عجایب ساخته دست بشر در دنیا

به گزارش بازی های اندروید، عجایب ساخته دست بشر | Man Made Wonders

اولین فهرستی که از عجایب ساخته دست بشر در دنیا ارائه شد به بیش از 2 هزار سال پیش باز می شود که به وسیله گردشران باستانی هلنیک معرفی گردید. به جز هرم بزرگ گیزا در مصر، هیچکدام از مابقی این عجایب دیگر وجود ندارند. تمام آن ها در اثر زمین لرزه ها، آتش سوزی ها و در یکی از موارد نیز به وسیله خشونت مردمی نابود شده اند. به علت اینکه بشر در طول دوران خود اقدام به ساخت بناهای عجیب بسیاری کرده فهرست های متنوعی از این ساخته را می توانید مشاهده کنید اما ما در این مطلب خواستیم تا چند مورد از عجایب ساخته دست بشر در دنیا که هنوز نیز پابرجا بوده و ایستادن در جلوی آن ها هوش از سر انسان می برد را به شما معرفی نماییم. پس با خبرنگاران همراه شوید.

عجایب ساخته دست بشر در دنیا

جزیره ایستر | Easter Island

موای (moai) مشهور دنیا در واقع مجسمه های یکپارچه ای هستند که در جزیره جزر و مدی ایستر واقع شده اند. این مجسمه ها به وسیله جامعه پولینزی ها (Polynesian) در بین سال های 1250 تا 1500 میلادی در این جزیره ساخته شده اند. علاوه بر اینکه این مجسمه ها نمادی از اجداد این جامعه بوده اند، موای به عنوان تجسمی از زندگی قدرتمند و یا رهبران سابق ان ها مورد توجه قرار گرفته است. بلندترین موای ساخته شده پارو (Paro) نامیده می گردد که در حدود 10 متر ارتفاع داشته و وزن ان 75 تن می باشد. مجسمه ها تا زمانیکه اروپایی ها برای اولین بار از این جزیره بازدید کردند کاملا سالم به جای مانده بودند اما بیشتر ان ها در جنگ های قبیله ای بعدها از بین رفتند. امروزه حدود 50 موای در جزیره ایستر و یا در موزه ها به جای مانده است.

تاج محل | Taj Mahal

تاج محل یک بنای اسلامی بی نظیر از سنگ مرمر سفید می باشد که بین سال های 1632 تا 1653 ساخته شده است. این بنا به دستور شاه دنیا (Shah Jahan) امپراتور مغول به خاطر همسر مورد علاقه او ساخته شده است. تاج محل یکی از زیباترین مقبره های دنیا به شمار رفته و از نظر معماری از جمله شاهکارهای معماری مغول بوده و یکی از میراث ارزشمند دنیای است. این بنا به نام پاره ای از گونه های ابدی نیز نامیده شده و در یک مجموعه قرار گرفته است. علاوه بر ساختمان اصلی که از سنگ مرمر سفید ساخته شده، این بنا شامل چندین ساختمان زیبای دیگر و بسیاری استخرها و باغ های زیبا با درختان و بوته های گل فراوان است.

کولسئوم | Colosseum

کولسئوم بزرگترین و معروفترین آمفی تئاتری است که در امپراتوری روم ساخته شده است. ساخت ان به وسیله امپراتور وسپاسیان (Vespasian) از سلسله فلاویان (Flavian) در سال 72 میلادی شروع شده و به وسیله پسر او به نام تیتوس (Titus) در سال 80 میلادی به انتها رسیده است. در مراسم افتتاحیه کولسئوم، جشن هایی به مدت 100 روز برگزار شده که در ان 5 هزار حیوان و 2 هزار گلادیاتور کشته شده اند. کولسئوم که از عجایب ساخته دست بشر به شمار می رود می توانست 50 هزار تماشاگر را ار طریق 80 ورودی در خود جای دهد. تماشاگران به وسیله پارچه هایی به نام ولاریوم (velarium) که در بالای ایوان ها قرار گرفته بودند از باران و آفتاب خورشید محافظت می شدند. گفتنی است که این بنا یکی از محبوب ترین جاذبه های توریستی روم بوده و تبذیل به نمادی برای امپراتوری روم شده است.

آنگکور | Angkor

آنگکور وات (Angkor Wat) یک مجموعه از عبادتگاه های وسیع به جای مانده از چندین مرکز امپراتوری خمرها بوده که از قرن نهم تا پانزدهم میلادی بر جای مانده است. این مجموعه شامل عبادتگاه آنگکور وات، بزرگترین بنای تاریخی و مذهبی در دنیا و بعلاوه عبادتگاه بایون که با نام آنگکور تام (Angkor Thom) شناخته می گردد می باشد. در طول تاریخ آنگکور چندین مرتبه دچار تغییراتی از نظر مذهبی شده است. این مکان تاریخی که از عجایب ساخته دست بشر می باشد به عنوان نماد کامبوج مورد استفاده قرار گرفته و در پرچم این کشور نیز قابل مشاهده است. از جمله آنگکور یکی از جذابیت های اصلی این کشور برای بازدیدکنندگان می باشد.

تئوتیهوکان | Teotihuacan

در قرن دوم قبل از میلاد تمدن جدیدی در دره مکزیک به وجود آمد. این تمدن شهری قدرتمند به تئوتیهوکان و هرم پلکانی بزرگ الجثه آن را به وجود آورد. هرم خورشید در حدود سال 100 میلادی ساخته شده و با 75 متر ارتفاع بزرگترین بنای ساخته شده در تئوتیهوکان و بعلاوه یکی از بزرگترین سازه های آمریکای مرکزی و از عجایب ساخته دست بشر می باشد. ساخت هرم کوچکتر به نام هرم ماه حدود 100 سال پس از آن شروع شده و در سال 450 میلادی به انتها رسید. هفت قرن پس از اینکه امپراتوری تئوتیهوکان ها فروپاشید، این اهرام به وسیله آزتک ها مورد احترام قرار گرفته و به عنوان عبادتگاه از آن ها استفاده می نموده اند.

پترا | Petra

پترا، افسانه شهر رزهای قرمز و نیمه قدیمی تاریخ می باشد. این مکان مرکز باستانی پادشاهی ناباتاها (Nabataean) بوده است. بدون شک می توان گفت که پترا ارزشمندترین گنجینه برای اردن و بعلاوه بزرگترین جاذبه توریستی این کشور می باشد. این یک شهر وسیع و منحصر به فرد می باشد که قرن ها پیش به وسیله ناباتاها در دره های وادی موسی (Wadi Musa) ساخته شده است. این شهر با توجه به نقطه قرارگیری خود در مسیرهایی مانند جاده ابریشم باعث شده بود تا به نقطه بسیار با اهمیتی برای کاروان هایی که از سوی چین و هند به سمت جنوب عربستان، مصر، یونان و روم حرکت می نموده اند. پیچیده ترین ساختمان پترا الخزنه (Al Khazneh) به معنی گنجینه می باشد که در ماسه سنگ ها حک شده است. این بنای بزرگ هر آنچه در اطراف آن باشد را کوچک جلوه خواهد داد.

ماچو پیچو | Machu Picchu

یکی از زیباترین و قابل توجه ترین مکان های تاریخی در دنیا ماچو پیجو می باشد. این سایت در سال 1911 به وسیله هیرام (Hiram) تاریخ نگار هاواییایی پس از آنکه قرن ها در دره ارومبابا (Urubamba) پنهان شده بود کشف شد. شهر گمشده اینکاها از پایین کاملا نامرئی بوده و در اطراف ان تراس های کشاورزی قرار گرفته اند که با چشمه های طبیعی تغذیه می شدند. اگرچه که این شهر گمشده به طور محلی شناخته شده بوده است اما تا حد زیادی برای افرادی که از خارج به این منطقه آمده اند تا سال 1911 ناشناخته به جای مانده بود. از ان زمان ماچو پیچو به عنوان یکی از مهمترین جاذبه های توریستی پرو و بعلاوه یکی از عجایب ساخته دست بشر شناخته می گردد.

دیوار بزرگ چین | Great Wall of China

دیوار بزرگ چین در طول قرن پنجم پیش از میلاد تا قرن شانزدهم میلادی ساخته شده است تا بتواند از مرزهای شمالی امپراتوری چین در مقابل حملات قبایل ژیونگنو (Xiongnu) محافظت نماید. این دیوار در چندین بخش به صورت مجزا ساخته شده که به دیوار بزرگ مشهور شده است. یکی از معروفترین بخش های این بنای شگفت انگیز بین سال های 220 تا 206 پیش از میلاد و در زمان اولین امپراتوری چین ساخته شده است که امروزه بخش کمی از آن به جای مانده. بیشتر بخش هایی از دیوارها که امروزه موجود است مربوط به سلسله مینگ بوده و در سال های 1368 تا 1644 میلادی ساخته شده اند. جامع ترین تحقیقات باستان شناسی که اخیرا اجرا شده است نشان می دهد که این عجایب ساخته دست بشر به همراه کلیه شاخه های خود 8851.8 کیلومتر طول دارد.

اهرام گیزا | Pyramids of Giza

مقبره های گیزا که در مجاورت حومه جنوب غربی قاهره قرار گرفته اند احتمالا مشهورترین سایت تاریخی در دنیا به شمار می فرایند. هرم ها در گیزا در طول سه نسل ساخته شده اند. یکی به وسیله خوفو (Khufu)، دومی در سلطنت پسر دوم پادشاه خافره و سومی به وسیله منکوره (Menkaure) ساخته شدند. هرم خوفو قدیمی ترین و تنها به جای مانده از فهرست عجایب هفتگانه باستانی در دنیا و یکی از مهمترین عجایب ساخته دست بشر می باشد. در طول یک دوره حدودا 20 ساله در حدود 2560 سال پیش از میلاد مسیح برای ساخت این هرم نزدیک به 2 میلیون بلوک سنگی مورد استفاده قرار گرفته است. این هرم با ارتفاع 139 متری به عنوان بزرگترین هرم ساخته شده در مصر شناخته می گردد. هرچند که به نظر می رسد هرم خافر از آن بزرگتر بوده و در ارتفاع بالاتری قرار گرفته است.

انسان ها در طول نسل ها سعی نموده اند تا از خود اثراتی جاودان را برجای بگذارند. فهرست های متنوعی از عجایب ساخته دست بشر در دنیا وجود داشته همانطور که ساختارهای شگفت انگیز نیز بسیار هستند. اما شاید بعضی از ان ها به علت ابعاد و بزرگی، مواد مورد استفاده شده در ان ها، محل ساخت و یا دلایلی دیگر از سایری پررنگ تر به نظر خواهند رسید. همانطور که در ابتدای مطلب گفته شد از عجایب هفتگانه باستانی تنها هرم گیزا به جای مانده که همچنان نیز در فهرست عجایب ساخت دست بشر و در صدر ان ها قرار گرفته است. قطعا بازدید از هر کدام از این عجایب شگفت آور خواهد بود.

منبع: www.touropia.com

منبع: الی گشت
انتشار: 3 تیر 1401 بروزرسانی: 3 تیر 1401 گردآورنده: droidgamers.ir شناسه مطلب: 1592

به "عجایب ساخته دست بشر در دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عجایب ساخته دست بشر در دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید