فریب صوتی، روش پروانه ها برای فرار از دست خفاش ها

به گزارش بازی های اندروید، محققان دانشگاه بریستول دریافته اند که نوک بعضی از بال های پروانه شب پره به طرز عجیبی موج می زند و تا می گردد. آن ها دریافتند که این ساختار های منحصر به فرد صدا را به شدت منعکس می نماید، به این معنی که خفاش شکارچی با استفاده از مسیریابی پژواکی، به احتمال زیاد به ناحیه نوک بال پروانه حمله می نماید و این امر به طور بالقوه سبب می گردد که پروانه از شکار شدن جان سالم به در ببرد.

فریب صوتی، روش پروانه ها برای فرار از دست خفاش ها

به گزارش فرادید، محققان بعلاوه کشف کردند که موج ها و چین های نوک بال های جلویی به ترتیب به اسم نیمکره و بازتابنده گوشه عمل نموده اند، به این معنی که آن ها صدا را به شدت به نقطه اصلی خود باز می گردانند. در کنار هم، چین ها و موج های این نوک بال ها طیف وسیعی از زوایای صوتی را پوشش می دهند؛ به این معنی که در کل چرخه ضربات بال یک پروانه و بیشتر موقعیت های ممکن یک خفاش مهاجم، نوک بال به طور مداوم قوی ترین پژواک را ایجاد می نماید.

پروفسور مارک هولدرید از دانشکده علوم زیستی بریستول شرح داد: ما نشان دادیم که نوک بال های چین خورده و موج دار در بال های جلویی بعضی از پروانه ها (کرم ابریشم) به اسم طعمه های صوتی عمل می نمایند. از نظر ساختاری، نوک بال ها به اسم بازتابنده های صوتی عمل می نمایند و صدا را از زوایای مختلف به منبع خود باز می گردانند و خفاش های شکارچی را فریب می دهد.

این یافته ها، که در مجله Current Biology منتشر شده است، آخرین افشاگری در مسابقه تسلیحات صوتی خال خفاش است-نبرد بین خفاش هایی که با استفاده از اکولوکاسیون اقدام به شکار پروانه می نمایند و متعاقباً تکامل استراتژی های دفاعی مختلف در بین پروانه ها برای افزایش شانس زنده ماندن آن ها.

پروانه اطلس (اطلس اتاکوس) دارای یک طعمه صوتی قوی ضد خفاش در نوک بال های جلویی خود است. تصویر ترکیبی با عکس در نیمه راست و توموگرافی آکوستیک در سمت چپ، رنگ نشان دهنده قدرت پژواک در مقیاس dB و قرمز بیشترین دامنه اکو را نشان می دهد. به نوار قرمز بسیار منعکس نماینده که به وسیله قسمت موج دار نوک بال ایجاد شده است توجه کنید.

طعمه های آکوستیک یدک کشی شده در بین بعضی از کرم های ابریشم دفاع خوبی محسوب می شوند. این گونه از پروانه ها دارای بال های عقبی درازی هستند که به انتهای پیچ خورده ختم می شوند. مورفولوژی این عقربه های دراز به این معنی است که آن ها پژواک های بسیار قوی ایجاد می نمایند، به طوری که اغلب نگاه صوتی خفاش را به سمت خود، از بدن در معرض پروانه منحرف می نماید و باعث می گردد خفاش به سمت امتداد دم پروانه منحرف گردد و یا به کلی آن را گم کند.

دکتر توماس نیل، نویسنده ارشد این مقاله می گوید: بسیاری از کرم های ابریشم هستند که این عقربه های دراز را ندارند و ما علاقه مند بودیم بدانیم که چگونه آن ها می توانند از خود در برابر خفاش ها محافظت نمایند. به وسیله تحقیقات، ما متوجه شدیم که بسیاری از کرم های ابریشم هستند که این ساختار ها را نه در نوک بال های عقبی خود بلکه در نوک بال های جلویی خود به صورت مواج و چین خورده دارند.

این ها شبیه به ساختار های پیچ خورده عقبی هستند که در دیگر پروانه ها دیده می گردد و بنابراین می خواستیم بدانیم آیا آن ها بعلاوه می توانند به اسم یک طعمه صوتی برای خنثی کردن حمله خفاش عمل نمایند یا خیر.

توماس نیل در ادامه می گوید: برای آزمایش این نظریه، ما از تجزیه و تحلیل نوآورانه توموگرافی آکوستیک استفاده کردیم. ما پژواک های پروانه ها را از بیش از 10 هزار زاویه ثبت کردیم تا مقایسه کنیم که آیا پژواک های نوک بال های این پروانه ها قوی تر از پژواک های بدن هستند یا خیر. اگر صدای پژواک از نوک بال های موج دار و چین خورده قوی تر از بدن باشد، این نشان می دهد که آن ها واقعاً طعمه های صوتی بوده اند.

او اضافه می نماید: حمایت قاطع از این ایده که پژواک دهنده جلویی، یک طعمه صوتی است از یافته های ما ناشی می گردد که طعمه های آکوستیک جلویی همواره به اسم جایگزینی برای طعمه های عقب صوتی عقبی تکامل یافته اند؛ زیرا هیچ گونه ای شناخته نشده است که هر دو را داشته باشد.

اکنون محققان سعی می نمایند داده های رفتاری را جمع آوری نمایند تا یافته های خود را در آزمایشگاه تأیید نمایند. آن ها قصد دارند خفاش ها و پروانه ها را با سطوح مختلف مورفولوژی بال های چین خورده زیر نظر بگیرند تا ببینند واقعاً چقدر مزیت بقا به آن ها می دهد.

پروفسور هولدرید اضافه نمود: نتایج این مطالعه جنبه هیجان انگیز دیگری را به داستان مسابقه تسلیحات صوتی شب پره ها و خفاش ها معرفی می نماید. ما شکل جدیدی از دفاع آکوستیک را در بین شب پره های ابریشم شناسایی نموده ایم که ممکن است فزونی آن ها را نسبت به خفاش های شکارچی به ارمغان آورد. مفاهیم گسترده تر ممکن است شامل بهبود معماری ضد رادار ساخته شده به وسیله انسان و فریب دادن سونار باشد.

منبع: فرارو
انتشار: 12 مهر 1400 بروزرسانی: 12 مهر 1400 گردآورنده: droidgamers.ir شناسه مطلب: 1332

به "فریب صوتی، روش پروانه ها برای فرار از دست خفاش ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فریب صوتی، روش پروانه ها برای فرار از دست خفاش ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید