برای تولد دختر آقای مستعان که گلاب جمعه ایران شد!

به گزارش بازی های اندروید، عده ای جوان پرشور دور هم جمع شده بودند تا آثار درخشانی را اجرا نمایند؛ یکی از آنان هم دختر آقای مستعان بود؛ دختری به نام گلاب که بعدها تبدیل شد به گلاب جمعه.

برای تولد دختر آقای مستعان که گلاب جمعه ایران شد!

به گزارش خبرنگاران، روز 22 آبان ماه سال روز تولد گلاب جمعه است. یکی از بانوان ماندگار هنر ایران که خاطرات زیبایی را برای تماشاگران تئاتر، سینما و تلویزیون ساخته است.

او شمع تولد 68 سالگی خود را در شرایطی روشن می نماید که تازه ترین نمایشش بانوی محبوب من بعد از مدت ها تمرین روی صحنه تالار اصلی مجموعه تئاتر شهر جان گرفته است. به همین مناسبت در این نوشتار که به انگیزه تولد این بانوی هنرمند منتشر می گردد، نگاهی کوتاه داریم به بخشی از فعالیت های او در تئاتر.

داریوش فرهنگ، سوسن تسلیمی، مهدی هاشمی، رضا بابک، مرضیه برومند، پرویز پورحسینی، بهرام شاه محمدلو، سوسن فرخ نیا و ... دانشجویانی بودند که در دوره طلایی دانشکده هنرهای زیبا نزد استادانِ بنام تئاتر کشورمان درس تئاتر آموختند. بخت با آنان یار بود که هم از تجربیات استادان فرنگ رفته همانند حمید سمندریان، دکتر محمد کوثر، داود رشیدی، علی رفیعی و ... بهره مند شدند و هم از آموزه های استادانی مانند بهرام بیضایی بهره بردند.

آنان در فضایی پرشور کار تئاتر را آغاز کردند و با همین شوق و شور جوانی بود که تعدادی از آنان دور هم جمع شدند و گروهی به نام گروه تئاتر پیاده تاسیس کردند. سرپرستی گروه بر عهده داریوش فرهنگ و مهدی هاشمی بود و سوسن تسلیمی هم در کنار آنان یکی از اعضای فعال و خوش ایده گروه بود.

این گروه اعضای دیگری هم داشت که یکی از آنان دختر آقای مستعان، نویسنده و مترجم بود. گلاب گرچه درس هنری نخوانده بود و در رشته ای دیگر تحصیل نموده بود اما قریحه هنری انکارناپذیری داشت. پدرش نویسنده بود و مترجم و بسیاری از اهل کتاب او را با ترجمه رمان مشهور بینوایان می شناختند. دختر جوان هم از ذوق هنری بهره بسیار داشت و با عضویت در گروه تئاتر پیاده فرصتی یافت تا توانمندی های خود را بروز دهد.

گفته می گردد که سوسن تسلیمی نام خانوادگی جمعه را برای او انتخاب کرد و این نام آن چنان بر او نشست که تصور او با فامیلی دیگری، دور از فکر است.

گلاب جمعه در دوران اوج گروه تئاتر پیاده با بازی در نمایش هایی مانند داستانی نه تازه و همشهری روی صحنه رفت.

اما فعالیت او خیلی فراتر از آثار این گروه بود و در همان دوران با کارگردانی همانند دکتر علی رفیعی که تازه از فرانسه بازگشته بود و ریاست مجموعه تئاتر شهر را بر عهده داشت، آغاز به همکاری کرد.

رفیعی علاقه مند بود تا با تعدادی از جوانان مستعد، آثاری را به صورت پیوسته در مجموعه تئاتر شهر روی صحنه ببرد.

این استاد تازه نفس که ایده های بسیاری هم داشت، اولین نمایش خود را با نام خاطرات و کابوس های جامه دار از زندگی و قتل میرزا تقی خان فراهانی روی صحنه برد که گلاب جمعه هم در آن به ایفای نقش پرداخت.

شیون و استغاثه پای دیوار بزرگ شهر و دایره گچی قفقازی دیگر نمایش هایی بود که جمعه در آن دوران با آن ها روی صحنه رفت.

اما این بانوی هنرمند فعالیت خود را به بازیگری محدود نکرد و شوق کارگردانی هم در او وجود داشت، با همین اشتیاق بود که خودش وارد کار شد و این بار دست روی نمایشنامه های بهرام بیضایی گذاشت و دو نمایشنامه او را با نام های سلطان مار و مرگ یزدگرد روی صحنه برد و البته خودش هم در آن ها بازی کرد.

جمعه هرچند در سال های بعد در سینما و تلویزیون هم فعالیت می کرد و در بخشی از آثار ماندگار این دو حوزه بازی نموده بود، اما هرگز از تئاتر کناره گیری نکرد و حضور خود را با بازی در نمایش هایی مانند در مصر برف نمی بارد به کارگردانی دکتر علی رفیعی، خانمچه و مهتابی کار هادی مرزبان، مادام پی پی کار بابک محمدی، سه گانه اورنگ به کارگردانی محمد حاتمی، بیوه های غمگین سالار جنگ کار شهاب الدین حسین پور و سیندرلا به کارگردانی جلال تهرانی تداوم بخشید.

او در سال های فعالیت خود با بازی در مجموعه ای مانند سلطان و شبان به کارگردانی داریوش فرهنگ همچنان برای تماشاگران تلویزیون خاطره ساز است.

بازی او در سینما و در فیلم هایی مانند زرد قناری، بانوی اردیبهشتروسری آبی، زیر پوست شهر و قصه ها همه به کارگردانی رخشان بنی اعتماد خاطرات خوشی را در فکر علاقه مندان هنر هفتم زنده می نماید. همچنان که بازی گرم او در فیلم مهمان مامان داریوش مهرجویی هم به یادماندنی است.

بانوی هنرمند اما سال هاست که در کنار فعالیت هنری، در زمینه آموزش هم فعال است. او سال های گذشته در خانه هنر و ادبیات بچه ها و نوجوانان به تدریس پرداخته و در سال های اخیر هم هنرجویانی را به صورت شخصی آموزش داده است.

جمعه در تازه ترین فعالیت خود، با جمعی از هنرجویان تازه خود و البته با همراهی تعدادی از بازیگران حرفه ای تئاتر نمایش بانوی محبوب من را در تالار اصلی تئاتر شهر روی صحنه برده است. این نمایش اولین کاری است که در دوران کرونا، سکوت تالار اصلی مجموعه تئاتر شهر را شکسته ، یک نمایش موزیکال که امید می رود بعد از مدت ها تلخکامی، شادی را برای تماشاگران تئاتر به ارمغان بیاورد.

جمعه پیش از این با بازی در نمایش هایی مانند سیندرلا، در مصر برف نمی بارد، خاطرات و کابوس ها... و ... حضور در این تالار را چشیده و حالا تازه ترین نمایش خود را در همین سالن روی صحنه برده است.

نمایشی که برای آماده سازی آن مدت ها وقت گذاشته و با هنرجویان جوانش تمرین نموده و اجرای آن چندین بار به علت شرایط سخت کرونایی به عقب افتاد اما خاتمه طلسم اجرای آن شکسته شد. دیگر ویژگی این نمایش بازی نورا هاشمی، دختر گلاب جمعه و مهدی هاشمی است که نقش اول زن را در این اثر نمایشی ایفا می نماید.

نمایش بانوی محبوب من در شصت و هشت سالگی خانم هنرمند روی صحنه می رود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 16 دی 1400 بروزرسانی: 16 دی 1400 گردآورنده: droidgamers.ir شناسه مطلب: 1435

به "برای تولد دختر آقای مستعان که گلاب جمعه ایران شد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برای تولد دختر آقای مستعان که گلاب جمعه ایران شد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید