مبانی آفرینش در موسیقی ایران کتاب شد

به گزارش بازی های اندروید، کتاب مبانی آفرینش در موسیقی ایران (روش شریف لطفی) نوشته علی ابراهیمی منتشر و راهی بازار موسیقی کشور شد.

مبانی آفرینش در موسیقی ایران کتاب شد

به گزارش گروه فرهنگی خبرنگاران، با گذشت سال ها از تدریس متد آموزشی شریف لطفی مدرس موسیقی در مراکز آکادمیک موسیقی، کتاب مبانیِ آفرینش در موسیقیِ ایران (روش شریف لطفی) به نگارش و تحلیل علی ابراهیمی کارشناس ارشد موسیقی ایرانی از دانشگاه هنر تهران، منتشر و در دسترس جامعه دانشگاهی موسیقی و سایر مخاطبان و علاقه مندان آهنگسازی در حوزه موسیقی ایرانی قرار گرفت.

علی ابراهیمی در توصیف ویژگی های مِتُد مطرح شده در کتاب مبانی آفرینش در موسیقی ایران می نویسد:

مقوله آهنگسازی در موسیقی کلاسیک ایرانی از دیرباز غالباً بر عهده نوازندگان، محدود به ساخت ملودی، سلیقه محور و فاقد اصول و روش مندی مدوّن بوده است؛ بنابراین مسیری روشن برای پرورش هنرجویی که به حوزه آهنگسازی (مختص موسیقی دستگاهی ایران) ورود کند، دیده نمی شود.

آنچه مقصود و همّیّت استاد شریف لطفی (مُبدع متد) بوده است ارائه یک روش آهنگسازی بر اساس چندصدایی در موسیقی ایران است که بتواند هنرجو را از نقطه آغازین ساخت یک ملودی اصلی به نقطه نهایی در ساخت و پرداخت یک اثر تام و تمام ببرد. بدین منظور به صورت گام به گام به آموزش چگونگی ساخت لایه های صوتی متفاوتی می پردازد که به ظاهر ارتباطی نداشته و به صورت مجزا معنای موسیقایی خاصی ارائه نمی کنند؛ ولی در هم زمانی بافتی را ایجاد می کنند که مکمل یکدیگر و کننده لایه های صوتی پس زمینه، میان زمینه و ملودی اصلی هستند. نمایش نهایی این بافت، غالباً به تدریج و در نقطه اوج اثر انجام می پذیرد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 10 اسفند 1399 بروزرسانی: 10 اسفند 1399 گردآورنده: droidgamers.ir شناسه مطلب: 984

به "مبانی آفرینش در موسیقی ایران کتاب شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مبانی آفرینش در موسیقی ایران کتاب شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید