشورهای اتحادیه اروپا به منطقه باشد.

معاون اول رئیس جمهور تشکیل کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی و نیز ایجاد کمیته مشترک مشورت های سیاسی در وزارتخانه های مربوطه دو کشور را موجب شناسایی بسترهای همکاری و رفع شدن موانع پیش رو ارزیابی کرد و خواستار فعال شدن کمیسیون مشترک به منظور رایزنی های گسترده و هدفمند برای توسعه فعالیت ها در بخش های حمل و نقل، گردشگری، بهداشت و آموزش پزشکی شد.

جهانگیری با ابراز تأسف از اینکه همکاری های علمی و فرهنگی ایران و یونان به عنوان دو کشوری که مهد تمدن در شرق و غرب هستند متناسب با صندلیشان توسعه پیدا ننموده است، بر تعامل بیشتر بخش های دانشگاهی و علمی نظیر تبادل استاد و دانشجو و نیز فراهم کردن تسهیلات لازم برای سفر و آشنا شدن ملت های دو کشور با یکدیگر تاکید نمود.

وی حضور نخست وزیر یونان در تهران را به معنای وجود اراده سیاسی برای توسعه روابط و نقطه عطفی در مناسبات فی مابین دانست و بر تشکیل بخش خصوصی دو کشور برای تعمیق بیشتر همکاری ها تاکید نمود.

معاون اول رئیس جمهور سپس به اوضاع منطقه و تهدید جدی گروه های تروریستی برای منطقه و صلح جهانی اشاره نمود و با بیان اینکه این گروه ها از سوی بعضی کشورهای منطقه حمایت های ایدئولوژیک، اقتصادی و تسلیحاتی می گردد گفت: مبارزه واقعی با این گروه ها در صورتی انجام خواهد شد که با گروه ها و کسانی که از آنها حمایت اقتصادی، تسلیحاتی و ایدئولوژیکی انجام می دهند مقابله کنیم.

جهانگیری توضیح داد: اگر حضور و اقدامات ایران علیه گروه های تروریستی نبود امروز داعش کشورهای عراق و سوریه را در اختیار داشت و ما فکر می کنیم حل مسئله منطقه تنها در صورت مبارزه اصولی با گروه های تروریستی اتفاق خواهد افتاد.

وی با بیان اینکه کشورهای جنوب قاره اروپا نظیر یونان در معرض خطرات بیشتری از سوی این گروه ها هستند آمادگی تهران برای افزایش همکاری ها در مورد مسائل امنیتی را یادآور شد.

جهانگیری اضافه کرد: بدون تردید حل مسئله سوریه تنها به وسیله مذاکره امکان پذیر است و باید به رای و نظر مردم سوریه احترام گذاشت و ایران آمادگی کامل دارد تا با جامعه جهانی در این باره همکاری جدی انجام دهد.

الکسیس سیپراس نخست وزیر یونان نیز ضمن تشکر از استقبال گرم دولت و ملت ایران از اینکه بعنوان نخستین نخست وزیر کشوری اروپایی پس از اجرای برجام از ایران ملاقات می نماید ابراز خرسندی کرد و گفت: توافق میان ایران و کشورهای 1+5 توافقی مهم بود که چشم انداز بسیار مثبتی فراروی ایران و همه کشورهایی که مایلند با ایران همکاری راهبردی داشته باشند ایجاد نموده است.

وی تاکید نمود: ایران کشوری مهم و قدرتمند در منطقه است و ایجاد ثبات در منطقه ناامن خاورمیانه تنها با حضور ایران میسر است.

نخست وزیر یونان با تاکید براینکه توسعه روابط چه در بخش اقتصادی و چه در بخش سیاسی نیازمند مبنای قوی است توضیح داد: ایران و یونان از پشتوانه فرهنگی و تاریخی برخوردار هستند و مبنایی قوی تر از این برای توسعه مناسبات فی مابین وجود ندارد و اهمیت این موضوع ایجاب می نماید که دو کشور همکاری های خود را در بخش فرهنگی نیز افزایش دهند.

وی با بیان اینکه در سالهای اخیر به دلیل عملکرد گروه های تروریستی و مداخله نظامی در خاورمیانه مردم این منطقه مجبور به ترک خانه های خود و مهاجرت به اروپا شدند گفت: متاسفانه نتیجه این رفتارها و مداخله ها شرایط دشواری بوده که بر اروپا تحمیل شده و هزینه آن را بویژه یونان می پردازد.

سیپراس تمایل عمیق خود برای حل و فصل اساسی مسئله سوریه را یادآور شد و گفت: ما خواستار صلح در این سرزمین و تعامل مذهبی و سیاسی بین تمامی گروه ها هستیم.

نخست وزیر یونان در بخش دیگری از سخنانش بر گسترش همکاری های راهبردی با ایران در دوران پسابرجام را خاطرنشان ساخت و گفت: دو کشور می توانند همکاری های وسیعی در حوزه های انرژی، کشتیرانی، تجارت، جهانگردی و فناوری های جدید داشته باشند و از امکانات موجود به بهترین نحو استفاده نمایند.

وی با اشاره به حضور نمایندگان ده ها شرکت یونانی در هیات همراهش برای توسعه روابط تجاری گفت: اطمینان می دهیم که یونان بعنوان عضو اتحادیه اروپا و کشوری که در میان سه قاره قرار گرفته نقش سازنده ای برای توسعه مناسبات تهران با سایر اعضای اتحادیه اروپا ایفا خواهد نمود.

وی با اشاره به برقراری پرواز مستقیم میان دو پایتخت گفت: خوشبختانه فاصله بین دو کشور کوتاه شده و امیدواریم این پرواز به صورت روزانه برقرار باشد و موجب آشنایی ملت های دو کشور با یکدیگر گردد.

وی با تشریح برنامه ها و ظرفیت های کشورش در زمینه انرژی، فناوری های نو و گردشگری گفت: بخش خصوصی یونان آمادگی کامل برای همکاری با بخش خصوصی ایران دارد.

منبع: تسنیم
انتشار: 7 خرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: droidgamers.ir شناسه مطلب: 430

به "ایران و یونان مسئولیت جهانی برای مقابله با افراطی گری و خشونت دارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران و یونان مسئولیت جهانی برای مقابله با افراطی گری و خشونت دارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید