انتها آنالیز محوطه های پارینه سنگی در شهرستان فردوس

به گزارش بازی های اندروید، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی از انتها برنامه آنالیز و شناسایی محوطه های پارینه سنگی شهرستان فردوس اطلاع داد.

انتها آنالیز محوطه های پارینه سنگی در شهرستان فردوس

به گزارش خبرنگاران و به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی استان خراسان جنوبی، حسن رمضانی گفت: عملیات آنالیز در دهستان حومه بخش مرکزی شهرستان فردوس که از تاریخ 13 خرداد ماه شروع شده بود، 11 تیرماه به سرانجام رسید و علی رغم گرمای طاقت فرسا، فرایند آن به شکل کاملا پیمایشی صورت گرفت و به شناسایی بیش از 30 محوطه از دوران پارینه سنگی منجر شد.

علی صدرایی سرپرست آنالیز های باستان شناسی پارینه سنگی شهرستان فردوس نیز مطرح نمود: در این برنامه پیمایشی بیش از 30 محوطه پارینه سنگی در شهرستان فردوس شناسایی و مورد مطالعه نهاده شد.

او اضافه نمود: شرق فلات ایران، یکی از ناشناخته ترین مناطق ایران در عصر پلیئستوسن به شمار می رود، به نحوی که به سختی می توان محوطه ای را یافت که با قطعیت بتوان از آن به عنوان استقراری از این دوره یاد کرد. این در شرایطی است که پیشینه مطالعات پارینه سنگی در این منطقه به بیش از 7 دهه قبل بازمی گردد و پس از آن، اندک مطالعات اجرا شده نه به شکل هدفمند بلکه عمدتاً به شکل موردی انجام گرفته اند. امری که در تحلیل مباحث پیچیده حیطه پارینه سنگی چندان راهگشا نیست. این در حالی است که در رشته کوه های زاگرس و به خصوص در فلات مرکزی ایران، طی یک دهه گذشته پژوهش های دامنه داری اجرا شده و نتایج قابل اتکا و چشمگیری در پی داشته است.

صدرایی ادامه داد: این مهم در رابطه با شرق و شمال شرق ایران کاملا متفاوت است! گویی شرق فلات در عصر پارینه سنگی، خالی از هرگونه زیست انسان ریخت ها بوده است. این در حالی است که موقعیت جغرافیایی و تنوع اقلیمی در این گستره، پتانسیل های چشمگیری را برای جذب گروه های انسانی شکارورز-گردآورنده داشته است. با انجام این برنامه روشن شد که سکوت باستان شناسان در خصوص دوران پارینه سنگی در شرق ایران به دلیل انجام نشدن برنامه های آنالیز روشمندی است که منجر به شناسایی این محوطه ها گردد.

او در سرانجام گفت: آنالیز های اجرا شده در شهرستان فردوس نخستین گام در جهت انجام مطالعات سامان مند در این بخش از فلات ایران به شمار می رود و امید آن می رود با پیگیری این مطالعات در این بخش از فلات، به سکوت دانش ما از دوران پارینه سنگی در شرق ایران سرانجام داده گردد.

منبع: میراث آریا
انتشار: 14 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: droidgamers.ir شناسه مطلب: 625

به "انتها آنالیز محوطه های پارینه سنگی در شهرستان فردوس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتها آنالیز محوطه های پارینه سنگی در شهرستان فردوس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید