جلد 51 فهرست نسخ خطی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران منتشر شد

به گزارش بازی های اندروید، به گزارش خبرنگاران، جلد 51 فهرست نسخ خطی سازمان اسناد و کتابخانه ایران در دو مجلد منتشر شد. جلد اول این فهرست، 199 نسخه خطی فارسی و عربی را در بردارد و جلد دوم این مجموعه از فهرست نسخ خطی به 101 نسخه خطی فارسی و عربی اختصاص دارد که بخشی از گنجینه نسخه های خطی کتابخانه ملی ایران را معرفی شده است.

جلد 51 فهرست نسخ خطی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران منتشر شد

در تهیه این فهرست، از قواعد استاندارد فهرست نویسی برای یکدست سازی اطلاعات نسخه های خطی استفاده شده و این اطلاعات این کتاب در دو بخش کتابشناسی و نسخه شناسی ارائه شده است.

فهرست نویسان نسخه های خطی در ایران از سال 1305 شمسی گام در راستا تدوین فهرست ها گذارده اند. هر فهرست نویس با تکیه بر تجربه و دانش خود در زمینه نسخه شناسی و کتاب شناسی، به تدوین فهرست خود پرداخته است. به همین دلیل چگونگی و شیوه تدوین در این فهرست ها یکسان نیست.

تفضلی شادپور مؤلف جلد 51 فهرست نسخ خطی سازمان اسناد و کتابخانه ایران در بخشی از مقدمه کتاب آورده است که: فهرست های نسخه های خطی پایه و اساس منابع آینده است، امید دارم فرهیختگان حوزه خطی با تذکر نکته ها و کاستی های این فهرست راستا تصحیح منابع آینده را هموار نمایند.

لازم به شرح است: با انتشار این دو جلد، تعداد منشورات سازمان به 1557 جلد و تعداد فهرست های نسخه های خطی منتشر شده کتابخانه ملی ایران به 52 جلد رسید.

علاقه مندان برای تهیه این کتاب می توانند به فروشگاه انتشارات سازمان واقع در ساختمان کتابخانه ملی ایران و به صورت غیرحضوری به فروشگاه آنلاین انتشارات سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران به http://bookshop.nlai.ir مراجعه نمایند.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 16 بهمن 1399 بروزرسانی: 16 بهمن 1399 گردآورنده: droidgamers.ir شناسه مطلب: 937

به "جلد 51 فهرست نسخ خطی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران منتشر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جلد 51 فهرست نسخ خطی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران منتشر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید