حذف مصرف گاز در تهران و جایگزینی آن با برق در آینده

به گزارش بازی های اندروید، خبرگزاری خبرنگاران- شهردار تهران از برنامه ریزی برای حذف مصرف گاز در تهران و جایگزینی کامل برق بجای آن در مرکز اطلاع داد.

حذف مصرف گاز در تهران و جایگزینی آن با برق در آینده

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران از وزارت نیرو (پاون)، آقای علیرضا زاکانی در نشست مشترک با شرکت توانیر افزود: اعمال مدیریت بهینه مصرف در حوزه روشنایی معابر شهری، فضا های سبز و ساختمان های اداری با بهره گیری از سامانه های نوین روشنایی و لامپ های فوق کم مصرف بسیار پراهمیت است، البته آرمان بلند ما در این بخش این است که بتوانیم گاز را از تهران حذف کنیم و شهر بر مدار برق اداره گردد.

شهردار تهران با بیان اینکه برای اجرای برنامه ها، هیئت مشترکی را تشکیل می دهیم تا تفاهم نامه ای منعقد و مسائل را معین تکلیف کنیم، گفت: در مورد هوشمندسازی و ایجاد زمینه بهره مندی از امکانات سوخت های غیر فسیلی نیز ظرفیت های گسترده ای در تهران وجود دارد.

وی ادامه داد: در این زمینه اولین قرارداد را برای خرید 50 اتوبوس برقی برای استفاده در خیابان جمهوری بستیم، بعلاوه باید در مورد شرایط اتوبوس در تهران بعد از نوسازی و بازسازی اتوبوس ها به سمت اتوبوس های برقی و یا خودرو های هیبریدی در شهر برویم.

زاکانی افزود: در بحث موتور های برقی، مذاکراتی با شرکت های سازنده انجام و پیشنهاد دادیم که اگر این موتور ها یک اتاقک داشته باشند جنبه ایمنی بالاتری داشته و آلودگی هوا هم از سوی موتورسیکلت ها رفع گردد.

شهردار تهران اظهار داشت: در حال حاضر بین 3 تا 4 میلیون موتورسیکلت در شهر وجود دارد که کارگروهی تشکیل دادیم تا هم هویت موتور با صاحبش معین و هم با سیستم کنترل عبور، تبدیل موتور های کاربراتوری به برقی را دنبال کنیم.

زاکانی اعلام کرد: این کارگروه مستمر باشد تا صرفه جویی ایمنی و توجه به مسائل زیست محیطی را باهم داشته باشیم. تیم مشترک با معاونت های مختلف به صورت دوره ای جلسه و پیوست های کارشناسی داشته باشند تا با عملیاتی کردن آن بتوان چهره شهر را تغییر داد.

آمادگی توانیر برای همکاری در زیباسازی و کاهش مصرف انرژی مرکز

محمدحسن متولی زاده، مدیرعامل شرکت توانیر نیز در این خصوص گفت: اقدامات ما در این حوزه باعث می گردد هم شهر زیبا گردد و هم مصرف انرژی کاهش پیدا کند و اگر شهرداری تهران وارد این عرصه گردد الگوی سایر شهر ها خواهد شد.

مدیرعامل شرکت توانیر افزود: بحث شبکه های فرسوده در هسته مرکزی شهر تهران بسیار مهم است و در بخش زمین و امکانات در این موضوع فرصت های خوبی داریم که باید همکاری فی مابین انجام گردد.

متولی زاده بعلاوه اظهار داشت: بعلاوه یکی از مهمترین مواد آلاینده مربوط به مجموعه های متحرک از جمله موتورسیکلت است که باید شرایط استفاده از موتور های برقی را فراهم کنیم و این یک فرصت مناسب است.

در این نشست آرش کردی، مدیرعامل شرکت برق منطقه ای تهران نیز درباره شرایط بعضی از پست های داخل تهران گفت: در منطقه ها کریمخان و پونک پست های فرسوده و قدیمی داریم و باید زمینه ای فراهم گردد تا هیئت مشترکی بین شهرداری و صنعت برق برای معین شدن شرایط این زمین ها که بعضا می تواند کاربری تجاری هم داشته باشد تشکیل و یک تفاهم و قرارداد انجام گردد.

کردی با بیان اینکه خطوط هوایی موجود در تهران دارای حریم هستند، اظهار داشت: به علت مسائل زیست محیطی و مبلمان شهری، شهرداری تقاضای جابجایی آن ها را دارد.

وی افزود: در واقع بحث آزادسازی حرایم در این خطوط مطرح است و منطقه ها مشترکی داریم که جای کار دارد.

در ادامه این نشست، سرپرست شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ نیز با بیان اینکه بر اساس پیش بینی های صورت گرفته، مصرف برق 5 هزار و 500 مگاواتی در انتظار شهر تهران است، گفت: با بهره گیری از تمامی توان فنی متخصصان خود در تلاشیم تا با اعمال مدیریت مصرف 1000 مگاواتی مانع از بروز مسائل برای شهروندان تهرانی شویم.

کامبیز ناظریان افزود: 370 هزار شعله چراغ و 10 هزار کیلومتر راستا روشنایی در شهر داریم و با برنامه ریزی که صورت گرفته است تا سرانجام سال آینده 70 هزار شعله لامپ معابر شهری تهران با لامپ های فوق کم مصرف جایگزین خواهد شد تا ضمن زیباسازی هرچه بیشتر فضای شهر و کاهش هزینه های فنی این بخش، صرفه جویی قابل ملاحظه ای را نیز در حوزه روشنایی معابر مرکز ببینیم.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 23 تیر 1401 بروزرسانی: 23 تیر 1401 گردآورنده: droidgamers.ir شناسه مطلب: 1608

به "حذف مصرف گاز در تهران و جایگزینی آن با برق در آینده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حذف مصرف گاز در تهران و جایگزینی آن با برق در آینده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید