چگونه از همسرمان انتقاد کنیم که ناراحت نشود؟

به گزارش بازی های اندروید، همه ما ممکن است در زندگی مورد ارزیابی و انتقاد از سوی دیگران قرار بگیریم انتقاد از دیگران اگر هوشمندانه باشد بسیار موثر و کارگشا است، اما اگر به شیوه درست انجام نشود موجب واکنش منفی، ناراحتی و کدورت می شود در روابط بین زوجین هم بسیار پیش می آید که یکی از طرفین نقدی نسبت به رفتار دیگری داشته باشد، اما از آن جایی که غالباً روش درست انتقاد کردن را بلد نیستیم موجب رنجش طرف مقابل می شویم در واقع انتقاد از همسر در زندگی مشترک اگر با اصول درست آن صورت نگیرد می تواند زندگی را به مخاطره بیاندازد و مشکلاتی برای زوجین به وجود بیاورد.

چگونه از همسرمان انتقاد کنیم که ناراحت نشود؟

راه کار هایی وجود دارد که اگر آن ها را رعایت کنید می توانید انتقادی سازنده و به دور از ناراحتی و کدورت را نسبت به همسرتان داشته باشید این راه کار ها به توضیح ذیل است:

1- در زمان و مکان مناسب انتقاد کنید

اگر نقدی نسبت به رفتار همسرتان دارید زمان مناسبی را برای ابراز آن انتخاب کنید به اسم مثال در زمانی که وی بنا به هر دلیلی عصبی است و آرامش ندارد زمان مناسبی برای بیان انتقاد نیست بنابراین منتظر بمانید تا او آرام شود بعد نقد خود را بیان کنید تا موثر واقع شود. علاوه بر زمان، انتخاب مکان مناسب هم برای موثر واقع شدن انتقاد بسیار مهم است به اسم مثال انتقاد در حضور دیگران نه تنها تاثیری ندارد بلکه باعث ناراحتی و رنجش و اغلب باعث خجالت کشیدن طرف مقابل می شود.

2- اجازه بگیرید

برای بیان نظر خود و نقد کردن رفتار فرد مورد نظر از وی اجازه بگیرید این کار نشان دهنده احترامی است که برای مخاطب قائل می شوید اجازه گرفتن باعث می شود اگر همسرتان یا هر فرد دیگری که نقدی نسبت به رفتار او دارید در شرایط روحی مناسبی نباشد به اسم مثال روز سختی را سپری نموده باشد از شما بخواهد که در وقت دیگری راجع به موضوع مورد نظر صحبت کنید.

3- واژگان مناسب انتخاب کنید

برای بیان نظرتان از واژه های مناسب بهره ببرید سعی کنید از واژه هایی بهره ببرید که حالت تهاجمی نداشته باشد در انتقاد کردن باید رفتار فرد را نقد کنید نه اینکه شخصیت او را زیر سوال ببرید مثلاً اگر همسرتان آدم منظمی نیست نگویید تو خیلی شلخته هستی بلکه می توانید به جای آن بگویید که وقتی به خانه می آیی لباس هایت را روی تخت نزار بلکه آن ها را در کمد آویزان کن.

بعلاوه کلماتی مثل همیشه و هرگز بار منفی دارند مثلاً اگر به همسرتان بگویید تو همیشه بد قول هستی مطمئناً ناراحت می شود می توانید به جای آن بگویید که تو گاهی اوقات بدقولی می کنی، سعی کنید تا جایی که می توانید ساده و روشن درباره شرایط حرف بزنید و با مطرح کردن مسائل و مسائل مربوط به گذشته شرایط را سخت نکنید.

4- مقایسه نکنید

برای اینکه انتقادتان موثر واقع شود از مقایسه کردن پرهیز کنید مثلاً اگر همسر شما در جمع با صدای بلند می خندد یا خیلی شوخی می نماید و این مسائل برای شما خوشایند نیست و می خواهید به او گوشزد کنید نگویید که در جمع مثل فلانی رفتار کن این طرز صحبت سازندگی انتقادتان را مخدوش می نماید البته اگر مقایسه به صورتی باشد که مخاطب شما حس مثبتی نسبت به خودش پیدا کند می توانید در راستای انتقاد سازنده از آن بهره ببرید.

5- از انتقاد صریح و مستقیم اجتناب کنید

سعی کنید به صورت غیر مستقیم و در لفافه انتقاد کنید تمام توانایی ها و استعداد های فرد را به خاطر کاری که از نظر شما اشتباه و مورد انتقاد است به یک باره زیر سوال نبرید علاوه بر این به او فرصت دفاع بدهید شاید بتواند شما را در مورد رفتارش قانع کند.

6- به لحن گفتارتان توجه کنید

اگر می خواهید به همسرتان بگویید که رفتار اجتماعی پخته ای ندارد نباید با عصبانیت به او بگویید که من خجالت می کشم با تو به مهمانی بروم، چون تو بلد نیستی چطور با دیگران گرم و مودبانه احوال پرسی کنی! در عوض می توانید با لحنی محبت آمیز و مهربانانه بگویید که به نظرت بهتر نیست که کمی روی مهارت های اجتماعی ات تمرکز کنی؟ اینگونه می توانی ارتباطات بهتری برقرار کنی لحن آمرانه و عصبانیت نتیجه معکوس می دهد.

7- از نقدها مکرر خودداری کنید

انتقاد های مکرر مطمئناً به رابطه شما صدمه خواهد زد، چون شما به اسم فردی بهانه گیر و عیب جو به چشم خواهید آمد که همیشه فقط نقص های همسرش را می بیند انتقاد های مکرر باعث می شود همسرتان موضوع را بد برداشت کند.

8- رفتار های مثبت مخاطب را ببینید

قبل از نقد رفتار های منفی مخاطب، حتماً به رفتار های مثبتش فکر کنید و آن ها را به زبان آورده و به خاطر آن رفتارها، تقدیرش کنید مثلاً اگر همسر شما در جمع های محبت آمیز نمی تواند به خوبی ارتباط برقرار کند و شما می خواهید راجع به این مسئله با او صحبت کنید بهتر است در ابتدا به رفتار های مثبت او اشاره کنید مثلاً بگویید تو دختر مهربان و خوش قلبی هستی و می توانی دوست خوبی برای دوستان مشترکمان باشی سپس اگر نقدی نسبت به رفتار او دارید ابراز کنید. در واقع اینگونه هم نقدتان را بدون ایجاد ناراحتی و کدورت بیان نموده اید هم باعث افزایش عزت نفس در مخاطب شده اید.

منبع: فرارو
انتشار: 26 شهریور 1400 بروزرسانی: 26 شهریور 1400 گردآورنده: droidgamers.ir شناسه مطلب: 1313

به "چگونه از همسرمان انتقاد کنیم که ناراحت نشود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه از همسرمان انتقاد کنیم که ناراحت نشود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید