دربی آخر هفته برگزار شود

به گزارش بازی های اندروید، رئیس سابق کمیته مسابقات سازمان لیگ فوتبال گفت: وقتی برنامه ریزان لیگ برتر برنامه 15 هفته را اعلام نمی کنند طبیعی است همین بساط برای مسابقات پیش می آید.

دربی آخر هفته برگزار شود

به گزارش گروه ورزشی خبرنگاران، سعید فتاحی درباره شرایط برنامه ریزی رقابت های نیم فصل اول لیگ برتر که با انتقاد تیم های زیادی روبرو شده است، گفت: برنامه ریزی لیگ فوتبال یکی از سخت ترین کارها در مدیریت این رشته است. وقتی این مسابقات را برنامه ریزی می کنید باید تمام 16 تیم حاضر در لیگ برتر را در نظر بگیرید. مهم ترین بحث هم عدالت است و نباید بین تیم ها فرقی قائل شد. یعنی باید به شکلی برنامه ریزی شود که تیم صدر و قعر جدول به یک چشم دیده شوند. تفاوتی هم بین تیم پرطرفدار و بدون طرفدار، پایتخت نشین و شهرستانی نباشد.

وی افزود: مهم ترین بحث هم این است که قبل از شروع مسابقات و وقتی تمام تیم ها بدون امتیاز هستند، دست کم برنامه نیم فصل نخست را تدوین کرده باشید. متأسفانه از سال گذشته به دلیل شرایط کرونایی مسئولان سازمان لیگ فقط برای دو تا سه هفته برنامه ریزی می کنند. البته زمانی که در این سازمان عضویت داشتم، برنامه 30 هفته را اعلام کرده بودم، اما پس از قطع همکاری من، دوستان به خاطر کرونا مسابقات را دو سه هفته ای برنامه ریزی کردند که البته برای فصل گذشته به آنها حق می دهم.

رئیس سابق کمیته مسابقات سازمان لیگ فوتبال اضافه کرد: امسال تمام کشورها مانند ایتالیا، اسپانیا برنامه 38 هفته خود را قبل از شروع فصل اعلام کردند. ما هم از 6-5 سال قبل چنین کاری انجام دادیم، به این دلیل که تمام تیم ها بدانند چه زمانی و با چه تیمی بازی دارند. این امر به سود فوتبال است. اگر بخواهیم بحث فنی را در نظر بگیریم، کادر فنی از برنامه ریزی مسابقات اطلاع دارد و مدیران هم برای اعزام تیم ها به مناطق مختلف و رزرو محل اردو برنامه ریزی می کنند. حتی خبرنگاران و اهالی رسانه هم می توانند طبق همان برنامه از قبل اعلام شده برنامه ریزی ها را انجام دهند، اما با برنامه ریزی فعلی همه بلاتکلیف هستند و این موضوع به فوتبال کشورمان لطمه می زند.

فتاحی در باره نامشخص بودن تکلیف دیدارهای پرسپولیس ـ ذوب آهن، پرسپولیس ـ سپاهان، پرسپولیس ـ مس رفسنجان توضیح داد: باید به تیم های حریف پرسپولیس هم حق بدهیم. وقتی برنامه ریزی مسابقات را هفته به هفته انجام می دهیم باید حق اعتراض برای تیم ها را قائل باشیم زیرا شرایط مانند اول فصل نیست و متفاوت است. یک تیم انتهای جدول است و یک تیم در قعر جدول قرار گرفته است اما وقتی برنامه 15 هفته ابتدایی فصل را اعلام کنید، کار راحت تر می شود.

وی افزود: در هر لیگی به دلیل شرایط جوی، آلودگی هوا، کرونا و حضور در لیگ قهرمانان آسیا امکان لغو برخی مسابقات وجود دارد و باید این شرایط را هم در نظر گرفت. پرسپولیس سال 2018 به فینال لیگ قهرمانان صعود کرد و در آن زمان شرایط خیلی سخت تر بود، زیرا از مرحله یک هشتم نهایی به بعد مسابقات به صورت رفت و برگشت انجام می شد، اما طبق همکاری با باشگاه پرسپولیس و برانکو بازی های این تیم را برگزار کردیم و کمترین دیدارهای معوقه را داشتیم.

رئیس سابق کمیته مسابقات سازمان لیگ فوتبال در ادامه اعلام کرد: با توجه به تجاربی که در سال های اخیر و از طریق گفتگو با مربیان مختلف به دست آوردم، نظر من این است اگر پرسپولیس بازی هایش را قبل از دیدار فینال لیگ قهرمانان این فصل انجام می داد، در شرایط مسابقه قرار می گرفت. بزرگ ترین مشکل ما بحث مسابقات آسیایی است. وقتی تیم ها مراحل نهایی لیگ قهرمانان صعود می کنند، کار بسیار مشکل می شود.

فتاحی افزود: در زمان حضور یکی از مسئولان فیفا در تهران آیتم های خود را به وی نشان دادم. برخی آیتم ها بین تمام کشورها مشترک است اما در ایران به دلیل بحث ورزشگاه ها، فاصله شهرها و برخی روزهای خاص محدودیت هایی داریم که وی اعلام کرد با این شرایط کارتان خیلی سخت است. البته ما همیشه برنامه 4-3 سال بعد را هم تدوین می کردیم و اگر مسابقات با نظم بهتری برگزار می شد به سود همه بود.

وی در باره این که آیا سازمان لیگ باید درخواست باشگاه استقلال برای برگزاری دیدار پرسپولیس و سپاهان قبل از دربی را قبول می کرد، توضیح داد: برخی بازی ها خاص است و هیچ کس نمی تواند آن را کتمان کند. دو بازی اصلی لیگ ما هم دیدار رفت و برگشت استقلال و پرسپولیس است که حساسیت های خاص خود را دارد. این مسائل را باید مدیریت کنیم، همان گونه که کادر فنی دو تیم نسبت به این بازی حساسیت ویژه ای دارند. حتی تعداد روزهای قبل از این مسابقه را باید در نظر بگیریم. مثلاً اگر پرسپولیس قبل از دربی خارج از تهران بازی دارد، باید یک روز زودتر این مسابقه را برگزار کند و سفر به شهرستان را هم باید در نظر گرفت.

رئیس سابق کمیته مسابقات افزود: فردی که مسئول برنامه ریزی است باید روی آن اشراف داشته باشد. می توانم درباره کار یک سرمربی نظر بدهم اما نمی توانم به جایش تصمیم بگیرم. بهتر بود برنامه 15 هفته این فصل اعلام می شد و این موضوع هم ربطی به کرونا ندارد. در آن صورت اگر هر بازی به تعویق می افتاد وسط مسابقات آن دیدار معوقه را برگزار می کردند و این اتفاق نمی افتاد که هر تیمی بگوید بازی نمی کنم. وقتی این کار را دیر انجام می دهید طبیعتا چنین مشکلاتی هم به وجود می آید.

فتاحی سازمان لیگ فوتبال اضافه کرد: وقتی امتیازها متفاوت باشد، خواسته ها هم کمتر و بیشتر خواهد شد. روز گذشته شنیدم باشگاه گل گهر هم اعلام کرده پس از دیدار خود با استقلال دیگر در لیگ برتر بازی نمی کند تا دیدار تمام تیم ها مساوی باشد. این روال کار است و همه باشگاه ها باید بازی های برابری داشته باشند. اگر به خاطر شرایط جوی یا هر عامل دیگری یک مسابقه لغو شود باید هر چه سریع تر آن برگزار کرد. یک فصل باید با نظم خاص خود جلو برود، زیرا احتمال دارد یک بازیکن محروم شود و نباید حق هیچ تیمی ضایع شود.

وی اضافه کرد: اصل لیگ مبنی بر عدالت است و این موضوع باید برای تمام تیم ها باشد نه یک تیم خاص. اگر باشگاهی فشار می آورد تا بازی اش لغو شود، در صورت نداشتن دلایل منطقی نباید مسابقات این تیم را لغو کرد. اکنون در سازمان لیگ نیستم، اما به صورت مثال برای لغو دیدار پرسپولیس و ذوب آهن باید دلایل مستند و خوبی وجود داشت. طبیعتا با باقی ماندن یک مسابقه همین بساط هم پیش می آید.

مسئول سابق برگزاری رقابت های لیگ برتر افزود: زمانی که من در سازمان لیگ بودم برنامه 30 هفته را تحویل مربیان داده و نظر آنها را می خواستم. با مدیران باشگاه ها جلسه گذاشته و نظرات آنها را در برنامه اعمال می کردم و فقط این گونه بود که نظرات را بشنویم.هیچ برنامه ای بی عیب نیست، اما برای توسعه فوتبال باید برنامه به شکلی تنظیم شود که لیگ را جلو ببریم. حتی طرحی را به AFC ارائه کردیم تا بازی های شرق و غرب آسیا از هم جدا شود.

فتاحی درباره این که شنیده می شود سازمان لیگ تاریخ های 21 و 22 دی یا 25 و 26 این ماه را برای برگزاری دربی پیش رو در نظر گرفته، گفت: دربی یک بازی خاص است و باز هم تأکید می کنم وقتی می خواهید برای لیگ برنامه ریزی کنید نباید یک بازی و یک هفته را ببینید. باید برنامه کل سی هفته را در نظر بگیرید. بازی دربی باید برای برگزار کننده، فدراسیون و هر دو تیم اولویت داشته باشد. بهتر است به هواداران احترام گذاشته و دیدار پرسپولیس و استقلال را در یک روز تعطیل برگزار کنیم. مردم اکنون ورزشگاه نمی فرایند و باید دست کم شرایطی فراهم شود تا بتوانند مسابقه دربی را در خانه خود تماشا کنند. ترجیحا اگر دربی آخر هفته باشد خیلی بهتر است و ساعت برگزاری مسابقه هم خیلی اهمت دارد.

وی در گفت و گو با برنامه سلام صبح به خیر ادامه داد: یادم می آید یک سال 4 تیم ایرانی در مرحله گروهی لیگ قهرمانان حضور داشتند اما بالای 26-25 هفته رقابتهای لیگ را در آخر هفته برگزار کرد. این موضوع خیلی خوب است. زیرا در کل دنیا به خاطر احترام به هواداران مسابقات را بیشتر مسابقات را در آخر هفته برگزار می کنند تا تیم ها درآمد خوبی هم داشته باشند. اگر این مسائل رعایت شود، فوتبال ما پیشرفت می کند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 12 بهمن 1399 بروزرسانی: 12 بهمن 1399 گردآورنده: droidgamers.ir شناسه مطلب: 928

به "دربی آخر هفته برگزار شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دربی آخر هفته برگزار شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید