چرا موسیقی نون خ یادآور قطعه خواننده ترکیه ای بود؟

به گزارش بازی های اندروید، آهنگساز سریال نون خ در پاسخ به این که چرا در تیتراژ قسمت پایانی سریال، از موسیقی ترکیه ای بهره گرفته است؟ چنین شرح می دهد: موسیقی قطعه لیلیم لی اصالتی کردی دارد. ممکن است بعضی پس از گوش دادن اثر در تیتراژ پایانی سریال، قطعه بازخوانی شده توسط ابراهیم تاتلیس (خواننده ترک) برایشان یادآوری گردد، ولی این خواننده به دلیل کُرد بودنش چندتا از ملودی های فولکلور کردی همانند لیلیم لی را به ترکی برده است.

چرا موسیقی نون خ یادآور قطعه خواننده ترکیه ای بود؟

صادق آزمند ـ آهنگساز سریال نون خ ـ در گفت وگویی با خبرنگاران در ادامه توضیحاتش می افزاید: اگرچه قدمت و اصالت این آثار به موسیقی کُردی برمی گردد، اما چون از یک خواننده مطرح ترکیه ای شنیده شد، خیلی ها این قطعه را به عنوان یک اثر ترکی می شناسند.

از او می پرسیم کردی ترکیه یا کردی ایران؟ که چنین پاسخ می دهد: موسیقی هایی که در سریال استفاده کردم، موسیقی کردستان بود؛ به گونه ای که مثلا کردهای خراسان را که کرمانج هستند را در نظر گرفتم ولی باید بدانیم که کردهای ترکیه نیز کرمانج هستند. به همین جهت سعی کردم سیری در موسیقی کردستان داشته باشم و تمامی لهجه ها را در نظر بگیرم. البته لیلیم لی سروده استاد بی بدیل و پر آوازه کرد، استاد هیمن موکریانی است. در نتیجه موسیقی لیلیم لی را که در سریال شنیدیم به اصل خودش برگشت.

آزمند در ادامه درباره عهده دار بودن ساخت موسیقی سریال نون خ 3 اظهار می نماید: برای ساخت بخش به بخش موسیقی این سریال بسیار فکر شده است؛ چون این سریال با دیگر فیلم هایی که ساخت موسیقی آنها را بر عهده داشتم دارای تفاوت هایی بود. اول اینکه این سریال طنز بود و خارج از کمدی بودنش، تمام درد و دل مردم کردستان را توانست به تصویر بکشد.

او ادامه می دهد: بیشتر تمرکزم برای ساخت موسیقی سریال نون خ، روی موسیقی فولکلور بود؛ زیرا کشور ما با توجه به قدمت بسیار بالایی که دارد، هر منطقه از آن دارای موسیقی خاص خود است. در کنار کلیه مناطق ایران، مناطق کردنشین ایران از یک موسیقی فولکلور تمام عیار غنی بهره مند است. به همین جهت تصمیم گرفتم موسیقی هایی را بر اساس فواصل موسیقی مقامی کردستان که ملودی آنها 1000 سال قبل ساخته شده است، بسازم.

این آهنگساز اضافه می نماید: تنها سعی کردیم به عقب برگردیم و از فضایی برای یک سریال کمدی استفاده کنیم که از دل فرهنگ آن مردم باشد؛ در نتیجه ملودی هایی بر اساس ملودی های غنی و مقامی خود آنها که ممکن است حتی فراموش شده باشد، ساخته شد و تا آنجا که می دانم حداقل خود مردم کردستان کار را دوست داشتند.

در بخش پایانی مصاحبه از این هنرمند علت بی توجهی به موسیقی فیلم را در سینما و تلویزیون جویا می شویم. اظهار می نماید: خیلی مهم است که تهیه کننده و کارگردان به موسیقی فیلم بها بدهند. خیلی وقت ها تهیه کننده ها به دنبال تمام کردن کار با کمترین هزینه هستند؛ در نتیجه یا موسیقی فیلم ساخته نمی گردد و از آثار دیگر برمی دارند و اگر هم ساخته گردد کار درخوری نیست و توسط آهنگسازی حرفه ای فراوری نشده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 7 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: droidgamers.ir شناسه مطلب: 1095

به "چرا موسیقی نون خ یادآور قطعه خواننده ترکیه ای بود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا موسیقی نون خ یادآور قطعه خواننده ترکیه ای بود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید