مهلک ترین بیماری عفونی چیست؟

به گزارش بازی های اندروید، یک فوق تخصص ریه گفت: هنوز هم بیماری سل مهلک ترین بیماری عفونی در سطح دنیا محسوب می گردد.

مهلک ترین بیماری عفونی چیست؟

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، محمدرضا مسجدی اظهار کرد: بر اساس آخرین آمار سازمان بهداشت جهانی 238 میلیون و 521 هزار و 855 گرفتار ویروس کرونا شده اند و 4 میلیون و 863 هزار و 818 نفر نیز بر اثر آن فوت نموده اند. بلایی که تا کنون درمان قطعی ندارد و همچون سایر عفونت های همه گیر ویروسی مقابله با آن علاوه بر رعایت اقدامات بهداشتی و رعایت فاصله های اجتماعی، متمرکز بر واکسیناسیون عموم مردم است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: بر همین اساس تا امروز 6 میلیارد و 364 میلیون و 21 هزار و 792 دوز واکسن در سراسر جهان مصرف شده و پوشش هرچه بیشتر جمعیت ها با واکسیناسیون احتمال کمتر شدن حدت، شدت و سرایت را به همراه دارد.

وی یادآور شد:، اما بیماری سل که قدمت آن را به 70 هزار سال قبل می دانند، برای نخستین بار در سال 1993 به وسیله سازمان بهداشت جهانی به عنوان اورژانس جهانی سلامت قلمداد شد.

مسجدی اضافه نمود: عامل بیماری سل، باسیل است و انتشار و سرایت آن عمدتاً از فرد مبتلا به دیگران و همچون کرونا به وسیله تنفسی است.

وی اضافه نمود:، اما مرض سل در صورت تشخیص به موقع و مصرف صحیح و منظم دارو در مدت 6 ماه در بیش از 95 درصد موارد بهبود می یابد.

مسجدی ادامه داد: با این حال اپیدمی خاموش و بی سر و صدای سل همچنان ادامه دارد و سالانه 10 میلیون نفر گرفتار این بیماری مسری می شوند و 1.5 میلیون نفر نیز هر سال بر اثر آن فوت می نمایند.

وی با بیان اینکه هنوز هم بیماری سل مهلک ترین بیماری عفونی در سطح جهان محسوب می گردد، گفت: سل مهم ترین دلیل مرگ در مبتلایان به ایدز است و شاخص ترین دلیل مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها به شمار می رود.

مسجدی اضافه نمود: اگرچه بیماری سل در همه جا و همه افراد دیده می گردد، اما عمده مبتلایان به سل شهفرایندان کشور های با عایدی میانه و پایین هستند.

وی اضافه نمود: تقریباً بیش از نیمی از موارد سل در 8 کشور چین، هند، اندونزی، نیجریه، پاکستان، فیلیپین و آفریقای جنوبی هستند.

وجود بعضی شباهت ها بین علائم سل و کرونا

این فوق تخصص ریه یادآور شد: البته 5 تا 15 درصد این افراد دچار بیماری سل فعال می شوند و بقیه به دلیل دفاع سیستم ایمنی بدن عفونت نزد آن ها مهار گشته تا انتها زندگی به حالت خاموش می ماند. سل و کرونا علائم مشابهی دارند که عمدتاً سرفه، تب و تنگی نفس هستند و در هر دو مورد ریه ها عضو اصلی گرفتاری و منشأ انتشار هستند.

مسجدی با بیان اینکه در خلال این مدت کمتر از دو سال پس از بروز کرونا نزدیک به 400 هزار مورد مرگ اضافی به دلیل سل اتفاق افتاده است، تاکید نمود: به عبارتی در سال 2018 تعداد موارد مرگ بر اثر بیماری سل یک میلیون و 490 هزار بوده که در سال 2020 به یک میلیون و 870 هزار رسیده است.

وی اضافه نمود: ادامه این فرایند برنامه های کنترل جدی بیماری سل و مهار آن را تا سال 2030 به شدت به مخاطره می اندازد.

مسجدی تاکید نمود: به عبارتی هر عاملی که مردم و سیستم های بهداشتی درمانی را مشغول به خود کند عواقب جبران ناپذیر و خطرسازی بر اپیدمی خاموش بیماری سل می گذارد.

وی یادآور شد: در اوایل سال 1990 کم توجهی به این بیماری منجر به بروز اپیدمی در شهر نیویورک شد به نحوی که بیش از 15 درصد موارد سل در کشور آمریکا مربوط به این شهر گشت و علاوه بر افزایش قابل توجه مرگ و میر، هزینه ای بیش از یک میلیارد دلار بر بودجه سلامت تحمیل کرد تا شرایط به حالت معمول برگردد.

مسجدی گفت: اوضاع کنونی چنین حالتی را برای بیماری سل بر اثر شیوع کرونا پدید آورده است که سبب افزایش مرگ و میر به دلیل کاهش بیماریابی، کشف و تشخیص و نهایتاً درمان بیماری سل شده است.

وی تاکید نمود: بر اساس آمار اداره کل کنترل بیماری سل و جذام وزارت بهداشت، تعداد موارد مشکوک سل ریوی در کشورمان از 222 هزار و 24 مورد در سال 1397 به 114 هزار و 166 مورد در سال 1399 کاهش یافته است.

مسجدی ادامه داد: بعلاوه آنالیز پنج سال اخیر نشان می دهد که اندازه شناسایی موارد سل نسبت به سال های قبل از کرونا 28 درصد کاهش یافته است.

وی یادآور شد: تأخیر در مراجعه، تشخیص و درمان منجر به افزایش سرایت سل می گردد. بدین ترتیب ضمن آگاهی بخشی مردم در خصوص کرونا باید علائم بیماری سل را نیز گوشزد کرد و کادر های بهداشت و درمان را نسبت به بیماری سل مستمر و مؤکد آگاهی رسانی کرد تا زحمات چند دهه در کنترل بیماری سل و پیروزیت های سالیان اخیر به هدر نرود.

مسجدی اضافه نمود: البته طبق آمار سازمان بهداشت جهانی از دسامبر 2019 که اولین مورد کرونا گزارش شد تا به امروز که نزدیک به 22 ماه می گذرد در مقابل کمتر از میلیون مورد مرگ و میر بر اثر کرونا، در همین مدت بیش از 14 میلیون نفر به دلیل عوارض و بیماری های ناشی از استعمال دخانیات در جهان فوت نموده اند و صنعت دخانیات در کشورمان پیروز ترین صنعت در دهه اخیر بوده به نحوی که واحد های صنعتی فراوری سیگار از هشت به بیش از 20 رسیده و بیشترین سوددهی را در میان سایر صنایع داشته اند که یا ورشکست شدند یا با کمتر از 50 درصد توان مشغول فعالیت هستند. مطلبی که احتیاج به توجه دولت و مجلس محترم دارد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 18 آبان 1400 بروزرسانی: 18 آبان 1400 گردآورنده: droidgamers.ir شناسه مطلب: 1375

به "مهلک ترین بیماری عفونی چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مهلک ترین بیماری عفونی چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید