فوبینگ چه طور ازدواج ها را به خطر می اندازد؟

به گزارش بازی های اندروید، پژوهشگران دریافته اند کم محلی کردن به شریک زندگی درنتیجه نگاه کردن به تلفن همراه، نتایج زیانباری را برای زندگی متاهلی به همراه دارد.

فوبینگ چه طور ازدواج ها را به خطر می اندازد؟

به گزارش یورونیوز، امروزه با فراگیر شدن تلفن های همراه، نگاه کردن به صفحه نمایش گوشی هوشمند و احیانا خواندن پیغام ها یا پست های شبکه های اجتماعی به عادتی رایج برای بسیاری افراد تبدیل شده است. اکنون محققان می گویند این عادت می تواند نتایجی زیان آور برای زندگی مشترک به همراه داشته باشد.

یافته های یک تحقیق که در دانشگاه عمر حالیص دمیر نیغده در ترکیه اجرا شده است نشان می دهد زوج های متاهلی که به طور منظم درگیر نگاه کردن به موبایل هایشان هستند، نسبت به زوج هایی که این کار را نمی نمایند، رضایت کمتری از ازدواج خود دارند.

اختراع تلفن های هوشمند منجر به ظهور رفتار هایی شده است که قبلاً در نژاد بشر سابقه نداشته است. برای مثال در تاریخچه حضور انسان در کره زمین هرگز گزارش نشده بود که عموم مردم اینچنین همواره به یک دستگاه خارجی چسبیده باشند.

جامعه شناسان پیشتر دریافته بودند که به وجود آمدن چنین عادت نوینی، باعث ایجاد تغییرات در رفتار انسان ها شده است. با گوشی های همراه بعضی از مردم کمتر احساس تنهایی می نمایند چرا که همواره وصل هستند، در حالی که بقیه بیشتر احساس انزوا می نمایند، زیرا به نظر می رسد هیچوقت به طور مستقیم با کسی در ارتباط نیستند.

در سال های اخیر یک واژه تازه نیز برای توصیف حالات تازه در رابطه با استفاده از تلفن همراه ابداع شده است.

کلمه فوبینگ یا کم محلی کردن به خاطر گوشی همراه (که در انگلیسی از ترکیب دو واژه phone و snubbing ساخته شده است) حالتی را توصیف می نماید که در آن یک فرد صحبت خود با دیگران را قطع می نماید تا به صفحه گوشی همراه خود نگاه کند یا پیغامکی را جواب دهد.

محققان در این مطالعه 712 زوج متشکل از زن و مرد را که میانگین سنی 37 سال داشتند مورد مطالعه قرار دادند. آنان دریافتند زوج هایی که در خانه خود بیشتر شاهد فوبینگ بودند، رضایت کمتری از زندگی متاهلی خود داشتند.

پژوهشگران می گویند چنین یافته ای منطقی است چرا که افراد معمولاً وقتی نادیده گرفته می شوند، واکنش خوبی نشان نمی دهند.

به گفته آنان این مشکل البته راهکار آسانی دارد: زوج های متاهل می توانند سعی نمایند تلفن های خود را بیشتر خاموش نگه دارند یا حداقل کمتر آن ها را در دست بگیرند.

منبع: فرارو
انتشار: 1 مرداد 1402 بروزرسانی: 1 مرداد 1402 گردآورنده: droidgamers.ir شناسه مطلب: 1791

به "فوبینگ چه طور ازدواج ها را به خطر می اندازد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فوبینگ چه طور ازدواج ها را به خطر می اندازد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید