علل ایجاد کننده بوی بد دهان چیست؟

به گزارش بازی های اندروید، مصطفی فاطمی، دندانپزشک گفت: بوی بد دهان علل مختلفی دارد. اختلالات متابولیک، عوارض دندانی، لثه ای، گوارشی و تنفسی از این دسته اند.

علل ایجاد کننده بوی بد دهان چیست؟

وی گفت: بوی بددهان به عنوان عارضه ای که نشان دهنده وجود مشکل در سلامت یا بهداشت فرد است، موجب اختلال در ارتباطات اجتماعی فرد می شود.

این دندانپزشک گفت: بوی بد دهان علت های مختلفی می تواند داشته باشد، اختلالات متابولیک، عوارض دندانی، لثه ای، گوارشی و تنفسی از این دسته اند.

عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی، شرح داد: یکی از مهمترین دلایل ایجاد بوی بد دهان، عدم رعایت بهداشت دهان و دندان است که به علت وجود دندان های پوسیده، گیر غذایی بین آنها و تجزیه بقایای غذایی توسط باکتری ها بوی تعفن ایجاد می شود.

وی اضافه نمود: همچنین التهابات و بیماری های پیشرفته لثه نیز می تواند عامل بوی بد دهان باشد.

فاطمی ادامه داد: گاهی متعاقب دندان کشیدن یا جراحی به صورت موقت نیز ممکن است بوی بد دهان ایجاد شود.

عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی شرح داد: مصرف برخی از غذاها مانند سیر، پیاز و امثالهم نیز می تواند منشأ بوی بد دهان باشد.

این دندانپزشک اضافه نمود: عفونت دستگاه تنفسی و برخی اختلالات متابولیک می تواند محصولات جانبی از ریه آزاد کند؛ چیزی شبیه حالتی که بیماران بعد از مدتی غذا نخوردن مثل روزه داری به آن دچار می شوند، کتون بادی ایجاد می کند و به ایجاد بوی بد تنفسی در فرد منجر می شود.

فاطمی ادامه داد: در خصوص اختلالات غیر دندانپزشکی، تشخیص و مراجعه به پزشک ضروری است؛ چراکه بدون وجود هیچگونه پوسیدگی دندان و بیماری لثه نیز، عدم رعایت بهداشت دهان و باقیماندن ماده غذایی موجب ایجاد بوی بد دهان می شود.

عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی شرح داد: حفظ بهداشت دهان، تمیز کردن دندان با مسواک، خمیردندان و نخ دندان همچنین مسواک زدن سطح زبان و حذف مواد غذایی می تواند در کاهش این عارضه مؤثر باشد.

این دندانپزشک ادامه داد: بوی بد دهان بیش از اینکه خود بیماری باشد، می تواند نشان دهنده عوارضی باشد که به پیگیری و درمان نیاز دارد.

گردآوری: گروه هفت گنج

منبع: فارس

منبع: هفت گنج
انتشار: 25 خرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: droidgamers.ir شناسه مطلب: 466

به "علل ایجاد کننده بوی بد دهان چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علل ایجاد کننده بوی بد دهان چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید