طرح های جدید دامنِ چشمه علی شهر ری را می گیرد؟

به گزارش بازی های اندروید، همه این اقدامات نه تنها در کنار چشمه طبیعی و بیش از هفت هزار ساله چشمه علی در حال انجام اند، بلکه عرصه سنگ نگاره فتحعلی شاهی قاجاری هم از این طرح و تعرض در امان نمانده اند.

طرح های جدید دامنِ چشمه علی شهر ری را می گیرد؟

مردم محلی می گویند در زمان کندن زمین مطرح شده که قرار است دور چشمه علی را گُلکاری کنند، برای نوروز! حتی طبق توضیحی که یکی از کارگران شهرداری در اطراف چشمه به خبرنگار ایسنا می دهد، بیان می کند طرح را دیده ام بسیار قشنگ است، می خواهند برای نوروز اطراف چشمه را گُلکاری کنند، حتی جای نیم دایره های قرمز کشیده شده روی زمین هم قرار بود همین کار انجام شود، اما نگذاشتند، میراث فرهنگی جلوی کار را گرفت

پله های منتهی به ورودی چشمه علی که برای ایجاد فضا تخریب شده اند

شاید بتوان چشمه علی شهری را یکی از خوش شانس ترین محوطه های تاریخی تهران و به خصوص شهر ری باستانی دانست که به واسطه قرار دریافت دفتر اداره میراث فرهنگی این شهر در چند قدمی آن، هر نوع اقدامی را نتوان در کنار آن انجام داد، مانند جلوگیری از همین گلکاری در عرصه چشمه باستانی و کتیبه قاجاری اش.

البته عبور مترو از نزدیکی این محوطه و عبور دستگاه های حفر تونل مترو که باعث جابجایی جهت آب هفت هزار ساله چشمه شده بود، را باید از این قضیه استثنا کرد.

عبور خط 6 مترو شهرری از محدوده چشمه علی و خشک شدن تدریجی آبِ این چشمه تاریخی در طول دو سال گذشته، داستان های متفاوتی برای این محوطه طبیعی رقم زد. هر چند در طول سال های 1397 تا اواسط 1398 آب چشمه علی به صورت متناوب کم و زیاد می شد و دِبی آب آن بالا و پایین می رفت، تا خاتمه از اواخر سال گذشته به مرور شرایط دبی آب در چشمه علی به حالت طبیعی خود برگشت.

تپه های خاک و سنگ که در مجاورت چشمه علی آوار شده اند

اما این که شهرداری شهر ری طرح گلکاری در عرصه چشمه علی را بر اساس کدام مستندات تهیه کرده و تا این حد طرح را بدون اجازه میراث فرهنگی جلو برده که در مرحله نقطه گذاری برای آغاز کار بوده، جای سوال دارد.

نقطه گذاری قرمز رنگ در عرصه چشمه باستانی و کتیبه قاجاری شهر ری برای گلکاری !

چشمه علی را در دوره باستان سورین می نامیدند که احتمالاً برگرفته از نام دودمانی بزرگ در دوره اشکانی و ساسانی است و نام فعلی آن برگرفته از نام حضرت علی (ع) است. قدمت چشمه علی را بیش از هفت هزار سال می دانند. در گذشته فرش فروش ها و مردم تهران، قالی ها و قالیچه های خود را با این باور که در آب این چشمه ویژگی است که فرش را خوب پاکیزه و رنگ روشن تر می کند، شسته اند.

یکی از قدیمی ترین تصاویر باقی مانده از چشمه علی شهر ریتاریخ ثبت عکس مشخص نیست

بر اساس همه تصاویر باقی مانده از چشمه علی شهر ری، به جز برپایی رسم شست و شوی فرش ها توسط مردم هیچ نشانه از بین رفته دیگری نمی توان در عرصه و حریم چشمه علی شهر ری پیدا کرد که از بین رفته باشد و شهرداری کنونی شهر ری قصد احیای آن را داشته باشد.

چشمه علی در سال 1840 میلادی

شست و شو و لول کردن فرش ها توسط مردم بر اساس روایت های قدیمی در سال 1339

منبع: گردشبان
انتشار: 23 اسفند 1399 بروزرسانی: 23 اسفند 1399 گردآورنده: droidgamers.ir شناسه مطلب: 1008

به "طرح های جدید دامنِ چشمه علی شهر ری را می گیرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرح های جدید دامنِ چشمه علی شهر ری را می گیرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید