نقش صنعت حمل و نقل بر رونق گردشگری اردبیل

به گزارش بازی های اندروید، جهانگردی در حال حاضر به عنوان سومین صنعت پردرآمد جهان یکی از ابزارهای مهم در توسعه جوامع به شمار می رود که عواملی نظیر موقعیت جغرافیایی، سهولت دسترسی ایمن و فاصله زمانی در کنار ظرفیت های تاریخی و طبیعی نقش عمده ای در بازدهی این صنعت با جذب جهانگرد دارد.

نقش صنعت حمل و نقل بر رونق گردشگری اردبیل

میراث آریا: بدیهی است با توجه به پیشرفت تکنولوژی علاوه بر اینکه تبلیغ و اطلاع رسانی از جاذبه ها و معرفی هدفمند آن نقش موثری در جهانگردی موفقیت آمیز خواهد داشت، توسعه زیرساخت ها نیز نقش خطیری در رونق این صنعت داشته و این مولفه می تواند موجب شود که جهانگردی هر منطقه حرفی برای گفتن در سطح بین المللی داشته باشد.

از اصلی ترین زیرساخت ها در راستای توفیق در صنعت جهانگردی و دستیابی به سیاستگذاری های کلان، رشد سریع بخش حمل و نقل و توسعه راه است که بدون توجه به این مولفه در حوزه ریلی، دریایی، هوایی و زمینی ارتقا و درآمدزایی در صنعت جهانگردی میسر نخواهد شد چرا که بدون بهبود و توسعه حمل نقل توسعه جهانگردی میسر نیست.

برای دستیابی به جاذبه های جهانگردی هر منطقه نیاز به احداث و توسعه زیرساخت های حمل و نقل و توجه به امور زیربنایی و روبنایی است و به رغم اینکه فاصله بین مبدا و مقصد و زمان دسترسی به منطقه مورد نظر، موثر در حضور جهانگردان در منطقه است، اما توسعه زیرساخت های حمل و نقل راحت، مطمئن، مناسب، سریع و ارزان نقش مسافت را کمرنگ تر خواهد کرد.

با توجه به پیوستگی دو صنعت حمل و نقل و جهانگردی بی تردید می توان گفت که توسعه زیرساخت راه یکی از ملزومات اساسی و از مهمترین عوامل سهیم در توسعه صنعت جهانگردی است به طوری که دسترسی یا عدم دسترسی به جاذبه ها می تواند عامل اتصال یا انفصال جهانگرد با جاذبه ها شود.

پیشرفت های حاصله در توسعه صنعت حمل و نقل در تمامی مناطق جهان و به ویژه در استان اردبیل که دارای موقعیت کوهستانی است، مکمل جهانگردی و عامل رشد این صنعت خواهد بود و نقشی اساسی در توسعه متوازن سفر با رونق جهانگردی زمستانی ایفا خواهد کرد، چرا که نبود و یا ضعف سیستم حمل و نقل استان در همه حوزه ها بزرگ ترین و اصلی ترین عامل بازدارنده و مانع ورود جهانگردان به استان در فصول سرد بوده است.

اجرای پروژه های ایجاد راه آهن، توسعه فرودگاه و توسعه بزرگراه که در حال حاضر در استان با جدیت پیگیری می شود، در راستای توسعه جهانگردی استان خواهد بود چرا که با سهولت دسترسی جهانگردان به استان در فصول پاییز و زمستان به ویژه از طریق حمل و نقل ریلی می توانیم شاهد خروج جهانگردی استان از حالت فصلی با حضور جهانگردان در منطقه باشیم.

برای دستیابی به توسعه پایدار در صنعت جهانگردی و به تبع آن رونق اقتصاد استان که یکی از محورهای آن جهانگردی معین شده است، توسعه زیرساخت راه یک عنصر مهم و جذاب در جهانگردی خواهد بود که می تواند اقتصاد استان را با جهشی اساسی روبه رو کند.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 28 آبان 1399 بروزرسانی: 28 آبان 1399 گردآورنده: droidgamers.ir شناسه مطلب: 782

به "نقش صنعت حمل و نقل بر رونق گردشگری اردبیل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقش صنعت حمل و نقل بر رونق گردشگری اردبیل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید