مزایا و معایب نمک رژیمی

به گزارش بازی های اندروید، مصرف این نمک معمولا به افرادی که نارسایی قلبی و فشارخون بالا دارند، توصیه می شود اما مصرف آن در سایرین نه تنها بی وجه است؛ بلکه گاهی عواقبی هم در پی دارد، زیرا به طور معمول بدن ما تا حدی به سدیم و پتاسیم نیازمند است.

مزایا و معایب نمک رژیمی

مزایا و معایب نمک رژیمی

نویسنده: دکتر سید علی کشاورز*

نمک رژیمی یا نمک بدون سدیم (کلرور پتاسیم)، محصولی است که نه تنها فشارخونی ها، بلکه افراد سالم هم این روزها آن را به هم توصیه می کنند؛ در حالی که این توصیه ها چندان هم بی ضرر نیست.

مصرف این نمک معمولا به افرادی که نارسایی قلبی و فشارخون بالا دارند، توصیه می شود اما مصرف آن در سایرین نه تنها بی وجه است؛ بلکه گاهی عواقبی هم در پی دارد، زیرا به طور معمول بدن ما تا حدی به سدیم و پتاسیم نیازمند است.

پتاسیم از طریق میوه ها و سبزیجات جذب بدن می شود اما سدیم را باید از طریق نمک دریافت کنیم. در صورتی که افراد سالم بدون هیچ مشکل خاصی بخواهند نمک پتاسیم (بدون سدیم) را جایگزین نمک معمولی کنند، در دریافت این ماده معدنی (سدیم) مشکل پیدا خواهند کرد و کمبود آن در بدن می تواند عوارضی در پی داشته باشد.

همان طور که می دانید، نمک عامل افزایش فشار خون است و افزایش فشارخون هم می تواند بر قلب تاثیر منفی بگذارد. به عبارت ساده تر، سدیم در مقادیر بالا سبب افزایش یافتن فشارخون می شود. وقتی فشارخون بالا می رود، عضله قلب هم تحت تاثیر قرار می گیرد و فعالیت اش بیشتر می شود.

در مبتلایان به نارسایی قلبی و فشارخون معمولا توصیه می شود اندازه مصرف سدیم (نمک) محدود شود تا فشارخون بالاتر نرود و در نتیجه قلب آسیب جدی نبیند. اما در مورد افراد مبتلا به نارسایی کلیه مصرف این نوع نمک بی فایده است. در واقع، باید گفت از آنجا که سدیم و پتاسیم هر 2 از طریق کلیه دفع می شوند، مصرف این نوع نمک تاثیری ندارد و به طور کلی، هم سدیم و هم پتاسیم باید محدود شوند. حتی این گروه از بیماران بهتر است که مصرف میوه ها و سبزیجات پتاسیم دار را هم محدود کنند.

پی نوشت :

*متخصص تغذیه و رژیم درمانی

منبع:www.salamat.com

منبع: راسخون
انتشار: 28 شهریور 1400 بروزرسانی: 28 شهریور 1400 گردآورنده: droidgamers.ir شناسه مطلب: 1315

به "مزایا و معایب نمک رژیمی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مزایا و معایب نمک رژیمی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید