خشم مقامات مذهبی اروپا از بی توجهی کمیسیون اروپایی به مسئله آزادی مذاهب

به گزارش بازی های اندروید، مقامات مذهبی اتحادیه اروپا به شدت از این مسئله که کمیسیون جدید اروپایی مسئولیت نماینده ویژه اتحادیه اروپا برای آزادی مذاهب را لغو نموده است خشمگین و ناراضی هستند.

خشم مقامات مذهبی اروپا از بی توجهی کمیسیون اروپایی به مسئله آزادی مذاهب

با ما سفر کنید و با تور ارزان اروپا از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، کمیسیون اتحادیه اروپا به ریاست اورزولا فون در لاین، مسئولیت نماینده ویژ اتحادیه اروپا برای آزادی مذاهب را لغو نموده است.

بسیاری از نمایندگان مهم مذهبی اروپا انتقاد شدیدی به این موضع کمیسیون اروپایی وارد نموده اند. پینچاس گلدشمیدت، یکی از مقام های اقلیت های مذهبی در اتحادیه اروپا در این باره به دویچه وله گفته است: در دورانی که در آن یهودیان و دیگر اقلیت های مذهبی به صورت آنلاین و آفلاین در تیررس خشونت ها و حملات افراط گرایان قرار دارند و هواداران مذاهب مورد آزار و اذیت قرار می گیرند این یک پیغام نادرست از طرف اتحادیه اروپا است.

وی در گفتگویی با دویچه وله آلمان درباره این موضع گیری اتحادیه اروپا که نمی خواهد نماینده ویژه برای آزادی مذاهب را معرفی کند ابراز نارضایتی کرد.

اواسط ژوئن امسال میلادی تعیین شد که کمیسیون اروپایی هیچ نماینده ویژه ای را برای این منظور بر نمی گزیند. در دوره یان کلود یونکر، ریاست قبلی کمیسیون اروپایی، یان فیگل اسلواکی این مسئولیت را بر عهده داشت. یونکر در سال 2016 این مسئولیت در کمیسیون اروپایی را ایجاد کرد.

حالا اورزو لا فون در لاین، جانشین یونکر تصمیم گرفته این مسئولیت را از کمیسیون حذف کند. به جای آن معاون رئیس کمیسیون اروپایی و نماینده ویژه حقوق بشر و دموکراسی در این اتحادیه باید به مسئله آزادی مذاهب هم بپردازند.

گلدشمیت با انتقاد از این تصمیم رئیس جدید کمیسیون اروپایی این طور گفته است که آیا اروپا با مذهب مسئله دارد؟ وی اضافه کرد: این مسئله حالا بیش از پیش مطرح می گردد که وقتی در کشوری آیین ها و آداب و رسوم دینی نه تنها زیر سوال قرار می گیرند، بلکه ممنوع می شوند در این صورت آزادی مذهب یک ارزش اروپایی است.

آیمن مزیک ، رئیس شورای مرکزی مسلمانان در آلمان هم با دید انتقادی به این تصمیم کمیسیون اروپایی نگریسته و ابراز امیدواری کرد که کمیسیون این تصمیم خود را مورد بازنگری قرار دهد. وی در این باره گفت که اقدامات بعضی کشورهای اروپایی علیه روسری و یا اصول مذهبی دیگر، هم یهودیان و هم مسلمانان را تحت تاثیر قرار می دهد.

وی در گفتگویی با دویچه وله تاکید نمود که آزادی مذهب یک حقوق بشر است و این حقوق بشر در بسیاری بخش های جهان زیر پا گذاشته می گردد.

وی اضافه کرد: از آنجایی که در اتحادیه اروپا هم کوشش هایی برای محدود کردن آزادی مذاهب وجود دارد این به همان میزان مهم تر است که انتصاب چنین مسئولیت هایی (نماینده ویژه اروپا برای آزادی مذاهب) متوقف نگردد.

مشابه چنین اظهاراتی از طرف بالاترین کشیش ارتدوکس در آلمان نیز ایراد شده است. متروپولیتن آگوستینوس، بالاترین کشیش ارتدوکس در آلمان در این باره به دویچه وله گفت: امروز بیش از هر زمان دیگری لازم است که ما در بروکسل چنین مسئولیتی را داشته باشیم.

وی که رئیس کنفرانس اسقف های ارتدوکس در آلمان است از احتمال عدم حساسیت کمیسیون اروپایی به این مسئله خبر داده و گفته است که این بی تفاوتی در بین مسیحیان یک فاجعه است.

بالاترین مقام های مذهبی کاتولیک در اتحادیه اروپا هم به این اقدام کمیسیون اروپایی انتقاد شدیدی وارد نموده اند.

اسقف اعظم لوکزامبورگ ، کاردینال ژان-کلود هالریچ ،که ریاست کمیسیون اسقفی COMECE اتحادیه اروپا را بر عهده دارد با اشاره به تاثیرات مفیدی که در حمایت از آزادی مذهب از طرف نماینده ویژه قبلی آزادی مذاهب در اتحادیه اروپا وجود داشت گفت: در شرایط کنونی جهانی سرکوب های بعضی دولت ها در بعضی موارد به سطح نسل کشی اقلیت های مذهبی و گروه ها رسیده است.

وی اضافه کرد: اتحادیه اروپا باید تعهد و نقش رهبری خود برای یک درک یکپارچه از مسئله آزادی فکر و مذهب و حقوق مربوط به آن را از جمله با انتصاب یک نماینده ویژه برای این منظور نشان دهد.

در روزهای گذشته همچنین 135 نفر از سیاستمداران مجلس آلمان درباره این تصمیم کمیسیون اروپایی ابراز تاسف کردند. آن ها از دولت آلمان درخواست کردند در دوران ریاست دوره ای بر اتحادیه اروپا شرایطی را فراهم کند که کار پیروز نماینده ویژه قبلی اتحادیه

اروپا برای آزادی مذاهب در پیش گرفته گردد.

گلدشمیت با تاکید بر اینکه کمیسیون جدید اروپایی باید به مسئله آزادی مذاهب اهمیت بیشتری بدهد گفت: در اینجا تنها مسئله آزادی مذاهب در سطح جهانی مطرح نیست، بلکه همچنین مسئله ادغام و امنیت جامعه اروپایی مطرح است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 11 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: droidgamers.ir شناسه مطلب: 619

به "خشم مقامات مذهبی اروپا از بی توجهی کمیسیون اروپایی به مسئله آزادی مذاهب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خشم مقامات مذهبی اروپا از بی توجهی کمیسیون اروپایی به مسئله آزادی مذاهب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید