خودروسازان خارجی نمی توانند از بازار ایران چشم پوشی کنند

به گزارش بازی های اندروید، شرکت های بزرگ اروپایی و آسیایی با آمدن پای قراردادهای سرمایه گذاری، اهمیت بازار مصرف خودرو و تولیدات نمایندگی در ایران را نشان دادند و با خروج آمریکا و متحدانش از این پیمان بین المللی که به شایعاتی در قبل و بعد از این اقدام منتهی شد، حالا جدی تر با خبر متوقف شدن برخی از این قراردادها در رسانه ها روبه رو می شویم که موجب سردرگمی در بازار مصرف برای انتخاب محصولات بدون پشتوانه تامین لوازم یدکی و خدمات پس از فروش شده است.

خودروسازان خارجی نمی توانند از بازار ایران چشم پوشی کنند

خبرنگاران | سرویس اخبار - همانطور که ادامه فعالیت خودروسازان داخلی در بازار دارای اهمیت است، واردات خودروهای خارجی نیز اهمیت ویژه ای دارد. این اهمیت را می توان در واکنش شرکت های خودرو ساز خارجی در زمان انعقاد قرارداد برجام بررسی کرد.

شرکت های بزرگ اروپایی و آسیایی با آمدن پای قراردادهای سرمایه گذاری، اهمیت بازار مصرف خودرو و تولیدات نمایندگی در ایران را نشان دادند و با خروج آمریکا و متحدانش از این پیمان بین المللی که به شایعاتی در قبل و بعد از این اقدام منتهی شد، حالا جدی تر با خبر متوقف شدن بعضی از این قراردادها در رسانه ها روبه رو می شویم که موجب سردرگمی در بازار مصرف برای انتخاب محصولات بدون پشتوانه تامین لوازم یدکی و خدمات پس از فروش شده است.

همچنین شاهد نمایندگان شرکت های خودروسازی خارجی هستیم که آینده ای نامعلوم برای قراردادهای خود در پیش رو دارند. در این خصوص موضوع را با حامد اسلامی، کارشناس صنعت خودرو در میان گذاشتیم و وی در گفت وگو با روزنامه دنیای خودرو درباره اهمیت بازار ایران برای شرکت های خودروسازی خارجی به بیان نقطه نظرات خود پرداخته است.

حامد اسلامی، کارشناس صنعت خودرو درخصوص دستاوردهای قرارداد بین المللی برجام برای صنعت خودرو در مدت زمانی که آمریکا هم به آن پایبند بود، گفت: پس از برجام شرکت های بزرگ خودروسازی، ایران را جای مناسبی برای سرمایه گذاری می دانستند و انتخاب بازار ایران توسط شرکت های بزرگ خودروسازی، نشان از اهمیت کشورمان برای آن ها بود.

اسلامی همچنین درخصوص شرایط رتبه بندی صنعت خودرو در ایران با توجه به این دوره زمانی تاکید کرد: در چهل سال گذشته، این حجم از توجه شرکت های خودروسازی اروپایی و آسیایی به بازار ایران بی سابقه بود. البته تفاهم نامه ها و پیش قراردادهایی که تنظیم شده است، صرف زمان و تجهیز زیرساخت در صنعت خودرو ایران را می طلبد که این آمادگی باید در شرکت های داخلی ایجاد شود.

وی می افزاید: درخصوص رتبه صنعت خودرو ایران در زمان برجام باید به توجه شرکت های سرمایه گذاری و خودروسازی استناد کرد. این میل ورود به بازار ایران نشان دهنده اهمیت و جایگاه مناسب خودرو سازی ما در منظر جهانی این صنعت است.

وی در ادامه گفت: اهمیت صنعت خودرو و بازار مصرف ایران برای شرکت های خودروسازی خارجی می تواند مانع از خروج این شرکت ها از بازار ما شود. بحث ماندن و یا رفتن شرکت های بزرگ یک جریان اقتصادی است و نیاز به زمان دارد. البته جریان های اقتصادی همیشه جذب یکدیگر می شوند و باید گفت بازار مصرف، نیازهای خود را تامین می کند و اگر مستقیما نتواند این خرید را انجام دهد، واسطه ها با صرف هزینه این تبادلات را انجام خواهند داد.

وی درباره شرایط آینده صنعت خودرو و واردات خودرو در برجام بدون حضور آمریکا اضافه کرد: برجام بدون آمریکا از ابتدا دور از ذهن نبود. صنعت خودرو در زمان تحریم های گذشته هم به فعالیت خود ادامه داده است. تنها مساله ای که تحریم های احتاقتصادی ایجاد می کند فشار بر مردم است زیرا آنها متحمل افزایش قیمت ها در صنعت خودرو خواهند بود.

این کارشناس صنعت خودرو درخصوص جایگاه خودروسازی های داخلی و نمایندگان شرکت های خارجی در ایران در مقایسه با کشورهای منطقه از نظر توانایی تولید و سهم خودروسازی ایران در جذب سرمایه خارجی از این بازار ادامه داد: در حوزه خودروهای سواری در منطقه، کشورهایی هستند که توانایی رقابت با خودروسازان ایرانی را دارند؛ اما خودروسازی در حوزه خودروهای کشنده و سنگین، رقیب واقعی در منطقه ندارد. به همین دلیل است که خودروسازی در ایران ظرفیت تولید و سرمایه پذیری بالایی دارد.

اسلامی در ادامه می گوید: این امر برای سرمایه گذاران خارجی دارای جذابیت های اقتصادی و امکان برنامه ریزی های بلندمدت است. در مقایسه با کشورهای منطقه باید ظرفیت های مشابهی وجود داشته باشد که بخواهیم رتبه بندی کنیم. در حال حاضر در حوزه ساخت خودروهای سنگین ایران نسبت به تمام منطقه جایگاه بهتری هم از نظر سرمایه گذاری و هم از نظر تولید دارد.

وی اضافه کرد: بروز بعضی شایعات درخصوص برجام، در ناکام ماندن بعضی از تفاهمات و قراردادها تاثیرگذار بود، اما نمی توان گفت دلیل اصلی ناکامی این تفاهمات و پیش قراردادها شایعات داخلی بوده است.

شایعات در داخل بر بازار داخلی تاثیر دارند و البته بعضی از برآورد ها در خارج کشور، به بروز بعضی از واکنش ها از سوی شرکت های دارای قرارداد با طرفین ایرانی سرعت بخشیده اند که البته این حرف وحدیث ها امروز به واقعیت تبدیل شده و گویی شرکای خارجی قبل از ما از این رخداد با خبر بودند.

منبع: اخبار خودرو

منبع: setare.com
انتشار: 3 اسفند 1399 بروزرسانی: 3 اسفند 1399 گردآورنده: droidgamers.ir شناسه مطلب: 967

به "خودروسازان خارجی نمی توانند از بازار ایران چشم پوشی کنند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خودروسازان خارجی نمی توانند از بازار ایران چشم پوشی کنند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید